Zpět

První nové audioknihy roku 2020

zpráva, , 26.01.2020
Po měsíci jsme tu zpět s přehledem nových audioknih. Vítejte a podívejte se, co vše je pro vás nachystáno.
Humorné parafráze Starého zákona napsal Roark Bradford už téměř před stoletím, ale nikdy nevyšly z módy. Nyní se posluchačům dostává zvuková podoba jeho dílek Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti a Starej zákon a proroci. Čte je Petr Nárožný, vydává Audiotéka.

Deväť brestov je thriller Roberta Bryndzy, který mohou čeští posluchači už znát pod názvem Kanibal z Nine Elms. Tentokrát si můžete příběh policistky, která musí znovu uniknout vrahovi, poslechnout ve slovenštině v podání Lujzy Garajové Schramekové. Vydává Lindeni pod Albatros Media

Možná jste ji někde viděli, možná slyšeli. Dominika Gawliczková je cestovatelka malého vzrůstu, ale velkých cílů. Své zážitky z cest sepsala v knize Dominika na cestě Jižní Amerikou, kterou ve zvukové podobě vydává VOXI. Za mikrofon usedla Anita Krausová.

Audioknihu pro děti Klára a mátohy napsala Petra Nagyová Džerengová. Malou Kláru, která jde po prázdninách poprvé do školy, straší mátohy pod její postelí. Jestli jí od strachu pomůže její dědeček vám bude vyprávět Zuzana Porubjaková. Vydávají Wisteria Books.

Jednoho všedního odpoledne přejede auto mladého novináře. Ten zemře, ale probudí se jako duch. S živými už rozmlouvat nemůže, zato dokáže číst jejich myšlenky. Audioknihu Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude napsal Arto Paasilinna, čte Otakar Brousek ml. a vydává Audiotéka.

 

Prvotina rakouské novinářky Waltraud Hableové Moje rande se světem je vyprávění o tom, co se stane, když žena po třicítce praští se starým životem, schrastí všechny úspory a vydá se sama na jedenáctiměsíční cestu kolem světa. Pro vydavatelství Marco Polo ji přečetla Radka Stupková.

Oblíbený David Walliams se tentokrát rozhodl vyprávět o dětech. O těch nejhorších na světě. Deset báječně zlomyslných historek o děsných dětech jako je Slinta Sam, Špindíra Štěpka, Všivák Véna, Brečivá Berta nebo Dlouban Dan čte Jiří Lábus. Audioknihu Nejhorší děti na světě Vydává Tympanum.

Povídky Jaroslava Havlíčka Neopatrné panny jsou protkány ponurostí, skepsí a životními prohrami jejich hrdinek, hrajících svůj život se špatnými kartami, které jim byly rozdány. Krutě nemilosrdné příběhy čte Martin Čevora, vydává Čti mi!

Audiokniha Ódinovo dítě je prvním dílem úspěšné norské fantasy trilogie Havraní kruhy inspirované severskou mytologií. Siri Pettersenová v něm rozehrává příběh o touze po spravedlnosti, o nebezpečí slepé víry a právu či odhodlání vést druhé. Čte Magdalena Tkačíková, vydává Host s Audiotékou.
 

A další fantasy – tentokrát z pera české autorky Ilky Pacovské. Ta, inspirována sérií s Harry Potterem, napsala tajuplné dobrodružství s kouzelníky, draky, jednorožci a dalšími magickými bytostmi. První díl série Sedmý smysl nese název Ostrov zasvěcení a pro vydavatelství Čti mi! ho čte Margit Vinklárková.

Vzpomínkám na dětství, studijní léta a počátky kariéry věhlasného českého vědce-optika prof. Jana Peřiny, dal zvukovou podobu Milan Švihálek. Ten audioknihu Proměny doby o neuvěřitelně dobrodružné a strastiplné cestě k vrcholům světové vědy upravil, namluvil a vydal.

Jiří Adam z Dobronína se v audioknize Vlastimila Vondrušky Případ s alchymistou vydává do Litoměřic vyšetřit zmizení alchymisty Theobaldina, kterému se podle všeho podařilo vyrobit zlato. Kde je? A kde jsou peníze, které na své slibné pokusy dostal? Prozradí Jan Hyhlík, vydává Tympanum.

Číšnický učeň Pína prožívá období dospívání, první lásky, radosti i prohry na přelomu 60. a 70. let minulého století. A čím dál víc si uvědomuje zoufalost té doby. Audioknihu Sedmdesátky – Hotel ve víru doby napsal Josef Káďa Kadeřábek, čte Alan Novotný, vydává Audiotéka a Fortuna Libri.

Je spousta důvodů, proč se necítit šťastně, říkáme si často. Ale co když je to celé jen otázkou našeho přístupu? Nestačí na nevýhodu pohlédnout z jiného úhlu, aby se z ní stala výhoda, příležitost? Audioknihu Slepičí polévka pro duši vydává Audiotéka, čtou Lucie Kožinová a Martin Zahálka.

Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera Jiří Padevět přichází s novou knihou plnou zdánlivě všedních mikropříběhů, které předcházejí zlomovým historickým událostem. Volné pokračování knihy Ostny a oprátky s názvem Sny a sekyry čte Vanda Hybnerová, vydává Audiotéka.

Už s pátým Slabikářem štěstí přichází Pavel Hirax Baričák. Soustředí se v něm na léčení lidské nejistoty, nefunkčních partnerských i jiných vztahů, strachu, obav, nízkého sebevědomí, slabé vůle… Šlabikár šťastia 5 číta Boris Zachar, vydává HladoHlas Group.

Dlouho očekávanou audioknihu Vladař Niccola Machiavelliho v podání Igora Bareše vydává OneHotBook. Klíčové dílo kancléře florentské republiky obsahuje politické úvahy o mechanismech fungování moci. Aneb Kdo myslí, že vystačí se silou, tomu nepatří do ruky žezlo.
 

Kdybyste měli k dispozici jen sto slov denně, co byste udělali? Hrdinku románu VOX právě taková denní kvóta omezuje. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. Stejně jako všem ženám. Čte Barbora Goldmannová, vydává Host a Audiotéka.

My jsme na tento přehled spotřebovali přes 750 slov. A odteď se budeme setkávat opět každý týden. Krásný audioknižní rok 2020 vám přeje naposlech.cz