Zpět

Audiokniha roku 2023: Nejlepší interpret a Nejlepší interpretka

zpráva, , 17.04.2024
Ceny Audiokniha roku hodnotí tradičně nejen samotné audioknihy, ale také výkony jejich protagonistů. Dnes si proto představíme herce a herečky, jejichž výkony za mikrofonem zaujaly odbornou porotu natolik, že se rozhodla je během dvoukolového hodnocení nominovat na nejvyšší mety. Podívejte se tedy spolu s námi na nominace v kategoriích Nejlepší interpret a Nejlepší interpretka. Jako vždy zde najdete nejen dobře známé matadory z předchozích ročníků, ale i taková jména, s nimiž se v audioknižním světě často nepotkáváme.

Kdo si z níže nominovaných pětic hereckých osobností skutečně ocenění odnese, se dozvíme během slavnostního vyhlášení, které proběhne ​již ve čtvrtek 25. 4. 2024 v kavárně Písecká brána (K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany).

Nejlepší interpret

Jedním z těch, s nimiž jsme se před lety setkávali ve světě audioknih častěji, než dnes, je Jiří Dvořák. Za své výjimečné interpretační výkony byl ostatně oceněn Zvláštní cenou za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova v rámci ankety Audiokniha roku 2019. Letos si nominaci vysloužil za četbu románu Jamese Clavella Král Krysa. Čtvrtý díl historické Asijské ságy vydala Audiotéka.
 


Mezi posluchači je velmi populárním hlasem audioknih i herec a režisér Lukáš Hlavica. Jeho jméno se často objevuje i v nominacích cen Audiokniha roku a není tomu jinak ani tentokrát. Porota jej mezi pětici nominovaných zařadila za jeho interpretaci příběhu Norberta Scheuera Zimní včely, který vyšel jako téměř sedmihodinová nahrávka u Tympana.
 


Porotu oslovil i Daniel Krejčík, který se rovněž pro Tympanum zhostil prózy Veroniky Opatřilové Počkej na moře. Dle počtu natočených audioknih sice tento mladý herec své interpretační zkušenosti teprve získává, na jeho procítěném projevu to však není znát. Že je sice v tomto oboru nováčkem, s nímž se ovšem dobudoucna musí počítat, dokazuje ostatně i právě jeho nominace v kategorii Nejlepší interpret v letošním ročníku Audioknihy roku.
 


To Jana Vlasáka jistě není posluchačům třeba dlouze představovat. Na svém kontě má desítky titulů, z nichž patrně nejvíce úspěchů zaznamenal Muž jménem Ove, který ovládl Audioknihu roku 2014. Letos je nominován za četbu románu Klause Manna Mefisto, který vyšel u Tympana. Bez pár minut čtrnáct hodin dlouhá nahrávka popisuje životní příběh umělce, který v touze po slávě uspal duši ďáblu v podobě nastupujícího nacistického režimu.
 


A mezi známá jména na poli audioknih se řadí i Jiří Vyorálek, jehož do pětice nominací vynesla interpretace audioknihy Zvedá se vítr, která si rovněž odnesla nominaci v kategorii Nejlepší jednohlasá četba. Nahrávka hororového románu s detektivními prvky z pera Kateřiny Surmanové vyšla u Témbru. Promění se nakonec některá z těchto nominací ve vítězství?
 
 

Nejlepší interpretka

Elišku Balzerovou známe více z divadelních prken a televizních obrazovek, než z audioknižních nahrávek. Přesto na ni ve vydavatelství OneHotBook vsadili při přípravě románu Roky Annie Ernauxové. Necelých sedm hodin trvající četby se zhostila bravurně, což ocenila i porota, která tak její jméno zařadila mezi pětici nominovaných hereček v kategorii Nejlepší interpretka.
 


Talentovaná mladá herečka Denisa Barešová zářila v poslední době hned v několika televizních projektech. Na svém kontě má již i několik audioknižních počinů, z nichž román Honzlová Zdeny Salivarové byl prozatím ten největší. Velmi zdařilou a kritikou oceňovanou nahrávku vydali v loňském roce ve OneHotBook.
 


Ani Helena Čermáková se doposud za mikrofonem ve studiích audioknižních vydavatelů příliš často neobjevovala, spjatá je ovšem již více než třicet let se scénou Městského dovadla ve Zlíně. Její výkon v nahrávce Těla Kláry Vlasákové, která vyšla pod hlavičkou Témbru, ale porotu přesvědčil natolik, že se rozhodla ji nominovat mezi pětici nejlepších hereckých výkonů ženských interpretek.
 


Své želízko v ohni má v této kategorii i Supraphon, a to díky Veronice Khek Kubařové. Právě ona totiž svou četbou románu Jeden život Guyho de Maupassanta zaujala odbornou porotu, která ji tak vzápětí nominovala na cenu pro nejlepší interpretku. Její citlivý výkon vyniká emaptií a pochopením pro hrdinku příběhu. Bude to však v těžké konkurenci stačit na vítězství?
 

 
Vydavatelství OneHotBook se v případě nahrávky Vlastní životopis obrátilo na Alenu Vránovou, která se sice kromě divadla a televize věnovala i rozhlasu, audioknihám však doposud nikoliv. Téměř třicetihodinová četba tak pro ni v jistém slova smyslu byla nečekaným debutem. Autobiografii Agathy Christie více hrála, než četla. Její živelně znějící a přesto naprosto přesně dávkovaný výkon se natolik vymykal běžné produkci, že jej nemohli opomenou ani porotci a ocenili jej nominací. Audiokniha taktéž aspiruje na titul Nejlepší jednohlasá četba.