Zpět

Jaká bude audioknižní Noc s Andersenem?

zpráva, , 27.03.2019
Už podevatenácté se letos uskuteční Noc s Andersenem. Na přelomu 29. na 30. března mohou děti přenocovat v knihovnách, školách a dalších zařízeních po celé České republice, na Slovensku i v jiných zemích, a užít si zde bohatý program, jehož součástí bude i předčítání pohádek. A protože tato forma zprostředkování literatury nemá daleko k audioknihám, rozhodli se hned tři vydavatelé mluveného slova k akci přidat. Každý z nich se přitom zapojuje zcela originálním způsobem.
Audiotéka k této příležitosti už tradičně připravuje nové audioknižní nahrávky Andersenových pohádek. V roce 2016 šlo o Malou mořskou vílu, následovaly Císařovy nové šaty spolu s dalšími dvěma příběhy, loni Statečný cínový vojáček a letos se ke slovu dostává Lucie Juřičková s Ošklivým káčátkem a Martin Zahálka s Princeznou na hrášku. Stejně jako v minulých ročnících sáhl vydavatel i tentokrát po půvabných překladech Jaroslava Vrchlického, zkušených interpretech a množství hudebních podkresů.

Supraphon v pátek 29. března, tedy v den konání akce, vydává novinku Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky. Název titulu je více než symbolický: Pohádkovník je totiž strom, který od roku 2005 sázejí děti po celém Česku při každé pohádkové Noci s Andersenem k oslavě svátku pohádek. Virtuální pohádkový les se tak každým rokem rozrůstá a nyní již čítá na tisíce stromů. Kouzelná místa s Pohádkovníkem jsou určena k předčítání, děti stromky zdobí a svěřují jim svá tajná přání.
 

A přání si vlastně plní i interpreti Pohádkovníku od Supraphonu, kteří načetli své oblíbené pohádky a dali tak vzniknout jejich pestré sbírce. Aňa Geislerová vybrala pejska s kočičkou od Josefa Čapka, Pipi Dlouhou punčochu Astrid Lindgrenové, lyrický příběh Slavík a růže Oscara Wilda a Andersenovo Děvčátko se sirkami. Jiří Suchý z Tábora má rád Karafiátovy Broučky, Václav Jílek princeznu Jasněnku a létajícího ševce (dodejme, že jde o úplně první kompletní načtení této pohádky). Barbora Poláková si oblíbila Petra Pana, herec Patrik Děrgel satirické vyprávění o invalidní vose Marcelce a komárech kouřících cigarety a Jakub Prachař Werichovy tři syny pachtící se za kloboučkem mládí. Supraphon navíc do Noci s Andersenem věnoval několik desítek CD, které budou využity v doprovodných programech.

Vydavatelství Tympanum nabízí dětem, které se registrovaly na nocování, hlasovat o tom, která z loňských audioknih od Tympana se jim nejvíce líbí. Z odevzdaných hlasů budou vylosováni výherci, kteří některou z audioknih získají. Vedle toho pořádá Tympanum i soutěž o audioknihu Rudyarda Kiplinga Bajky i nebajky, namluvenou a vlastnoručně podepsanou Jiřím Lábusem. Hrát tak mohou i děti, kteří se na Noc s Andersenem nedostanou.