Zpět

Udílení cen Audiokniha roku 2014

zpráva, , 17.05.2015
V pátek 15. května proběhlo na Světě knihy Praha slavnostní udílení cen Asociace vydavatelů audioknih – Audiokniha roku 2014. V naplněném hlavním sále střední haly se sešli interpreti, vydavatelé, publicisté, zástupci médií i fanoušků audioknih.

Všem, kteří nemohli být ceremoniálu přítomni nebo si jeho průběh chtějí připomenout, přinášíme zvukovou reportáž. Autorem záznamu je Jakub Kamberský.
Udílením cen provedl, stejně jako loni, rozhlasový moderátor Vladimír Kroc. Na pódium pozval nejprve Kateřinu Konopáskovou – předsedkyni představenstva Asociace vydavatelů audioknih (AVA), která připomenula co AVA je, jaké má cíle a co plánuje v budoucnu.
 

Jakub Horák, předseda odborné poroty a zakladatel Audioknihy roku uvedl, že celkový objem letos přihlášených audioknih je více než 422 hodin, že porota byla osmnáctičlenná a že v ní usedly osobnosti dlouhodobě spojené s oborem mluveného slova. Vyjádřil také uspokojení s průběhem druhého ročníku Audioknihy roku.
 
 

Zvláštní cena AVA

Představenstvo Asociace vydavatelů audioknih udělilo Zvláštní cenu herci Martinu Stránskému za jeho mimořádný přínos v oblasti audioknih. Stránský, který dlouhodobě patří k nejrespektovanějším a nejoblíbenějším interpretům audioknih u nás, převzal cenu z rukou Kateřiny Konopáskové.
 
 

Nejlepší audiokniha pro děti

Porota udělila nejvíce hlasů v kategorii audioknize Babička drsňačka vydavatelství Tympanum v interpretaci Jiřího Lábuse. Cenu z rukou Zdeňka Svěráka převzal interpret spolu se zástupcem vydavatele, panem Josefem Burkovským.
 
 

Nejlepší zvuk

Mezi všemi přihlášenými tituly se porotě nejvíce líbilo zvukové provedení audioknihy Solaris vydavatelství Tympanum. Cenu předal Vratislav Benda ze společnosti Fermata, převzal ji Josef Burkovský a interpretka Renata Volfová. Ta poděkovala i Studiu Needles, která za zvukem audioknihy stojí.
 
 

Nejlepší audiokniha – četba

Vítězem kategorie Nejlepší audiokniha – četba se stal Muž z ostrova Lewis v interpretaci Jiřího Dvořáka, režii Jitky Škápíkové a produkci Martina Pilaře z vydavatelství OneHotBook. Cenu předal předseda poroty Jakub Horák.
 
 

Nejlepší interpret

Porotu nejvíce přesvědčil výkon Oldřicha Kaisera v nahrávce Hrabalovy povídky Bambini di Praga 1947. Cenu z rukou Michala Kočího, zástupce obchodu Audiolibrix.com, převzal režisér Aleš Vrzák. Ten si práci s Oldřichem Kaiserem velmi pochvaloval.
 
 

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Cenu získal soubor archivních nahrávek 4x Komisař Maigret (potřetí) s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Radioservis letos obsadil tři první místa v kategorii, bylo tedy jisté, že vítězství získá. Cenu z rukou Igora Bareše převzala Kateřina Konopásková, ředitelka Radioservisu. 
 
 

Absolutní vítěz

„Výsledky této kategorie vzešly ze samostatného hodnocení poroty a ne jen prostým sečtením hlasů v kategoriích ostatních.  Porotci se soustředili se na celkové provedení audioknihy, její vyváženost ve všech aspektech,“ zdůraznil Vladimír Kroc.

Porota v této kategorii dala nejvíce hlasů audioknize Muž jménem Ove vydavatelství OneHotBook. Cenu z rukou zástupce generálního partnera Kosmas, pana Tomáše Fojtíka, převzali interpret Jan Vlasák, majitel vydavatelství OneHotBook Martin Pilař a režisér nahrávky Michal Bureš.
 
 

Cena posluchačů

Vítěz ceny posluchačů vzešel z veřejného hlasování, které probíhalo téměř tři měsíce na webu audiokniharoku.cz. Zúčastnilo se ho více než 2000 hlasujících, nejvíce z nich podpořilo audioknihu Analfabetka, která uměla počítat. Ocenění z rukou Břetislava Hanzela z obchodu Audiotéka.cz převzal Roman Schmidt z vydavatelství Panteon a Martin Stránský, kterou audioknihu načetl.
 


Slavnostní předávání cen bylo zakončeno fotografováním všech vítězů. Moderátor Vladimír Kroc znovu poděkoval sponzorům a partnerům Audioknihy roku 2014 a vyjádřil přání setkat se v příštím roce při vyhlášení Audioknihy roku 2015.