Zpět

Velký audioknižní čtvrtek 2016

zpráva, , 31.10.2016
Jakmile dozněly Audioknihy NAHLAS! chystá se pro příznivce mluveného slova další významná akce. Rok se s rokem sešel a je tu opět knižní distribuce Kosmas a Asociace vydavatelů audioknih s pokračováním Velkého audioknižního čtvrtku. 3. 11. 2016 se na pultech knihkupectví objeví hned devět nových titulů od čtyř renomovaných tuzemských vydavatelství.
„V loňském roce jsme audio čtvrtek zkusili pořádat poprvé a byli jsme překvapeni velkým pozitivním ohlasem, jak ze strany posluchačů, tak ze strany knihkupců a nakladatelů. Letos pokračujeme druhým ročníkem. Rádi bychom, aby se Velký audioknižní čtvrtek stal svátkem pro posluchače dobré literatury, jako je Velký knižní čtvrtek pro čtenáře. Pořádat ho budeme vždy k podzimnímu Velkému knižnímu čtvrtku, tedy jednou ročně, a doufám, že se posluchačům zapíše do uší,“ říká za pořadatele Ctirad Fuchs.

A na jaké nové nahrávky se posluchači mohou těšit? Třetina z nich jistě udělá radost těm nejmladším! Tympanum přichystalo převyprávěné Ezopovy bajky významného spisovatele dětské literatury, Jiřího Žáčka, jejichž interpretace se chopili Vojta Dyk s Tatianou Vilhelmovou. Maxipsa Fíka, Macha a Šebestovou, Spejbla s Hurvínkem a další oblíbené hrdiny přináší Supraphon v audioknize To nejlepší pro malé i velké posluchače a Radek Adamec z vydavatelství GMP Group – Colibris se pochlubí se dvěma urýpanými a hašteřivými duchy Dušičkou a Dušinkou.
 

Dospělí posluchači si mohou vybrat hned z několika žánrů. Pro milovníky klasické literatury je připravena dramatizovaná četba románu Emily Brontëové Na Větrné hůrce, vyznavači typického anglického humoru mohou sáhnout po audioknize Jedinečný Jeeves a Řeky Londýna si třeba zvolí příznivci městské fantasy.
 

Velký audioknižní čtvrtek však přináší i tituly z oblastí, kterým se trh s mluveným slovem dosud příliš nevěnoval. Jedním z nich je beze sporu pravý moderní americký western, román Michaela Punkeho Zmrtvýchvstání v podání Jana Plouhara. Dalším příkladem jsou články internetového blogu Marie Doležalové Kafe a cigárko v autorské interpretaci. Posledním neprobádaným zákoutím je historie kulturního, společenského a politického vývoje Číny 20. století – Hana Maciuchová v knize Divoké labutě od Jung Changové vypráví prostřednictvím příběhu jedné rodiny o svržení císařství v roce 1911, o boji o moc místních vojenských diktátorů, o Čankajškově moci, japonské okupaci, o občanské válce mezi Kuomintagem a komunisty a o válce s Koreou. Díky Radioservisu můžeme být svědky neustálých politických čistek, hladomoru, kultu Mao Ce-tunga i střetu tradic staré Číny s kulturní revolucí.
 

Na závěr ještě připojujeme srdečné pozvání do Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, kde se 3. 11. uskuteční od 17 hodin setkání s interprety. Návštěvníci se mohou kromě 20% slevy na nákup novinkových titulů, jejichž ukázky a další informace o nich můžete nalézt na stránkách www.audioctvrtek.cz, těšit na Marii Doležalovou, Radka Valentu, Jana Plouhara a na významného audioknižního režiséra Jana Jiráně, který získal v letošním ročníku ankety Audiokniha roku cenu za podporu a rozvoj audioknih v České republice.