Zpět

Jaké audioknihy chystá Tympanum

zpráva, , Tympanum, 10.11.2020
Audioknižní vydavatelství Tympanum je s českými posluchači již 14 let a za tu dobu pro ně připravilo téměř 600 audioknih, soudě alespoň podle katalogových čísel těch nejnovějších. Podívejme se společně, jaké tituly chystá vydat ještě v tomto roce.

Právě v prodeji

Nejžhavější novinky jsou již nyní k dispozici v digitální distribuci. Fanoušci historických románů Vlastimila Vondrušky si jistě nenechali utéct jeho nejnovější počin – 3. díl kroniky severočeského podnikatelského rodu Heřmanů od konce 17. století až do zrušení nevolnictví na sklonku 18. století. Audioknihu Jarmarečník, stejně jako předešlé (a pravděpodobně i budoucí) této série čte Aleš Procházka.
 

Jméno anglického humoristy P. G. Wodehouse není posluchačům audioknih neznámé – vždyť samo Tympanum stojí za sérií s postavou sluhy Jeevese. Tentokrát ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad vydává ve zvukové podobě zábavné příběhy lorda Ickenhama pod názvem Strýc Dynamit a v interpretaci Miloně Čepelky.
 

Pro děti Tympanum připravilo ryze zimní pohádku Danky Šárkové Alenka a Krakonoš. Příhody malé Alenky, která odjíždí se svým pejskem do Krkonoš k babičce, čte Naďa Konvalinková a posluchači se snad brzy mohou těšit na jejich pokračování, které knižně vyšlo pod názvem Alenka, Krakonoš a lev.
 

A děti s rodiči si mohou poslechnout i audioknihu Nabroušené pohádky a jiné macourkoviny, kterou z knih Miloše Macourka Ostrov pro šest tisíc budíků a Pětka z přírodopisu a jiné macourkoviny v domácím studiu přečetl Otakar Brousek ml. Tympanum jeho počin vydává s hudbou Ondřeje Brouska a s titulní ilustrací Petra Nikla.
 

Co dalšího se chystá pro děti?

Zůstaňme ještě u dětských audioknih, kterým se Tympanum věnuje systematicky a soustavně. Mezi tituly, které vyjdou v nejbližších dnech, a které potěší i dospělé posluchače, jistě patří Liška Bystrouška. Klasický text Rudolfa Těsnohlídka nezaměnitelným způsobem (ostatně, poslechněte si ukázku) čte Arnošt Goldflam a audioknihu nepřehlédnete ani díky obálce Venduly Chalánkové
.

Audioknižní novinkou Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc v podání Jana Vondráčka a Pavla Tesaře navazuje Tympanum na předchozí díly Kvak a Žbluňk jsou kamarádi, které vydalo už v roce 2012 s Vojtěchem Dykem a Jakubem Prachařem. Webové stránky vydavatelství prozrazují, že se chystá i třetí díl příhod dvou žabáků Kvak a Žbluňk se bojí rádi, tentokrát s Davidem Novotným a Petrem Čtvrtníčkem.
 

A pokračování má i legendární Karlík a továrna na čokoládu Roalda Dalha. I toho vydalo Tympanum zvukově, a to už v roce 2008 s Bárou Hrzánovou. O tom, co se dělo poté, když se Karlík stal váženým majitelem továrny na čokoládu, bude vyprávět Petr Čtvrtníček v audioknize Karlík a velký skleněný výtah.

A Tympanum nezapomíná ani na odrostlejší děti, pro které nachystá závěrečný díl úspěšné trilogie Prašina Vojtěcha Matochy. Audiokniha Prašina: Bílá komnata vyjde nejspíše současně s knižním vydáním 30. listopadu, stejně jako předešlé dvě v interpretaci Matouše Rumla.
 

Audioknihy plné napětí

Pro knihu Odbila dvanáctá hodina její autor Otfried Preußler vybral a nově převyprávěl německé lidové pověsti o pokladech, čarodějnicích, strašidlech a duších. Posluchači jistě vzpomenou na jeho Čarodějova učně načteného před 10 lety Lukášem Hlavicou. Stejný interpret stojí i za chystanou novinkou.

Dočkají se i audioknižní příznivci fantasy příběhů americké spisovatelky Ursuly K. Le Guin. Tympanum připravilo třetí část jejího cyklu Zeměmoří s názvem Nejvzdálenější pobřeží. Stejně jako Čaroděje Zeměmoří a Atuánské hrobky, i tento díl přečte Tomáš Juřička.

Sedm krátkých textů zakladatele žánrů fantasy a sci-fi H. P. Lovecrafta soustředí Tympanum do jedné audioknihy s názvem Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy. K jejich interpretaci přizvalo do letos otevřeného studia Soundguru pány Otakara Brouska, Jana Vondráčka, Lukáše Hlavicu, Aleše Procházku a Jiřího Schwarze.

A aby toho nebylo málo, Jan Vondráček se ujal i četby Lovecraftovy novely o vědecké expedici, která v neprobádaných ledových končinách narazí na nečekaný objev, V horách šílenství. Konečně se tedy posluchači dočkají dalších hrůzostrašných příběhů mistra žánru.
 

Literatura duchovní, naučná, faktu i cestopisná

Rabín Harold S. Kushner se v knize Když se zlé věci stávají dobrým lidem zabývá po zkušenosti s nevyléčitelnou chorobou svého syna otázkou přítomnosti zla ve světě. Audioknihu čte Saša Rašilov a Tympanum ji vydává spolu s nakladatelstvím Portál.

Ze stejné spolupráce vzejde také audiokniha profesora Zdeňka Matějčka Po dobrém, nebo po zlém?, v níž se její autor zamýšlí nad tím, jak prohřešky dítěte nikoli trestat, ale jak je předvídat a jak jim zabránit. Čte Miroslav Černý.

Zvukové podoby se dočká také novinka Jakuba Szántó, který se svou prvotinou Za oponou války sklízel úspěchy v knižním (Magnesia Litera 2019, Kosmas cena čtenářů) i audioknižním světě (Audiokniha roku 2019, Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie). Z Izrastiny s láskou bude číst Vasil Fridrich.

Lukáš Hlavica se ujme četby knihy Nebe nad Jemenem s podtitulem V jihozápadní Asii s Lékaři bez hranic. Tomáš Šebek se v místě současné největší humanitární katastrofy na světě snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod válečným závojem, a nezapomíná zapojit ani smysl pro humor a nadsázku.
 

Na Vondrušku jsme nezapomněli

Vydavatelství Tympanum je v současnosti dvorním vydavatelem díla Vlastimila Vondrušky. Po již zmiňovaném Jarmarečníkovi ze série Křišťálový klíč, Záhadě zlaté štoly nebo nedávno vydaných Prodavačích ostatků II. vyjde letos ještě Manželské zrcadlo z cyklu Letopisy královské komory v podání Jana Šťastného.

Fanoušci ale jistě pokukují po unikátním stolním kalendáři s literárními hrdiny Vlastimila Vondrušky pro příští rok. Věřme, že i on bude audioknižním posluchačům příznivý.