Zpět

Za audioknihy jsme loni utratili 260 milionů

zpráva, , 29.03.2022
Asociace vydavatelů audioknih zveřejnila novou výroční Zprávu o trhu audioknih a mluveného slova v roce 2021 v České republice. Podle ní audioknihy „vyrostly“ o více než 12 %, přičemž majoritním způsobem distribuce je digitální prodej.
Zprávu o českém audioknižním trhu vydává AVA kontinuálně od roku 2015 a vychází v ní zpravidla z prodejních dat dodaných svými členy. Díky stejné metodice výpočtu lze výsledky z jednotlivých let velmi dobře porovnat, byť bezezbytku nereprezentují celý audioknižní trh. Za rok 2021 dodali pro vypracování statistik svá data tito vydavatelé (v abecedním pořadí): Albatros Media, Audiolibrix, Audiotéka, Euromedia Group, Fonia, Jan Melvil Publishing, OneHotBook, Publixing, Radioservis, Supraphon a Tympanum.
 
Sedm z těchto vydavatelství přitom má více než 90% podíl na celkovém trhu, jak spočítala AVA. Největším vydavatelstvím je stejně jako loni OneHotBook (16,6 %) následované Tympanem (15,1 %). Třetí pozice v žebříčku největších audioknižních vydavatelů patří Audiotéce, která spolu s vydavatelskou značkou Bookmedia pokrývá 13,9 % trhu, čtvrtá Radioservisu (13,6 %). Další pořadí: Albatros Media (11,71 %), Supraphon (11,12 %), Euromedia Group (9,34 %), Jan Melvil Publishing (4,17 %), Publixing (3,63 %) a Audiolibrix a Fonia – každý s podílem menším než 1 %.
 
Obrat maloobchodního trhu v roce 2021 činil 259 761 055 Kč, digitální distribuci audioknih z toho patří dvě třetiny tedy více než 173 milionů. Vydavatelství, která přispívají do statistik AVA loni vydala celkem 579 nových titulů, což je téměř o 30 % více než v roce předešlém. V této produkci také vzrostlo zastoupení českých a slovenských autorů, takže proti svým zahraničním kolegům nyní „naši“ vedou 65,1 : 34,9.
 
V žánrovém rozdělení vyhrává beletrie obecně (35,1 %) následována kategorií ostatní (18,1 %) v níž se projevila zejména produkce audiočasopisů. Detektivkám a thrillerům patří 15, 5 %, audioknihám pro děti a mládež 9,2 %, a sci-fi a fantasy má 8,3 %. Zbytek žánrového koláče si rozdělily historické romány, humoristická literatura, naučná a osobnostněrozvojová literatura.
 
Asociace vydavatelů audioknih také ve své zprávě publikovala žebříček v roce 2021 prodejně nejúspěšnějších titulů bez ohledu na způsob distribuce a datum vydání – zastoupeny jsou v něm proto i starší tituly:
  Autor Název Vydavatel
1. Marek Eben Myšlenky za volantem Témbr
2. Patrik Hartl Prvok, Šampón, Tečka a Karel Supraphon
3. Karin Lednická Šikmý kostel OneHotBook
4. Satchin Panda Cirkadiánní kód Jan Melvil Publishing
5. Frank Herbert Duna OneHotBook
6. James Clear Atomové návyky Jan Melvil Publishing
7. Alena Mornštajnová Listopád OneHotBook
8. Matthew Walker Proč spíme Jan Melvil Publishing
9. Pavel Kolář Posilování stresem Témbr
10. David Sinclair Konec stárnutí Jan Melvil Publishing

 
Kompletní Zprávu o trhu audioknih a mluveného slova v roce 2021 v České republice, stejně jako z let předešlých, si můžete přečíst níže: