Zpět

Naposlech TOP 5 2023: Nejlepší audioknihy dle redakce

zpráva, , 29.01.2024
Stejně jako v loňském roce jsme pro vás i letos v redakci vybrali pětici nahrávek, které nás v uplynulých dvanácti měsících nejvíce zaujaly. V abecedním pořadí vám tak přinášíme tipy na ty podle nás nejzajímavější audioknihy roku 2023. A věřte, že ze stovek loni vydaných titulů nebylo jednoduché vybrat pouhých pět! Najdete mezi nimi jak napínavé žánrové kousky, tak zajímavé biografie slavných světových autorů. Pestrá je i nabídka zpracování, vedle klasické jednohlasé četby tu máme i četbu vícehlasou a dokonce dramatizaci!

Honzlová

Ferdinand Peroutka označil tuto knihu za nejlepší český román napsaný po druhé světové válce. A naše recenze nešetřila chválou ani na její audioknižní verzi. Honzlová, autobiograficky laděný románový debut Zdeny Salivarové, brilantně vykresluje dusivou atmosféru padesátých let v čerstvě komunistickém Československu. Pro zvukovou podobu knihy sáhli ve OneHotBook po zkušené režisérce Markétě Jahodové a mladé interpretce Denise Barešové. Ta sice za sebou nemá desítky načtených titulů, na jejím pozoruhodně vyzrálém výkonu byste to ale nejspíše nepoznali. Doplňme ještě, že v doslovu editora a literárního vědce Michaela Špirita vystřídal Denisu Barešovou Pavel Soukup.
 
  

Já, vrah 2

Pětidílná série Já, vrah získala ocenění Audiokniha roku 2022 v kategorii Nejlepší dramatizace. Vloni přišla Audiotéka s pokračováním navzaným prostě Já, vrah 2, které se kromě ponorů do duší zločinců rozhodlo více prozkoumat i motivace vyšetřovatele, stojícího na opačné straně barikády. Jeho představitelem zůstal opět výtečný David Švehlík, jehož protějšky v úlohách potrestaných zločinců představovali mimo jiné Kryštof Hádek, Pavel Neškudla, či Josef Trojan. Režie se tentokrát ujal sám autor David Laňka (který první sérii připravoval v kooperaci s Martinem Müllerem) a kromě několika drobných opomenutí, zmíněných v naší recenzi, jde opět o výjimečné dílo na poli tuzemské audioknižní produkce, a to i mimo poměrně malý rybníček dramatické tvorby.

Leviatan se probouzí

Milovníky žánru sci-fi jistě potěší zvuková verze rozsáhlé space opery Daniela Abrahama a Ty Francka, píšících pod pseudonymem James S. A. Corey. První příběh z celkem devítidílné série Expanze, Leviatan se probouzí, si v roce 2023 vzali na starost ve OneHotBook a stvořili velmi zdařilé dílo. Pod režijním dohledem Víta Maloty se za mikrofonem vystřídali herečtí protagonisté Anežka Šťastná, Jiří Vyorálek, Ondřej Rychlý a Zdeněk Maryška. Nahrávku obohatil množstvím futuristických zvuků a ruchů mistr zvuku Jan Neruda. A co na příběhu ze světa, v němž lidstvo kolonizovalo Sluneční soustavu, ale nedokázalo se při tom vzdát touhy po moci a bohatství, nejvíce líbilo našemu recenzentovi? To si přečtěte sami zde!
 
 
 

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou

Knižního portrétu oblíbeného autora fantastické literatury Terryho Pratchetta se ujal jeho někdejší asistent, manažer a nynější správce jeho pozůstalosti Rob Wilkins, který stál po Pratchettově boku v posledních dvou dekádách jeho života. Audioknihy Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou se pak loni chopilo OneHotBook, které také natáčí Pratchettovy romány ze série Úžasná Zeměplocha. V režii Hynka Pekárka titul načetl herec Jan Vondráček tak, že by audiokniha mohla zajímat i ty, kteří se autorovým příběhům doposud vyhýbali. O tom, co i jim poslech přinese, jsme se blíže rozepsali v recenzi.
  
 

Vlastní životopis

A i poslední tip je shodou okolností životopis. Tento si však napsala sama autorka, světově proslulá královna detektivek Agatha Christie. Do své autobiografie nazvané lakonicky Vlastní životopis zapsala ze svého života všechny kapitoly, o nichž by podle ní měli její čtenáři vědět. Nepadne zde tedy sice ani slovo o jejím záhadném zmizení, přesto si věrní fanoušci přijdou na své. A to zejména v případě této audioknižní verze! V režii Michala Bureše se jí totiž za hudebního doprovodu Ondřeje Brouska přímo skvostně ujala herečka Alena Vránová, která každičkou větu prožívala společně s autorkou tak, jako by se popisované události staly jí samotné. Jak jsme psali v recenzi, šlo zkrátka o šťastné setkání dvou Dam s velkým D!