Zpět

Jaké audioknihy chystá Témbr

zpráva, , 27.10.2020
Podívali jsme se do edičního plánu jednoho z nejmladších, přesto velmi aktivních audioknižních vydavatelů. Značka Témbr patřící do skupiny Euromedia Group se na trhu objevila teprve letos v březnu, k dnešku má však na kontě více než 50 audioknih. Jaké chystá k vydání ještě letos a počátkem roku 2021?
Už nyní jsou pro digitální distribuci uvolněny první audioknižní novinky Témbru: Temný vzorec Andrewa Mayna, Jediný příběh Juliana Barnese nebo spolu s Radioservisem vydaný životopis Olgy Havlové Člověk má dělat to, nač má sílu – původně pětidílná rozhlasová četba z knihy Pavla Kosatíka.

Na co se těšit v nejbližších dnech?

V nejbližších dnech se mohou posluchači těšit na zvukové zpracování románu Imaginární přítel Stephena Chboskyho, který Washington Post označil za „Jeden z nejambicióznějších hororových románů posledních let“. Více než 26hodinovou audioknihu v režii Vlada Ruska čte Igor Bareš a nám se podařilo získat první ukázku.
 
 
Pro odlehčení můžeme avizovat humoristickou knihu Lukáše Pavláska Neuvěřitelně šílené příběhy, kterou adresuje „všem cvokům, bláznům, šílencům a magorům od 7 let“. Ti se seznámí se psem, který se stal ředitelem školy, s šestiletým prezidentem, který zavedl spoustu praštěných zákonů a nařízení, a s mnoha dalšími. Audiokniha v originální autorské interpretaci vychází společně s knižní předlohou.
 
Dětem je určena také audiokniha Emil a upíři, sestavená ze všech dosud vydaných knih Pavla Brycze, včetně té páté, která knižně vychází v listopadu v nakladatelství Pikola. O zvukovou podobu se postaral herec Kamil Halbich.
 

Témbr pokračuje ve vydávání zvukové podoby knih českých povídek z ediční řady nakladatelství Listen. Po příbězích zamilovaných, lékařských či těch se single hrdiny připravil audioknihu s názvem Soukromá tajemství. Povídky Aleny Mornštajnové, Petra Šabacha, Jaroslava Rudiše nebo například Petry Dvořákové čtou Martina Hudečková, Jitka Ježková, Martin Preiss a Jan Maxián.
 
Dana Černá se ujala četby románu Lisy Wingate Než jsme byly tvoje, který v českém překladu Anny Křivánkové vydal předloni Ikar. Příběh inspirovaný nechvalně proslulým skandálem organizovaného nedobrovolného prodeje dětí z chudých rodin bohatým náhradním rodičům, otřásl celou Amerikou.
 
Audioknižní podoby se díky vydavatelství Témbr dočká také román jihokorejské autorky Čo Namdžu Kim Čijong [ročník 82] o postavení žen v jihokorejské společnosti. V režii Petra Mančala čtou Lucie Trmíková, Kajetán Písařovic.
 

 

Audioknihy českých autorů

Další povídkovou audioknihou z produkce Témbru bude Nejkrásnější dárek – soubor dvanácti krátkých vánočních příběhů mladých českých autorům, který knižně na předvánoční trh chystá Yoli. Vedle známých jmen české young adult scény (Theo Addair, Anna Musilová, Kateřina Šardická) obsahuje i texty několika pozoruhodných debutantů. V režii Tomáše Soldána v audioknize účinkují Klára Suchá a Jiří Suchý z Tábora.
 
Čeští autoři jsou zastoupeni i v dalších audioknihách z produkce Témbru. Myšlenky za volantem jsou souborem sloupků a fejetonů Marka Ebena, které vycházely časopisecky v letech 2014–2020. Audioknižně vycházejí pochopitelně v autorské interpretaci.
 
Další novinkou je román Petry Jirglové, kterou mohou posluchači znát coby autorku audioknihy Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte. Témbr v listopadu chystá k vydání zvukovou podobu především ženským čtenářkám určeného románu Všechno nejlepší, Anno.
 
Jako audiokniha vyjde i literární debut herečky Jany Bernáškové Jak přežít svého muže. Mladá herečka Lucie se v něm po mateřské dovolené snaží vrátit k herecké kariéře, ale setkává se s běžnými strastmi svobodných matek a zamotává se do bláznivých situací při hledání lásky.

Dočkají se pochopitelně také milovníci napětí. Pro ně Témbr chystá další krimi Martina Goffy s postavou novináře Marka Vráze alias Terence. V příběhu Sekta se dostane až do hor v severní Itálii, kde žije komunita důsledně uzavřená před okolním světem.
 
Žánr historické detektivky je v připravovaných titulech Témbru zastoupen audioknihou Pavla Hrdličky Kdo s ohněm zachází. Volné pokračování i posluchačům známé Smrt nosí rudé škorně se opět odehrává ve středověké Praze, a to v prosinci roku 1399.

A ještě něco pro děti

Dětské posluchače jistě potěší audiokniha Stela a šestnáct huskyů od Terezy Pařízkové – příběh desetileté Stely a jednoho velkého psího závodu, který její rodinu zavede z Osmihorek až na Aljašku.
 
A dojde i na klasiku: Mluvící balík Geralda Durrella. Nahrávku pro Témbr realizuje Studio BEEP a v režii Johany Ožvold čte Petr Vaněk.
 

Johana Ožvold a Petr Vaněk (foto: Zuzana Schedová)

A co se chystá v roce 2021?

Alespoň telegraficky uveďme i audioknihy, které Témbr chystá k vydání v prvních týdnech příštího roku. Jsou to: Žebrákova pomsta Pavla Hrdličky, Muž z chatrče Martina Goffy, Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo, Krize Felixe Francise, Pustina Stiny Jackson nebo Před povodní Anny Bolavé.