Zpět

Tebenas 2015

zpráva, , 25.03.2015
Tebenas je nejmladším z českých audioknižních vydavatelů a jako takový musí své posluchače získat především kvalitním výběrem titulů a interpretů. A činí tak velmi dobře, jak se zdá: loni například potěšil fanoušky Sherlocka Holmese vydáním archivních nahrávek brněnského studia Českého rozhlasu z roku 1992 Barvíř na penzi a Podnájemnice v závoji. Za pozornost stojí i CD povídek Ilji Kučery mladšího Takový sníh už nepadá. Co ale připravuje letos?
Už 20. dubna vyjde audiokniha K2/8611 m. Sugestivní příběh o zdolání druhé nejvyšší hory světa prvním Evropanem, Josefem Rakoncajem, vyšel knižně poprvé už v roce 1986 a nyní se dočká zvukové podoby. Pro Tebenas ho načetl opravdový profesionál, Miroslav Táborský.

Na květen je naplánováno vydání pohádky Violy Fischerové Jak Kuba vyzrál na Papejše z archivu Českého rozhlasu. Na nahrávce z roku 2004 se v režii Hany Kofránkové v hlavních rolích představili Bára Hrzánová a Radek Holub, dále například Jiří Lábus, Jana Paulová, Jiří Köhler, Hana Vagnerová či Renata Visnerová.

Další z původních nahrávek vydavatelství Tebenas je strhující a pravdivý příběh česko-amerického architekta, přímého účastníka pádu newyorských věží. Patnáctihodinovou audioknihu Věže – Příběh 11. září, podle předlohy Jiřího Boudníka, načetl v režii Romana Štolpy herec Pavel Batěk. Titul vychází 11. září 2015.
 

V říjnu se posluchači setkají opět s Sherlockem Holmesem – další dva příběhy z archivu brněnského rozhlasu v hlavních rolích s Jiřím Tomkem a Jaroslavem Kunešem. V případu Tři Garridebové přivede Holmese na stopu hledaného zabijáka podivná závěť milionáře z Kansasu. V Umírajícím detektivovi postihne Sherlocka Holmese zlá nemoc. Nebo jde o dokonalou léčku? Ani Dr. Watson si není jistý.

A ještě jednu detektivku nabídne letos Tebenas svým posluchačům. V listopadu vydá osmihodinovou Sérii C-L Eduarda Fikera v interpretaci Martina Zahálky. V ní bude major Kalaš vyšetřovat výbuch poštovního vagónu plného státních peněz. Do toho se v blízkosti místa činu najde mrtvola mladé dívky. Mají oba případy souvislost?
 

Pro všechny detektivkáře, kterým by i toto bylo málo, připravuje vydavatelství Tebenas ještě Fikerův Paklíč a Naumanův Dlouhý stín času. Ty ale vyjdou nejspíše až v roce 2016, stejně jako Konec starých časů podle románu Jaroslava Žáka.