Zpět

Audioknižní svět knihy 2019

zpráva, , 08.05.2019
Svět knihy Praha nabízí samozřejmě i prostor pro české audioknihy. Již potřetí je hlavním garantem audioknižního programu Asociace vydavatelů audioknih, soustřeďující největší česká audioknižní vydavatelství. Opět bude návštěvníkům přístupný Sál audioknih v Levém křídle Průmyslového paláce a samozřejmě další akce na stáncích jednotlivých vystavovatelů.
Podobně jako loni, i letos proběhnou na Světě knihy dozvuky ceny Audiokniha roku 2018 v podobě samostatného pátečního pořadu ve Velkém sále Střední haly. Zavítat ovšem můžete i na další z více než třiceti audioknižních pořadů - besedy, autogramiády, prezentace a křty novinek či programy pro děti. Často probíhají na stáncích vydavatelů:

Albatros Media (P208)
Audiolibrix (L307)
AudioStory (L811)
Audiotéka (P401)
Bookmedia (P401)
Epocha(L002, P615)
Euromedia Group (S205)
Jan Melvil Publishing (P102)
OneHotBook (L207)
Publixing (L107)
Radioservis (P112)
Supraphon (L109)
Tebenas (L607)
Tympanum (L206)
Walker & Volf (P615)

Následující program budeme průběžně doplňovat a upřesňovat, aby vám mohl být praktickým průvodcem audioknižního Světa knihy 2019.

Čtvrtek

Čtvrtek 9. 5., 13.00, S110, Střední hala
Jak vzniká audiokniha - beseda a autogramiáda (Euromedia Group)
Beseda o tom, jak vzniká audiokniha – v tomto případě bude řeč o knize Povídky o nelásce od Michala Viewegha. Následovat bude autogramiáda herců, kteří propůjčili hlas jednotlivým postavám.

Čtvrtek 9. 5., 15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Setkání se Zdeňkem Svěrákem a jeho novou audioknihou Strážce nádrže (Supraphon, AVA)
Křest audioknihy Strážce nádrže, kterou skvěle načetl její autor Zdeněk Svěrák. Součástí akce bude autogramiáda.

Čtvrtek 9. 5., 16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Jak vzniká audiokniha (Audiolibrix, AVA)
Chtěli byste nahlédnout pod pokličku procesu, při kterém vzniká audiokniha? Přijďte a zjistíte, co všechno je – od získání práv až po načítání profesionály – potřeba. Možná vás i překvapíme!

Pátek

Pátek 10. 5., 11.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Dětská dílna s Neználkem – vyrobte si audioknihu (Tympanum, AVA)
Zlobidlo Neználek zve na návštěvu do studia! Jaké to je si natočit vlastní audio knihu? To poznáš a ještě se u toho pobavíš s Neználkem alias Tomášem Juřičkou.

Pátek 10. 5., 12.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknihy Vlastimila Vondrušky (Tympanum, AVA)
Nejčtenější a nejposlouchanější český spisovatel, publicista a renesanční člověk, autor především historických detektivních příběhů představí a podepíše novinky letošního roku v audio knižní podobě, a to včetně souborného vydání Husitské epopeje.

Pátek 10. 5., 13.00, Velký sál, Střední hala
Audiokniha roku 2018 (AVA)
Asociace vydavatelů audioknih za přítomnosti předních českých interpretů a tvůrců audioknih představuje vítěze dalšího ročníku soutěže o nejlepší audioknihu roku, a to v deseti kategoriích. Petr Čtvrtníček, Hana Maciuchová, Jan Vlasák, Milena Steinmasslová, Jaromír Meduna s vámi pobesedují o svých zkušenostech interpretů audioknih. Mluvit se bude i o nové Ceně Bystrouška pro nejlepší dětskou audioknihu, ve které se porotci stávají samy děti.

Pátek 10. 5., 14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Jaký byl T.G.M.? Jiný! (Tympanum, AVA)
„I my, kdo máme Masaryka rádi, se ho často bojíme,“ vysvětluje spisovatel a scenárista, který na Masarykově životopisu pracoval řadu let. „Bojíme se jeho autoritativnosti i celého toho nesmírného díla, která sahá od vědy přes novinařinu do politiky.“ Je to tak skutečně? Zuzana Vojtíšková, která je dramaturgem filmu Jakuba Červenky Hovory s TGM, který vznikl podle scénáře Pavla Kosatíka, jako moderátorka besedy s autorem a interpretem audio knižní podoby Jiný T.G.M. to možná odhalí.

Pátek 10. 5., 15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Jak poznáte skvělého detektiva  (Audiolibrix, AVA)
Od Poirota přes Sherlocka až po Holea nebo Strikea. Slavní detektivové si stále získávají náš obdiv, protože rozlousknou i ten největší oříšek. Co ale mají všichni společného a díky čemu je vlastně takový detektiv skvělý? Přijďte to s námi prozkoumat.

Pátek 10. 5., 15.00, P112, Pravé přídlo
Elena Ferrante: Dny opuštění  (Radiotéka)
Křest audioknihy, host Lucie Žáčková

Pátek 10. 5., 17.00, Fantasy & sci-fi, Pravé křídlo
Svět Neila Gaimana (Tympanum, AVA)
Křest a autogramiáda audioknižních novinek z vydavatelství Tympanum. Jaký je svět Neila Gaimana představí všem milovníkům urbanfantasy interpreti knížek do uší. Pro nadšence a fanoušky soutěž o CD Nikdykde, Koralina a Američtí bohové. Účinkující: Kristýna Podzimková – Koralina, Kajetán Písařovic – Američtí bohové.

Pátek 10. 5., 17.00, P112, Pravé přídlo
Ladislav Grosman: Obchod na korze  (Radiotéka)
Křest audioknihy, hoté Zdenka Procházková a Jaroslav Plesl.

Sobota

Sobota 11. 5., 10.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness (Radiotéka)
Křest audioknihy moderuje Petr Vacek, hosté: Jiří Lábus a další

Sobota 11. 5., 11.00, Literární sál, Pravé křídlo
Hlasitý křest audioknihy Tiché roky (Host, OneHotBook)
Nový román Tiché roky vyšel čerstvě jako kniha i audiokniha. O vzniku jeho zvukové podoby pohovoří herečka Klára Suchá a režisérka Jitka Škápíková, autorka Alena Mornštajnová zase prozradí, jak se jí poslouchal vlastní příběh. Společně pak audioknihu také slavnostně pokřtí.

Sobota 11. 5., 11.00, L206, Levé křídlo
Pavel Renčín: Klub vrahů (Tympanum, AVA)
Beseda a autogramiáda autora knižní předlohy Klub vrahů – detektivky, která se vystupňuje až do hororové atmosféry, která posluchače sevře a už nepustí.

Sobota 11. 5., 11.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Hledání pokladu se Správnou pětkou (OneHotBook, AVA)
Oblíbená dobrodružná dětská série vychází jako audiokniha a s jejím prvním dílem Správná pětka na ostrově pokladů se budete moci seznámit naživo. Zábavné dobrodružství pro děti bude kočírovat herečka Michaela Maurerová a spolu s oceněnou zvukařkou audioknihy Karolínou Škápíkovou i s redaktorkou Terezou Filinovou možná objevíte opravdický poklad!

Sobota 11. 5., 12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Křest audioknihy Dům duchů (Bookmedia, Audiotéka, AVA)
První román Isabely Allende je groteskním až dojemným příběhem rodiny chilského senátora Estebana Trueby na pozadí složité doby v Chile od počátku 20. století až po fašistický převrat v roce 1973. Zároveň je to také nádherný příběh ženy plné přirozené odvahy a síly. Tento román se okamžitě zařadil mezi nejúspěšnější díla 20. století. Byl dokonce v roce 1993 také úspěšně zfilmován s Maryl Streep v hlavní roli. Interpreti Dana Černá, Vladislav Beneš a režisér Petr Mančal budou nejen křtít, ale také se podělí o své dojmy z natáčení.

Sobota 11. 5., 12.00, L206, Levé křídlo
Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Tympanum, AVA)
Představení a autogramiáda audioknihy Láska v době globálních klimatických změn, která v knižní podobě získala ocenění Magnesia litera 2018.

Sobota 11. 5., 13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Zlatá deska pro Barboru Hrzánovou a Anetu Langerovou za audioknihu Pane Bůh, tady Anna (Supraphon, AVA)
Nejúspěšnější audiokniha loňského roku bude oceněna Zlatou deskou Supraphonu za účasti obou protagonistek.

Sobota 11. 5., 13.00, L507 – Levé křídlo
Pavel Čech uvádí pavouka Čendu (Tympanum, AVA)
Beseda a autogramiáda s malířem a spisovatelem Pavlem Čechem a interpretem dětské audio knihy Dobrodružství pavouka Čendy.

Sobota 11. 5., 13.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Křest audioknihy Pohádkovník  (Supraphon, AVA)
Novinková audiokniha určená dětem i jejich rodičům obsahuje pohádky v podání hereckých hvězd: Ani Geislerové, Barbory Polákové, Patrika Děrgela, Václava Jílka, Jiřího Suchého z Tábora a Jakuba Prachaře. Součástí akce bude autogramiáda.

Sobota 11. 5., 14.00, L206, Levé křídlo
Dana Černá představuje audioknihu Mimo dosah od Samanty Schweblin (Tympanum, AVA)
Argentinská spisovatelka Samanta Schweblin napsala postmoderní vícehlasou hypnotickou novelu, která se čte jedním dechem. Její audioknižní verzi v podání Dany Černé připravilo Tympanum na letošní knižní veletrh jako svůj příspěvek k latinskoamerické tematice.

Sobota 11. 5., 14.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Pojďte s námi Za sny (Audiotéka, AVA)
Audiokniha Za sny je druhým knižním počinem režisérky Karin Krajčo Babinské. Příběh o lásce, naději a o tom, že štěstí není nedosažitelné čte spolu se svým manželem, zpěvákem Richardem Krajčem a oba se také zúčastní besedy a autogramiády.

Sobota 11. 5., 15.00, L206, Levé křídlo
Alena Mornštajnová a Strašidýlko Stráša (Tympanum, AVA)
Beseda a autogramiáda s autorkou Alenou Mornštajnovou.

Sobota 11. 5., 15.00, L502, Levé křídlo
Radkin Honzák – autogramiáda (Galén)
Autor podepisuje nové knihy Čas psychopatů a Úplněk a audioknihu Chcete se stát psychiatrem?

Sobota 11. 5., 15.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Audinovinky naživo (Audiolibrix, AVA)
Nejinspirativnější a nejveselejší podcast o audioknihách, knihách, filmech i seriálech se už potřetí vrací na Svět knihy. Buďte u toho a staňte se součástí nahrávání, třeba si odnesete i nějakou tu výhru!

Sobota 11. 5., 16.00, P112, Pravé přídlo
Jaroslav Havlíček: Neviditelný (Radiotéka)
Křest audioknihy. Hosté: Lukáš Hlavica, Klára Suchá a Jaromír Meduna.

Sobota 11. 5., 16.00, Fantasy & sci-fi, Pravé křídlo
Audioknihy budoucnosti (OneHotBook)
Jak se točí fantastické audioknihy ve vydavatelství OneHotBook, v čem se bude pokračovat a co se chystá nového? Jak se do projektů lákají zajímaví herci a které tituly jsou největšími srdcovkami pro redaktory a režiséry? A kdy konečně vyjde další Mycelium? Zeptejte se tvůrčího týmu (redaktorka Šárka Jančíková, režisérka Jitka Škápíková a další), který vám předpoví audioknižní budoucnost.

Sobota 11. 5., 16.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Detektivové na dovolené (OneHotBook, AVA)
Co se stane, když komisař Maigret opustí Paříž a Hercule Poirot se vydá k moři? Ale ani bratr Cadfael na zaslouženém odpočinku nezahálí. Potrapte své šedé buňky mozkové a přijďte si poslechnout, jak vznikaly audioknihy Maigret na dovolené, Zlo pod sluncem a Zázrak svaté Winifredy se slovutnými detektivy v hlavních rolích. Prozradí vám to herci Lukáš Hlavica, Jan Vlasák a Pavel Soukup i režiséři Michal Bureš a Hynek Pekárek.

Sobota 11. 5., 17.00, L206, Levé křídlo
Otakar Brousek ml. – autogramiáda audioknihy Den pro Šakala (Tympanum, AVA)
Autogramiáda bestseleru Fredericka Forsytha tentokrát v audioknižní podobě s interpretem Otakarem Brouskem ml.

Neděle

Neděle 12. 5., 10.00, L206, Levé křídlo
Africká zima s Tomášem Šebkem (Tympanum, AVA)
Autentická zpověď českého chirurga na misi v Jižním Súdánu, nejmladším státě světa, v audioknižní podobě s Lukášem Hlavicou.

Neděle 12. 5., 11.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Dětská dílnička (Audiolibrix, AVA)
Je pro děti ťapání po veletrhu únavné a je pro vás je stejnou měrou vyčerpávající to, kolik toho chtějí koupit? Odložte (pardon, zabavte) je v naší dílničce! Poslechneme si pohádky a ještě si u toho něco vyrobíme. A všichni vítězí.

Neděle 12. 5., 11.00, L206, Levé křídlo
Táta za všechny prachy v podání Jiřího Lábuse (Tympanum, AVA)
Táta za všechny prachy od Davida Walliamse s nezaměnitelným Jiřím Lábusem.

Neděle 12. 5., 12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Kdyby zdi mohly vyprávět (OneHotBook, AVA)
Příběh vily Tugendhat se letos dočkal filmového, ale i audioknižního zpracování. Česká historie očima britského autora Simona Mawera se k uším posluchačů dostává v podobě audioknih Skleněný pokoj a Pražské jaro. O tom, jak vznikaly, s publikem pohovoří Milena Steinmasslová, Robert Hájek, Jan Teplý a režisérka Jitka Škápíková.

Neděle 12. 5., 13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Miloš Zapletal, Oldřich Kaiser – Báchorky blanického rytíře (Mladá fronta, AVA)
Beseda ke knize Báchorky blanického rytíře s autorem knihy Milošem Zapletalem a hercem Oldřichem Kaiserem, který knihu načetl.
 

Co jsme natočili na loňském Světě knihy?