Zpět

Tipy pro audioknižní Den dětí

zpráva, , 31.05.2023
Oslavte Mezinárodní den dětí se svými potomky nebo vnoučaty tím, že si spolu poslechnete pěknou audioknížku. Na výběr je jich spousta, od pohádek pro nejmenší, přes pověsti a legendy, až po dobrodružné příběhy pro starší děti. My jsme pro vás připravili přehled těch nejzajímavějších, které vyšly v posledních měsících!

Dobrodružství veverky Zrzečky

Klasický příběh pro nejmenší, který těší už několik generací začínajících čtenářů nyní může být i milým úvodem dětí do světa audioknih. Dobrodružství veverky Zrzečky Josefa Zemana načetla se svým typicky laskavým přístupem herečka Naďa Konvalinková pro Tympanum. A na co se mohou malí posluchači těšit? No přece na příběhy o zvídavé veverce, bydlící v pelíšku ve Starém dubu, a mnoha jejích zvířecích kamarádech z lesa.
 

Čertův švagr

Pokud mají vaše děti rády nedělní rozhlasové pohádky, pak právě pro ně jednu z nich vydal Radioservis. Pojednává o tom, jak mladík Petr utekl z domu před zlou macechou, ale nikde nemohl najít zastání. Toho se mu dostalo až u samotného Lucifera, který mu nabídl službu. Jak to všechno dopadlo? To uslyšíte, když si poslechnete klasický příběh Čertův švagr. Napsala ho Božena Němcová a v režii legendárního Karla Weinlicha uslyšíte mimo jiné Jana Hartla, Ladislava Mrkvičku, Naďu Konvalinkovou či Ilju Prachaře.
 
 

Kronika města Kocourkova

Kdo by neznal městečko Kocourkov, v němž se to přitroublými občany a zejména pány radními jen hemží? Devět veselých a neuvěřitelných příhod z Kroniky města Kocourkova Ondřeje Sekory mimo jiné o tom, jak se Kocourkovští rozhodli zbudovat novou radnici, stavět kašnu nebo kácet les, natočil pro OneHotBook Michal Bureš s hlasovým virtuosem Oldřichem Kaiserem. Ten každé pitoreskní postavičce přiřadil svébytný projev, takže jednotlivé pány konšely uslyšíte nevrle bručet, koktat, šišlat i obdivně vzdychat. Že se u toho budete bavit vy i vaše děti, za to rada města Kocourkova ručí!
 

Mauglí

Velkolepě pojatá dramatizace s hudbou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, to je nová verze dobrodružného díla Rudyarda Kiplinga Mauglí. Napínavý a dramatický příběh z nitra džungle v režii Bely Schenkové nastudovala více než dvacítka herců, kteří nejen hrají ale také zpívají. V hlavních rolích tak uslyšíme Jana Cinu jako Mauglího, černý pardál Baghíra pak promlouvá hlasem Vojtěcha Vondráčka, tygrem Šér Chánem se stal Jiří Vyorálek a mámu vlčici ztvárnila Helena Dvořáková. Téměř dvouhodinovou nahrávku vydal Radioservis.
 
 

Bitva o diamant

Po klasice světové literatury tu máme naopak současný příběh domácí autorky, byť se odehrává na americkém západním pobřeží. Kniha Bitva o diamant, nominovaná na Magnesii Literu 2023 v kategorii próza pro děti a mládež, líčí příběh dvou soupeřících dětských baseballových týmů. Hrdinou sportovního dobrodružství o tom, že i s outsidery se musí počítat, je jedenáctiletý Luke, na nějž spolu s ostatními čeká nečekaný a těžký protivník. Audioknihu pro OneHotBook načetl Pavel Batěk pod režijním dohledem Martiny Frejové Krátké.
 

Příšerná teta

Davida Walliamse většina dětí prostě miluje! Jeho anglickým humorem prošpikované knížky přinášejí nejen mnoho vtipných scén, ale často i poučení. Kdo by ale čekal, že se se svými mladými čtenáři autor nějak přehnaně maže, byl by na omylu. Čistě happyendová rozuzlení u něj najdete jen zřídkakdy a občas umí být ve svých zápletkách i trošku drastický, ale to je možná právě to, co děti nutí hltat jeden jeho příběh za druhým. A v audioknižní formě z dílny Tympana je dalším důvodem samozřejmě interpretace Jiřího Lábuse. Tentokrát nám bude vyprávět o Stelle, která přišla o oba rodiče a vychovávat ji má její teta Alberta. Protože je ale holčička dědičkou velkého panství, hamižná teta vymýšlí způsob, jak ji o něj připravit... Stella se ale nedá a Příšerné tetě se postaví!
 

Koláč s kapkou jedu

A na závěr britský humor ještě jednou! Tentokrát ale v hávu dětské detektivky, navíc okořeněné trochou chemie. Jedenáctiletá Flavia ji totiž naprosto zbožňuje, ale zatímco doposud své znalosti z tohoto oboru využívala především pro zábavu, nyní díky nim může pomoci zbavit svého otce podezření z vraždy! Koláč s kapkou jedu, jehož autorem je Alan Bradley, potěší nejen mládež ale i rodiče, kteří mají rádi oddechové kriminální zápletky. Pro Témbr jej načetla Martha Issová, režii měla Alexandra Bauerová.