Zpět

Nejoblíbenější interpreti a autoři roku 2023

zpráva, , 16.01.2024
Rok 2023 je za námi a je čas rekapitulovat. Po nedávném přehledu vloni nejprodávanějších audioknih nyní nabízíme žebříčky nejoblíbenějších autorů, interpretů a interpretek. Rozhodovali jste o nich vy, posluchači, tím, že jste jejich nahrávky nejčastěji nakupovali a poslouchali.
První místa nejprodávanějších autorů spolehlivě obsadili tvůrci detektivek a thrillerů. Vůbec nejlépe se vedlo Slováku Dominiku Dánovi, který má na svém kontě už téměř čtyři desítky případů detektivů z kanceláře číslo 141. Jeho Reminiscencie ostatně byla i tou vůbec nejprodávanější audioknihou na Audiolibrixu za celý loňský rok. Hned v závěsu za ním se umístil Vlastimil Vondruška, jehož historické detektivky snad ani není potřeba více představovat. Psali jsme o nich ostatně i my v samostatném článku. Třetí místo před uhájil norským bestselleristou Joem Nesbøm bristký autor žijící na Slovensku Robert Bryndza. Jeho detektivní a thrillerové příběhy si můžete vychutnat česky i slovensky, výběr je jen na vás.
 

Trojici interpretů, jejichž hlasy namluvené tituly se nejčastěji prodávaly, vévodí mistr slova Martin Stránský. Není jistě náhoda, že jej kromě příběhů Roberta Bryndzy můžeme slyšet i v českých verzích detektivek Dominika Dána. Nejen o tom si můžete přečíst v rozhovoru, který jsme s ním loni vedli. Na druhém místě skončil Vasil Fridrich, hlas série Pilíře země Kena Folletta nebo akčních detektivek Lee Childa o Jacku Reacherovi. Trojici premiantů pak uzavírá Martin Mňahončák, současný hlas již několikrát zmiňovaných slovenských příběhů Dominka Dána, který před časem vystřídal zesnulého Mariána Geišberga.
 

Mezi herečkami dosáhla na zlatou medaili Jitka Ježková, kterou si posluchači (nebo spíše posluchačky?) oblíbili zejména v historické sérii fantasy romantických příběhů Diany Gabaldon Cizinka. Stříbro si odnesla všestranná interpretka Dana Černá, kterou kromě detektivek Camilly Läckberg můžete nejnověji slyšet v dramatizované četbě Vražda v Mezopotámii, románu Agathy Christie s věhlasným Herculem Poirotem. Bronzovou příčku obsadila Jana Stryková, s níž jsme se mohli kromě série Mycelium například potkat například i v napínavém thrilleru Andrewa Mayna Vrah andělů.
 Kompletní výsledky přinášíme zde:

TOP autoři, interpreti a interpretky roku 2023*

Nejprodávanější autoři

1. Dominik Dán
2. Vlastimil Vondruška
3. Robert Bryndza

4. Jo Nesbø
5. Agatha Christie
6. Juraj Červenák
7. Julie Caplinová
8. Peter May
9. František Niedl
10. Terry Pratchett

 

Top interpreti

1. Martin Stránský
2. Vasil Fridrich
3. Martin Mňahončák

4. Pavel Soukup
5. Lukáš Hlavica
6. Matouš Ruml
7. Marek Holý
8. Aleš Procházka
9. Jan Vondráček
10. Martin Zahálka

 

Top interpretky

1. Jitka Ježková
2. Dana Černá
3. Jana Stryková

4. Veronika Lazorčáková
5. Tereza Dočkalová
6. Anita Krausová
7. Valérie Zawadská
8. Zuzana Kajnarová
9. Veronika Khek Kubařová
10. Klára Cibulková