Zpět

W&V testuje na lidech!

zpráva, , 06.05.2015
Zdeněk Velen (foto: Walker & Volf)
Walker & Volf dali roli posluchače další význam, když oslovili komunitu fanoušků na Facebooku a nabídli jí nahrávku připravované audioknihy Mariňáci k testování. Tímto způsobem se vydavatel snaží odhalit chyby za pomoci několika párů uší navíc.
Ze skupiny oslovených se poslechu ujalo několik aktivních testerů, kteří pozorným poslechem odhalují převážně technické nedostatky. Do seznamu reportovaných chyb vpisují časy přeřeků, ruchů v pozadí i pochybení vzniklých při mixu nahrávky. Práci jim trochu komplikuje fakt, že text Mariňáků se v různých knižních vydáních liší a není tedy jednoduché kontrolovat nahrávku s knihou v ruce. Bude zajímavé sledovat, jak se s připomínkami vyrovná režisér nahrávky Radek Volf a které z nich bude ještě schopen napravit.

Mariňáci Roberta Fabiana jsou v žánru české akční sci-fi vpravdě kultovní knihou. Jejich příběh se odehrává ve vzdálené budoucnosti a líčí misi elitní vojenské jednotky, která se zvrtne v boj o přežití. Knihu načetl Zdeněk Velen a Walker & Volf rozdělili její audioknižní verzi na dvě části, které by měly vyjít s odstupem jednoho měsíce.

Betatesting nahrávky, ke kterému se Walker & Volf odhodlali, je mezi českými audioknižními vydavateli unikátní, proto je nelehké odhadnout, bude-li jeho účel splněn. V krátké době jde ale o další z důkazů sílící úlohy posluchače ve fázi přípravy a výroby audioknižního titulu. Vydavatelství Tympanum totiž začátkem letošního roku vydalo novou verzi detektivky Vraždy s monogramem poté, co se ta původní nesetkala u posluchačů s kladným ohlasem.