Zpět

Audioknihy na Světě knihy 2021

zpráva, , 21.09.2021
Po loňském nuceném zrušení a jednom letošním přesunu se ve dnech 23.–26. 9. koná již 26. ročník největšího tuzemského literárního festivalu Svět knihy Praha. I tentokrát si na své přijdou také posluchači audioknih, pro které je připraveno mnoho besed, křtů, přednášek a setkání s tvůrci.
Připravili jsme pro vás přehledný výpis všech audioknižních akcí z aktuálního programu veletrhu. Většina z nich se odehrává v Sále audioknih, který se i letos nachází v levém křídle Průmyslového paláce, a nad kterým i letos drží záštitu Asociace vydavatelů audioknih. Řada doprovodných akcí se ovšem koná i ve stáncích jednotlivých audioknižních vydavatelů a v některých termínech bude třeba rozhodnout se pouze pro některou z nich. Navíc se od čtvrtka do neděle budete moci setkat také s mnoha autory, jejichž besedy či autogramiády sice nejsou primárně „audioknižní“, ale jejichž díla se zvukové podoby už dočkala. Nenechte si je ujít.

Čtvrtek 23. 9.

Čtvrtek, 14:00, Fantasy & Sci-fi
Tesla Noir a fantastika do uší (Euromedia Group)
O literární fantastice ve světě audioknih diskutují spisovatel Lukáš Vavrečka, herec Vasil Fridrich a režisér Jan Drbohlav. V rámci programu proběhne křest čerstvé audioknižní novinky vydavatelství Témbr s názvem Tesla Noir.
 

Čtvrtek, 16:00, Sál audioknih
Žhavé trendy v detektivkách a thrillerech (Audiolibrix)
Severská detektivka dlouho vládla detektivnímu žánru, ale jak je to s detektivkami teď? Která témata mezi autory převažují a co nejvíce táhne čtenáře knižní i audioknižní? Poslechněte si o současných trendech v detektivním světě.
 
Čtvrtek, 16:00, L206
Křest audioknihy H:o)nza Vojtko: Vztahy a mýty (Tympanum)
Autor a interpret v jedné osobně H:o)nza Vojtko pokřtí svoji audioknihu Vztahy a mýty.
 
Čtvrtek, 17:00, Sál audioknih
Jak se z toho všeho nepo**at? Klíčem je klid (Audiolibrix)
Škola, práce, děti, rodina. Denně se toho kolem vás točí až moc a máte pocit, že už už vybuchnete? Přijďte si poslechnout, jak v 5 krocích jednoduše a rychle zapracovat na tom, abyste to lépe zvládali. Přednáška je postavená na základech moderního stoicismu a jeho aplikaci v 21. století.
 
Čtvrtek, 17:00, P112
Autoři Radioknihy Českého rozhlasu Plus (Český rozhlas)
Nejúspěšnější letošní Radioknihou Českého rozhlasu Plus bylo Svědectví o životě v KLDR Niny Špitálníkové. Jak vzniká pořad, který si poslechne víc než sto tisíc lidí? A co chystá Radiokniha dál po knihách Martina Řezníčka nebo Timothy Snydera? Besedují Alena Blažejovská a Petr Šabata.
 
Čtvrtek, 18:00, Kavárna Potmě
Důkaz 111 - audiohra (nejen) pro nevidomé (Nadační fond Čro)
Hra Důkaz 111 je unikátním počinem studia Play by Ears, které vytvořilo první českou interaktivní hru založenou pouze na zvuku. Hráči na telefonech s iOS a Android rozhodují o tom, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. Audiohru můžete ovládat i se zavřenýma očima a nechat se tak naplno pohltit.

Pátek 24. 9.

Pátek, 11:00, S110
Za oponou Témbru – beseda a autogramiáda (Euromedia Group)
Jak vypadá příprava audioknihy v Témbru? Co se událo za rok a půl existence značky? Jaké byly největší úspěchy a jaké jsou plány? O tom a mnohém dalším budou debatovat Vasil Fridrich, Jitka Ježková, Jan Drbohlav (režisér), Lukáš Vavrečka (audioknižní recenzent) a Kateřina Višinská (manažerka Témbru).
 
Pátek, 12:00, Sál audioknih
AudioStory slaví 30 let – křest čtyř nových audioknih (AudioStory)
Vydavatelství AudioStory pokřtí za účasti interpretů čtyři ze svých letošních novinek: G. Orwell: 1984, D. H. Lawrence: Milenec lady Chatterleyové, M. Čepelka: Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví, M. Cunnigham: Hodiny. Křtem provede Jindřiška Nováková, ředitelka a producentka AudioStory. Hosty budou Miloň Čepelka, Simona Postlerová a Otakar Brousek ml.
 

Pátek, 13:00, Sál audioknih
Naplánujte si s námi nejlepší rok vašeho života (Audiolibrix)
Jak být spokojenější? Cesta k úspěchu nemusí být tak komplikovaná. Přijďte si pro soubor cvičení osobní produktivity za pomoci špičkových osobností v oboru, díky nimž stihnete víc a zaměříte se na to důležité. Přednáška bude spíš workshop, projdeme si praktická cvičení a získáte akční kroky, abyste mohli začít hned.
 
Pátek, 14:00, Sál audioknih
Mýty o audioknihách (Audiolibrix)
Nedokážu se na poslech soustředit, poslouchání audioknih není plnohodnotné čtení, jsou moc drahé, moc pomalé... takových prohlášení koluje celá řada. Přijďte se přesvědčit o tom, že to jsou jen mýty, a zjistit, proč by vám audioknihy mohly změnit život.
 
Pátek, 15:00, Sál audioknih
Křest audioknihy Střední Evropa je jako pták s očima vzadu (Supraphon)
Setkání s autorem Jacquesem Rupnikem, publicistou Karlem Hvížďalou a dalšími interprety knihy Střední Evropa je jako pták s očima vzadu spojený se křtem audioknihy a autogramiádou.
 
Pátek, 15:00, P112
Koruna – The Crown (Český rozhlas)
Proč královské rodiny fascinují svět? V čem je specifická ta britská a co stojí za úspěchem knihy The Crown, jejího seriálového zpracování i rozhlasové verze, která právě vychází jako audiokniha? Britská rozhlasová rodina na rozhlasových vlnách i ve vašich přehrávačích.
 
Pátek, 16:00, Sál Audioknih
Superprodukce a nové trendy v audioknižním světě (Audiotéka)
Když se příběhu chopí i na 60 herců, když si můžete dát sitcom i za běhu nebo populárně naučný pořad cestou do práce. O superprodukcích, audioseriálech i audioshows v první streamingové službě s audioknihami u nás. Vítejte v Audioteka Klubu.
 
Pátek, 16:00, P112
Velký Gatsby (Český rozhlas)
Beseda k audioknize Velký Gatsby. Příběh velké lásky, oslnivého společenského vzestupu i tragické deziluze. Dvoudílná dramatizace je prvním rozhlasovým zpracováním románu. V premiéře vysílal ČRo Vltava. Účinkují Klára Fleyberková, Renáta Venclová a Lukáš Hlavica.
 
Pátek, 17:00, Sál audioknih
Egypťan Sinuhet – největší projekt vydavatelství OneHotBook roku 2020 (OneHotBook)
Jak probíhalo natáčení epického díla moderní klasické literatury, jehož nahrávka má více než 40 hodin? Čím román zaujal režiséra Michala Bureše a oslovil velezkušeného interpreta Lukáše Hlavicu?
 

Pátek, 17:00, P112
Neslábnoucí kouzlo Agathy Christie (Český rozhlas)
Více než tři miliardy prodaných knih z ní dělají nejúspěšnějšího autora detektivního žánru světa, ve více jazykových mutacích vyšla jen Bible. A to vše platí i 45 let po smrti Agathy Christie. V čem je kouzlo její tvorby, můžeme v ní ještě něco nového objevovat, a jak nové rozhlasové adaptace vznikají?
 
Pátek, 18:00, L206
Křest audioknihy Lída Rakušanová: Svobodná v Evropě (Tympanum)
Autorka a interpretka v jedné osobně – Lída Rakušanová pokřtí svoji audioknihu Svobodná v Evropě.

Sobota 25. 9.

Sobota, 10:00, Sál audioknih
Agatha Christie – nestárnoucí fenomén v novém (Audiotéka)
Královna detektivek a světově nejznámější autorka všech dob. Agatha Christie začala svými příběhy bavit už před sto lety a baví jimi stále, o čemž svědčí i obliba audio zpracování nejen jejích próz. Aneb Když Hercule Poirot může zabavit vaše šedé buňky mozkové kdykoli a kdekoli, např. v podání oblíbeného Jaromíra Meduny a dalších skvělých interpretů.
 
Sobota, 11:00, Sál audioknih
Agnes a Zakázaná hora aneb cesta za vlastní jedinečností (OneHotBook)
Motivační audioknihu (nejen) pro děti představí autorka Veronika Hurdová alias blogerka Krkavčí matka spolu s interpretkou herečkou Veronikou Khek Kubařovou. Moderuje režisérka Jitka Škápíková.
 
Sobota, 11:00, P112
Milenec lady Chatterleyové (Český rozhlas)
Beseda k audioknize Milenec lady Chatterleyové. Četba jednoho z nejskandálnějších románů dvacátého století byla odvysílána na ČRo Vltava.
 
Sobota, 12:00, Sál audioknih
Křest nové audioknihy Aleny Mornštajnové Listopád (OneHotBook)
Snad každého někdy napadlo, jak bychom si dnes žili, kdyby to tehdy v listopadu 1989 dopadlo jinak, než to dopadlo. Takový případ zpracovala nejčtenější tuzemská autorka v románu Listopád, jehož audioknižní podobu vám Alena Mornštajnová představí za účasti režisérky Jitky Škápíkové i interpretek.
 

Sobota, 12:00, P112
Četba s hvězdičkou: Vladimir Nabokov – Lolita (Český rozhlas)
Zásadní kniha 20. století zajistila svému autorovi celosvětový věhlas. Zpověď jednoho čtyřicátníka ze zničující erotické posedlosti kouzlem Dolores Haze vzbudila bouři pohoršení i skrývaného nadšení. Ve vltavské Četbě s hvězdičkou tedy nemůže chybět.
 
Sobota, 13:00, Sál audioknih
Slavíme 130. narozeniny Vlasty Buriana s audioknihou Život za smích (Supraphon)
Slavíme 130. výročí narození krále komiků Vlasty Buriana s audioknihou Život za smích a jejím autorem Pavlem Taussigem.
 
Sobota, 13:00, P112
Křest CD Petra Hudského a dcer: Příhody telátka poplety (Český rozhlas)
Spisovatel Petr Hudský – scenárista detektivních seriálů, celovečerních filmů a pohádek – představí své dvě novinky. Knihu černého humoru Hrubý pytel, hrubá záplata a dětskou audioknihu Příhody telátka poplety. Účinkují Marika Procházková, Jiří Knot a Petr Hudský.
 
Sobota, 14:00, Sál audioknih
Setkání se Simonou Postlerovou nad audioknihami Supraphonu (Supraphon)
Setkání a autogramiáda s oblíbenou herečkou Simonou Postlerovou nad audioknihami, které v poslední době načetla pro vydavatelství Supraphon.
 
Sobota, 14:00, P112
Karin Lednická – audiokniha Šikmý kostel 2 (Český rozhlas)
Audioknižní zpracování stejnojmenného románu Šikmý kostel 2 mapující příběh ztraceného města v letech 1921–1945. Účinkují Karin Lednická, Jan Szymik a Radovan Lipus.
 
Sobota, 15:00, Sál audioknih
Audinovinky naživo (Audiolibrix)
První a nejlepší podcast o audioknihách se už počtvrté vrací na Svět knihy s dílem nahrávaným naživo, zapojte se taky a dozvíte se něco nového, zasmějete se a třeba ještě něco vyhrajete.

Sobota, 16:00, Sál audioknih
Ceny Bystrouška 2021 – nejlepší dětské audioknihy (AudioStory)
Povídání s herečkou Monikou Zoubkovou a režisérkou a producentkou AudioStory Jindřiškou Novákovou o dětských audioknihách.
 
Sobota, 17:00, Sál audioknih
Jak vzniká superprodukce s desítkami herců (Audiotéka)
Po letech od vydání úspěšného audio zpracování fantasy Zaklínač s desítkami herců Audiotéka navazuje na formát superprodukce, který posluchačům dopřává prvotřídní obsazení a výjimečnou zvukovou úpravu. V nezkrácené dramatizované verzi s obsazením 60 interpretů tak vznikla třeba světová klasika Mistr a Markétka. Přijďte si poslechnout, jak takové tituly vznikají a na jaké velkolepé produkce se můžete těšit.

Neděle 26. 9.

Neděle, 10:00, Sál audioknih
Jak získat audioknihy za babku a nekrást? (Audiolibrix)
„Audioknihy jsou moc drahé!“ Ale kdeže, přijďte si poslechnout o skvělém systému, který vám ukáže, že nemusíte čekat na slevové akce, nakupovat budete výhodně po celý rok. Pak už si jen vybrat z tisíců perfektních titulů.
 
Neděle, 11:00, S110
Marek Eben – to nejlepší na konec – beseda a autogramiáda (Euromedia Group)
Herec, moderátor a muzikant Marek Eben pravidelně přemýšlí za volantem a píše o tom úsměvné fejetony, z nichž po čase vznikla i celá kniha s názvem Myšlenky za volantem. Sám ji načetl také jako audioknihu. Přijďte si autora poslechnout naživo.
 
Neděle, 11:00, Sál audioknih
Návrat audioknižní dílničky (Audiolibrix)
Pro děti je ťapání po veletrhu únavné a pro vás je stejnou měrou vyčerpávající to, kolik toho chtějí koupit? Vezměte je do naší dílničky, poslechneme si pohádky a ještě u toho něco vyrobíme!