Zpět

Známe nominace na cenu Audiokniha roku 2019

zpráva, , 10.03.2020
Asociace vydavatelů audioknih zveřejnila nominace v jednotlivých soutěžních kategoriích ceny Audiokniha roku 2019. Z nich vzejdou vítězné audioknihy a interpreti již 7. ročníku. Asociace rovněž oznámila jméno nového laureáta Ceny AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova.
Celkem tři odborné poroty rozhodly hlasováním o pětici nejlepších audioknih a interpretů v každé z devíti soutěžních kategorií. Tito nominanti postupují do dalšího kola, v němž porotci rozhodnou o nejlepších titulech a interpretačních výkonech roku 2019. Současně bude hlasováním určen Absolutní vítěz Audiokniha roku 2019, který vzejde ze všech nominovaných titulů.

V 7. ročníku ceny Asociace vydavatelů audioknih – Audiokniha roku 2019 přihlásilo 19 vydavatelů celkem 112 audioknih. Zatímco odborná porota vybrala ty nejlepší v každé kategorii, posluchačská veřejnost může vítěze kategorie Cena posluchačů vybrat z otevřeného hlasování na internetu.

Asociace spolu s nominacemi oznámila, že Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova letos získá herec Jiří Dvořák. Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové, Zdeňkovi Svěrákovi a Josefovi Somrovi je Dvořák už šestým laureátem ocenění. „Práce na audioknihách pro mě znamenala objevení nové disciplíny. Krásné, ale náročné. V některých případech máte vytvořit i více postav, musíte je odlišit hlasově, intonačně, rytmicky, a to je vyčerpávající. Ve filmu nebo v televizi vydržíte natáčet dvanáct i třináct hodin, ale číst dvanáct hodin audioknihu nelze, to by zvládnul leda robot,“ říká o své audioknižní práci Jiří Dvořák.
 
Jiří Dvořák (foto: Martin Pekárek)
 

Audiokniha roku 2019: Nominace

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší design

Nejlepší zvukový design


Slavnostní vyhlášení ceny Audiokniha roku 2019 proběhne 23. dubna 2020 v pražském kině Atlas za účasti interpretů i tvůrců. Ceremoniálem provede moderátor Jan Kovařík. 15. května pak na veletrhu Svět knihy Praha proběhne již tradiční beseda s čerstvými laureáty cen.