Zpět

Trialogy oslavily třicítku

zpráva, , 09.05.2016
Jan Hartl a Jiří Dvořák v pořadu Trialogy B (foto: Petr Našic)
Besední pořady Trialogy B od listopadu 2012 připravuje a moderuje kulturolog a rozhlasový publicista Jakub Kamberský. V každém z večerů představuje divákům nejčastěji dva hosty se vztahem k rozhlasu, dabingu, filmu i jiným kulturním odvětvím. Vždy přitom dbá, aby obě osobnosti byly naladěny na stejné vlně nejen profesně, ale také po stránce vzájemných sympatií.
Ve třiceti již uskutečněných Trialozích B hostil Jakub Kamberský celou řadu zvučných jmen: Ivan Trojan, Hana Maciuchová, Hynek Čermák, Jaroslav Rudiš, Michal Prokop, Jiří Lábus, Jana Stryková nebo třeba Taťjana Medvecká. Pořady jsou prolnuty ukázkami rozhlasových či audioknižních prací obou hostů, vždy připravený moderátor nenásilně směruje jejich vyprávění a v druhé půli Trialogů se tradičně dostává na dotazy návštěvníků.

Od října loňského roku se Trialogy B konají v rozhlasové Galerii Vinohradská 12. Tam se také 19. dubna sešli diváci v pořadí jubilejního 30. večera, jehož hosty byli herci Jiří Dvořák a Jan Hartl. Také oni zavzpomínali na posluchačské a profesní začátky a byli příjemně konfrontováni archivními rozhlasovými ukázkami.
 

Jan Hartl vyprávěl o práci na Dostojevského Idiotovi pod vedením režiséra Melče, Jiří Dvořák, šokován archivní ukázkou povídky Kocour Mourek, se rozvyprávěl o svých brněnských rozhlasových začátcích. Oba hosté pak vyprávěli o společném, již dvanáctiletém hraní Adresáta neznámého v pražské Viole. Zazněly ukázky z audioknihy Dvanáct rozhněvaných mužů, rozhlasové hry Daniely Fischerové Král Omylů i z Maryši v režii Markéty Jahodové. Před přestávkou ještě se ještě oba herci zamysleli nad tím, co mají na rozhlasové tvorbě rádi.
 

V druhé půli pořadu došlo výrazněji na povídání o audioknižní tvorbě. Zazněly ukázky z Forresta Gumpa a četby z knihy Michala Viewegha Zpátky ve hře, kteréžto audioknihy byly prvními z cen pro vylosované diváky. Jiří Dvořák mluvil o svých bohatých zkušenostech s audioknihami, Jan Hartl vzpomněl krátce na svou přípravu Forresta Gumpa. Poté už oba odpovídali na dotazy publika nejrůznějšího zaměření, došla ovšem řeč i na dabing, divadelní a znovu i audioknižní tvorbu. Jan Hartl a Jakub Kamberský zakončili večer vzpomínkami na herečku Věru Kubánkovou.
 

Hosty dalších Trialogů B, které se konají 19. května, budou Ladislav Frej a Kristýna Frejová, v červnu sezónu zakončí dámy Daniela Kolářová a Markéta Jahodová. Rezervace vstupenek je možné provést na stránkách www.trialogy.cz.