Zpět

Audioknižní Svět knihy 2018

zpráva, , 17.04.2018
Audioknihy jsou už několik posledních let významnou součástí Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Díky úzké spolupráci s Asociací vydavatelů audioknih může Svět knihy i letos potěšit příznivce mluveného slova bohatým doplňkovým programem a to nejen na stáncích jednotlivých vydavatelů, ale především v samostatném Sálu audioknih.
Přestože, jak už jsme psali dříve, proběhne letos slavnostní vyhlášení Ceny AVA O2 Audiokniha roku 2018 mimo Svět knihy, nabídne veletrh i bez této akce více než třicet pořadů zaměřených na audioknihy: besedy s tvůrci, křty novinek, autogramiády autorů i interpretů, prezentace audioknih i program pro děti.

Uvádíme přehled označení stánků jednotlivých vydavatelů a kompletní audioknižní program Světa knihy 2018.

Albatros MediaAlbatros, CooBoo, CPress, Edika, Fragment, Management Press, Motto, Plus, XYZ (P208)
Audiolibrix (L307)
Audioteka (P401)
Bookmedia (P401)
Epocha (L402, P615)
Euromedia Group (S205)
Nakladatelství KAZDA (L608)
NAMA Productions Prague (L815)
OneHotBook (L207)
Práh (L103)
Radioservis (L610)
Supraphon (L107)
Tebenas (L602)
Tympanum (L206)
Walker & Volf (P615)

Čtvrtek

Čtvrtek 10. 5., 13.00–14.00, Fantasy & sci-fi, Pravé křídlo
Fenomén audioknih (Walker & Volf)
Audioknižní trh se rozrůstá, audioknihy se stávají naším průvodcem ve volném čase, při řízení auta nebo při ostatních běžných činnostech. Audioknižní vydavatelství vás blíže seznámí s fenoménem audioknih a  poslechnete si i  ukázky z  těch nejúspěšnějších. Účinkují Jiří W. Procházka, Míla Linc, Mirka Jakabová, Tomáš Výchopeň.

Čtvrtek 10. 5., 13.00–14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Malé ucho (OneHotBook, AVA)
Dětský posluchač není žádné ucho, ale důkladný znalec mluveného slova, který neváhá poslouchat opakovaně! Své znalosti, postřehy a kreativitu může využít ve velké hře s dětskými tituly OneHotBook o lákavé audioknižní výhry. Hosté: Jitka Škápíková, Vladimír Javorský, Veronika Kubařová, Andrea Elsnerová a další.

Čtvrtek 10. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Mrazivý až do morku kostí (Audiolibrix, AVA)
Detektivky a kriminálky jsou stále jedněmi z nejpopulárnějších žánrů současné literatury. V  audioknižní podobě jsou navíc spojeny s těmi nejlepšími hereckými hlasy. Společně s hosty se zaměříme na ty nejlákavější detektivky a thrillery pro vaše uši a usnadníme vám rozhodování při jejich výběru.

Čtvrtek 10. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Havel – bestseller Michaela Žantovského nyní audioknihou (Supraphon, AVA)
Setkání s autorem knihy, která získala před třemi lety na veletrhu Svět knihy Praha ocenění Český bestseller a  koncem loňského roku vyšla v  audiopodobě. Audioknihu načetl Jan Vondráček, Zuzana Stivínová a autor Michael Žantovský. Zveme vás na hodinku věnovanou vzpomínkám na prvního prezidenta České republiky.
 

Čtvrtek 10. 5., 16.00–16.50, Autorský sál, Levé křídlo
Jáchym Topol: Citlivý člověk a Petr Čtvrtníček (ČRo Vltava a Radioservis)
Jedna z literárních událostí roku 2017: v nakladatelství Torst vyšel Citlivý člověk, po osmi letech nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty Jáchyma Topola. Patnáctidílnou četbou na pokračování z této hojně diskutované knihy začalo 1. října 2017 nové vysílací schéma Českého rozhlasu Vltava. Příběh ze žhavé současnosti, za který byl Jáchym Topol 22. října 2017 oceněn Státní cenou za literaturu, nově jako audiokniha na CD.

Pátek

Pátek 11. 5., 10.00–11.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Maturita i se zavřenýma očima (Audiolibrix, AVA)
Maturant, který nechce číst? Žádný problém. S audioknihami si najde cestu nejen k povinné četbě, ale k literatuře obecně. A čtení ho bude bavit. Přijďte se přesvědčit na vlastní uši, že maturita nikdy nebyla jednodušší. Své vám o tom poví i sami zkušení maturanti, takže si můžete odnést řadu dobrých rad. A nejen to!

Pátek 11. 5., 11.00–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknihy Vlastimila Vondrušky (Tympanum, AVA)
Vlastimila Vondrušku, autora historických detektivek a napínavých ság z české minulosti, netřeba představovat. Nejčtenější a nejposlouchanější český spisovatel představí a podepíše nejen novinky z řady Letopisy královské komory a  cyklu Hříšní lidé království českého, ale především očekávaný další díl Husitské epopeje.

Pátek 11. 5., 12.00–13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Knihy a audioknihy Ladislava Špačka (Mladá fronta, AVA)
Ladislav Špaček je znám nejen jako bývalý hradní kancléř, ale v současné době jako velký znalec etikety. Tu také zakomponoval do trilogie knih Dědečku, vyprávěj, Dědečku, ještě vyprávěj a Dědečku, už chodím do školy, které zároveň vydal jako audioknihy. Na besedě ho doprovodí režisér Petr Mančal a oba promluví o audioknihách ze svého pohledu.
 

Pátek 11. 5., 12.30, L602, Levé křídlo
Autogramiáda herce Václava Knopa (Tebenas)
Herec a reisér Václav Knop je nepřeslechnutelným hlasem v rozhlasové i audioknižní tvorbě. Na stánku vydavatelství Tebenas bude podepisovat detektivní komedii Eduarda Fikera Paklíč.

Pátek 11. 5., 13.00–13.50, Velký sál, Střední hala
O2 Audiokniha roku 2017 (AVA)
Asociace vydavatelů audioknih za přítomnosti předních českých interpretů a tvůrců audioknih představuje vítěze dalšího ročníku soutěže o nejlepší audioknihu roku, a to v devíti kategoriích: nejlepší audiokniha pro děti, interpret, interpretka, četba, dramatizace, obal, mluvené slovo mimo kategorie, zvláštní cena AVA a absolutní vítěz. Besedu moderuje Zuzana Vlčková.

Pátek 11. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audiotéka – global (Audiotéka, AVA)
Audiotéka ve světě v 11 jazykových mutacích. Představení toho nejlepší z produkce jednoho z největších evropských audio-vydavatelů a distributorů. Jak vznikaly superprodukce jako jsou Solaris, Karaluchy (Švábi), Zaklínač a další v audioknižní podobě?

Pátek 11. 5., 15.00, S205, Střední hala
Křest audioknihy Osm hor a autogramiáda italského autora Paola Cognettiho (Euromedia Group)
Křest audio zpracování úspěšné knihy Paola Cognettiho Osm hor, po kterém následuje autorova autogramiáda.

Pátek 11. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Století Miroslava Horníčka (Supraphon, AVA)
Za účasti přátel a pamětníků jedinečného herce, spisovatele a pohotového glosátora Miroslava Horníčka bude v premiéře představen komplet nahrávek, který Supraphon vydává k jeho nedožitým 100. narozeninám a k 15. výročí úmrtí, jež si letos připomínáme.

Pátek 11. 5., 15.30, L602, Levé křídlo
Setkání s Jitkou Neradovou - autorkou knihy Doskočiště Protektorát (Tebenas)
Dramatické osudy 28 parašutistů z výsadků za II. světové války. Jak byli na svou misi připraveni? Kdo jim v protektorátu pomáhal? Kdo je naopak zradil? Jak se jim dařilo zůstat v utajení? Kolik z nich se dožilo konce války? Setkání a autogramiáda autorky knihy a nové audioknihy Doskočiště Protektorát.

Pátek 11. 5., 16.00, L206, Levé křídlo
Beseda s drahouškem Dexterem (Tympanum)
Setkání s Alešem Procházkou alias Drasticky děsivým Dexterem. Jaké to je stát se hlasem chladnokrevného vraha a okouzlujícího gentlemana se smyslem pro spravedlnost v jedné osobě?

Pátek 11. 5., 16.00–16.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Cesta na Osm hor (OneHotBook, AVA)
Italský spisovatel Paolo Cognetti, autor světového bestselleru Osm hor, pohovoří o vzniku románu, zatímco herec Pavel Batěk s režisérem Michalem Burešem prozradí zajímavosti ze zákulisí natáčení audioknihy, z níž interpret přečte také ukázku.

Pátek 11. 5., 16.00–17.00, Fantasy & sci-fi, Pravé křídlo
Audioknihy světové i české fantastiky (Walker&Volf)
Zástupci audiovydavatelství věnujících se tvorbě audioknih v žánrech sci-fi, fantasy a horroru vám stručně představí svou produkci a své plány. Můžete se těšit na novinky od Walker&Volf, OneHotBook, Tympanum a dalších firem. Účinkují Jiří W. Procházka, Radek Volf, Tomáš Výchopeň, Šárka Nováková a další.

Pátek 11. 5., 16.30–17.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknižní KING (OneHotBook, AVA)
Král napínavých příběhů Stephen King si našel další cestu, jak se vám vkrást do hlavy – skrze uši! Po velkolepém audioknižním projektu TO se rozjíždí také detektivní série Pan Mercedes a tím to rozhodně nekončí. Co posluchače čeká dál a jestli je horor natáčet Kingova strašidelná vyprávění, prozradí režisér Hynek Pekárek a interpreti Jitka Ježková, Vasil Fridrich nebo Pavel Soukup.
 

Pátek 11. 5., 17.00–18.00, Sál audioknih, Levé křídlo
A. C. Doyle: Sherlock Holmes ve státních službách (Radioservis, AVA)
Prezentace k CD se záznamem živě vysílané rozhlasové hry a reportáží o tom, co se ve studiu dělo. Co to znamenalo, když Český rozhlas po 70 letech živě vysílal rozhlasovou hru, předvedou a popíšou herci, režisér Vít Vencl, páni ruchaři a rozhlasový redaktor Tomáš Černý.

Sobota

Sobota 12. 5., 10.30–11.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Poslouchání je čtení (Audiolibrix, AVA)
Nejlepší česko-slovenský podcast o  audioknihách i knihách se po roce vrací na Svět knihy! A vy máte šanci být u veřejného nahrávání dalšího dílu Audinovinek. O čem bude řeč? Přesvědčíme vás, že i poslouchání je čtení a že audioknihy vám nechtějí ublížit.

Sobota 12. 5., 11.30–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audiotéka Live (Audiotéka, AVA)
Nemusíte poslouchat jen knihy – poznejte audioverze známých časopisů Forbes, RespektReportér Magazín. Představení produkce a beseda s novináři.

Sobota 12. 5., 12.00–12.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Opuštěná společnost (Bookmedia, AVA)
Představení audioknihy Opuštěná společnost za účasti autora, šéfredaktora Respektu Erika Taberyho a interpretů Jiřího Dvořáka a Ivana Trojana.

Sobota 12. 5., 12.30–13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknihy Jiřího Lábuse – beseda a autogramiáda (Tympanum, AVA)
Jiří Lábus je nepřekonatelným vypravěčem legračních dětských příběhů. Jaké to je na chvíli se přenést z  šedivého dospěláckého světa mezi neohrožené dětské hrdiny? Přijďte si popovídat a nechat podepsat audioknížky Babička drsňačka, Pan Smraďoch a Dědečkův velký útěk.

Sobota 12. 5., 13.00–14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Svatební cesta do Jiljí s Vojtěchem Dykem a Táňou Vilhelmovou (Supraphon, AVA)
Křest nové audioknihy, která vznikla podle humorné novely proslavené komediálním televizním filmem. V rámci programu bude beseda s tvůrci a autogramiáda.
 

Sobota 12. 5., 13.15–13.45, L815, Levé křídlo
Jiří Lábus – autogramiáda (NAMA Production Prague)
Autogramiáda slavného herce k  audioknize Krišna Avatár a CD Indické Bajky aneb Moudrost Pančatantry.

Sobota 12. 5., 14.00 L206, Levé křídlo
Čáry s Paní Láryfáry (Tympanum)
Paní Láryfáry je přítelkyně dětí a odbornice na všechny jejich neduhy. Zná lék na hubatici, čurbesajdu nebo lakomici a je s ní ohromná zábava! Přesvědčte se sami na autogramiádě s Danou Syslovou a vyhrajte audioknížku v naší soutěži!

Sobota 12. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Hana a její křest (OneHotBook, AVA)
Oblíbený román konečně také jako mluvené slovo! O příběhu a vzniku jeho zvukové podoby pohovoří autorka Alena Mornštajnová, herečka Lenka Vlasáková a režisérka Jitka Škápíková, které audioknihu také slavnostně pokřtí.

Sobota 12. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Nebojte se klasiky aneb Hudební škola na CD (Radioservis, AVA)
Nové přírůstky do úspěšné edice – opera Don Giovanni a 4 CD o hudebních nástrojích. Režiséři Jan Jiráň a  Klára Boudalová s  herci budou vyprávět o tom, jak přiblížit dětem operní příběh nebo je nadchnout pro housle či klavír.

Sobota 12. 5., 16.00–17.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Sci-fi audioknihy od Tympana (Tympanum, AVA)
Esence toho nejlepšího ze žánru sci-fi. Sci-fi otevírá nové dimenze a možnosti zvuku a intepretace. Přijďte si popovídat s tvůrci o specifikách ztvárnění fikčních světů. Jaká jsou jejich úskalí a v čem otevírají jedinečný prostor tvůrcově i posluchačově fantazii?

Sobota 12. 5., 17.00–18.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Eliška Přemyslovna (AudioStory, AVA)
Představení 1. dílu zvukových adaptací trilogie historických románů populární spisovatelky Hany Whitton. Pořad se zvukovými ukázkami za účasti autorky i tvůrců audioknihy uvádí vydavatelství AudioStory.
 

Neděle

Neděle 13. 5., 10.00, L206, Levé křídlo
Dům z karet (Tympanum)
Jeden z nejlepších politických thrillerů historie se dočkal slavné filmové i seriálové podoby. Setkání a autogramiáda s  hercem Igorem Barešem přiblíží audioknihu Dům z karet.

Neděle 13. 5., 11.00–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček (Supraphon, Lagardere Active, AVA)
Děti se mohou těšit na setkání s  prasátkem Pigy, které znají jak z rádia, tak z jeho webových stránek a  knížek. Přijďte na slavnostní křest písničkového CD, kde se pobavíte s Pigym a jeho kamarády: kocourkem Vojtou, myškou Bibi, veverkou Laskonkou a sovou Hedou. Účinkují herci Igor Orozovič, Marek Mikulášek a další.

Neděle 13. 5., 12.00–13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Vyrobte si audioknihu – dětská dílna (Tympanum, AVA)
Audioknihy frčí! A hlavně ty o dětech, které se jen tak něčeho neleknou. Tvůrčí dílna s Lucií Pernetovou alias Tracy Beakerovou, hlavní hrdinkou audioknižní novinky Vadí, nevadí se otevírá s  úderem poledne. Přijďte si s dětmi vyzkoušet, jak se připravuje, zvučí a namlouvá audiokniha.

Neděle 13. 5., 13.00–14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknižní dílnička pro malé i velké (Audiolibrix, AVA)
Ťapání po knižním veletrhu asi není pro děti taková zábava, že? Přijďte s nimi do naší audioknižní dílničky, kde budeme společně vyrábět super hračky a k tomu si necháme vyprávět třeba nějakou pohádku. Dospělým doporučíme, jakou audioknihu dětem vybrat, a rovnou jim uděláme cenu.

Neděle 13. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Zeměplocha na disku (OneHotBook, AVA)
Ne náhodou pojmenoval Terry Pratchett svou Zeměplochu v originále Discworld! Jeho příběhy jsou totiž jako stvořené pro audioknihy. Soudné sestry už letí do vašich uší, které se rozezní smíchem hlasové čarodějky Zuzany Slavíkové a režisérky Jitky Škápíkové. Vydavatelství OneHotBook také představí celý koncept vydávání dalších audioknih od Terryho Pratchetta.