Zpět

StarDance ...když audioknižní hvězdy tančí

zpráva, , 28.09.2019
StarDance (Česká televize)
Mezi nejúspěšnější zábavní pořady České televize už několik let patří StarDance. Taneční show, v níž je každý soutěžní pár tvořen vždy jedním profesionálním tanečníkem či tanečnicí a jednou celebritou, nejčastěji z oblasti umění a sportu. Audioknižní posluchači si nemohli nevšimnout, že se v této soutěži stále častěji objevují i herci se zkušenostmi s mluveným slovem.
V prvních ročnících jsme mohli taneční umění mistrů slova sledovat spíše sporadicky. Hlas Václava Vydry je znám především z pohádkových audioknih (Ducháčkovic rodina, Příběhy včelích medvídků, Dášeňka čili Život štěněte, či loňské Povídání o pejskovi a kočičce). Své zkušenosti s mluveným slovem mají i Mahulena Bočanová a Jan Čenský, Jiří Schmitzer se objevil v několika zvukových adaptacích režiséra Jana Jiráně, a i Tatiana Vilhelmová má za sebou několik výrazných rozhlasových i audioknižních rolí (třeba Svatební cestu do Jiljí). Michala Dlouhého, který tančil ve 2. ročníku StarDance, jsme mohli slyšet nejen v řadě rozhlasových nahrávek, ale také například z četby Podivuhodného případu Benjamina Buttona, který vydalo AudioStory.
 

Z následujících ročníku lze z herců na mikrofon jmenovat snad Danu Batulkovou (mj. Kdo zachrání Pižďucha, Emil a detektivové), Sašu Rašilova (např. Vieweghovy Krátké pohádky pro unavené rodiče a Můj život po životě), Davida Švehlíka (U řeky Piedra jsem usedla a plakala) či Oldřicha Navrátila (Emil a detektivové, Jedlová samota).

I Doležalová a Piškula jsou audioknižními interprety

Zlom v úspěchu audioknižních tanečníků nastal v roce 2015, kdy celou StarDance vyhrál pár Marie Doležalová a Marek Zelinka. Doležalová se tehdy stala miláčkem české veřejnosti, což jistě podpořilo i zájem o její blog Kafe a cigárko, a o jeho následnou knižní a dokonce i audioknižní podobu. Ta sice přišla až po úspěchu její autorky a interpretky ve StarDance a stále tvoří vlastně jedinou audioknižní práci Marie Doležalové, přesto lze napsat, že se tato mladá herečka stala na čas vůbec nejúspěšnější audioknižní tanečnicí.
 

O rok později mohli diváci StarDance sledovat úspěch Zdeňka Piškuly, který se spolu s partnerkou Veronikou Lálovou probojoval až k vítězství celého ročníku. Piškula byl v té době znám mj. z filmové pohádky Tři bratři, kterou v audioknižní podobě vyprávěl její autor Zdeněk Svěrák. Hlas mladého herce sice ve zvukových Třech bratrech také zazní, o pravé audioknižní interpretaci ovšem můžeme mluvit až u Práva nálezce Stephena Kinga. Dodejme, že ve stejném ročníku se do finálového večera protančila i herečka Jana Plodková, jejíž hlas můžeme slyšet například v sérii čínských detektivek Petera Maye (Pán ohně a další) nebo třeba v audioknihách Justýnka a asistenční jednorožec nebo v novince Vilma běží o život.
 

Fenomenální úspěch Jiřího Dvořáka

Zatím nejvýraznější úspěch slavily audioknihy v show StarDance v roce 2018, kdy se vítězem stal herec Jiří Dvořák (a jeho taneční partnerka Lenka Nora Návorková). Dvořák patří mezi nejobsazovanější české herce rozhlasové i audioknižní produkce a seznam jeho audioknižních interpretací je tak velmi obsáhlý. Mezi nejúspěšnější jistě patří trilogie z ostrova Lewis (Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky), zvuková verze knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, nebo vícehlasá Jedlová samota. I k tomuto ročníku musíme dodat, že až do poslední chvíle bojoval Jiří Dvořák o prvenství v soutěži s hereckou kolegyní Pavlou Tomicovou, která nezapomenutelně ztvárnila hlavní roli v rozhlasové hře Koule.
 

Co audioknižního chystá StarDance 2019?

V letošním ročníku, který začne 12. října 2019, už můžeme mluvit o přílivu audioknih do StarDance. Mezi ohlášenými jmény totiž figuruje Veronika Khek Kubařová (např. série Poslední aristokratka, romance Hvězdy nám nepřály nebo dejvické Povídání o pejskovi a kočičce), Matouš Ruml (oceněná Prašina, Podivný případ se psem, Gaimanovo Nikdykde) a Miroslav Hanuš (mj. interpreta výsostně taneční audioknihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka).
 

Mezi soutěžícími bude také spisovatelka Radka Třeštíková, audioknižním posluchačům známá jako autorka povídkových Bábovek a krimi Osm, a youtuber Karel „Kovy“ Kovář, který sám načetl svou knihu Kovy – Ovšem. Třešničkou na dortu je jméno audioknižního režiséra Michala Bureše v roli profesionálního tanečníka, v tomto případě jde ovšem pouze o shodu jmen a režiséra tančit neuvidíme.

Zbývá dodat, že také letos provede diváky (a snad i posluchače) všemi soutěžními večery moderátorská dvojice Tereza Kostková - Marek Eben, a že zejména její mužská část má s rozhlasovou a audioknižní tvorbou nejednu zkušenost (Muž, který sázel stromy, Pudlenka, Zlá minuta a řada dalších). V listopadu se můžeme těšit na tradiční benefiční díl StarDance ve prospěch Centra Paraple, jehož patronem je mj. držitel Zvláštní ceny Asociace vydavatelů audioknih za celoživotní přínos v oblasti mluveného slova, pak Zdeněk Svěrák, jehož audioknižní otisk zmapoval náš článek Audiostopy Zdeňka Svěráka.