Zpět

Audiokniha roku 2022: Nejlepší interpretka

zpráva, , 12.04.2023
V soutěži Audiokniha roku se neutkávají jen audioknihy, ale i jejich interpreti a interpretky. Vydavatelé letos přihlásili celkem 19 žen, jejichž herecké výkony za mikrofonem považovali za výjimečné. Odborná porota následně vybrala pět z nich, které si tak odnesly nominace v kategorii Nejlepší interpretka. Pojďme si je představit.
Dana Černá, která před lety v této anketě uspěla díky četbě románu Dánská dívka, se nyní probojovala mezi nejlepší pětici díky své interpretaci příběhu Colleen McCulloughové Ptáci v trní. V režii Jindřišky Novákové vydalo audioknihu, nominovanou také v kategorii Vícehlasá četba, nakladatelství Témbr. Vedle Dany Černé mohou totiž v této historické farmářské sáze posluchači slyšet ještě Lukáše Hlavicu.
 
 

Uspět může i Jitka Ježková, která v roce 2020 získala třetí místo za svůj výkon při četbě audioknihy Mengeleho děvče. Herečka, kterou poslední dobou můžeme kromě dabingu filmů stále častěji slýchat právě z nahrávek audioknižních vydavatelů, je v letošním ročníku nominována za svou interpretaci titulu Staré odrůdy. Křehký příběh o hledání útočiště napsal Ewald Arenz, režii měl Jakub Lejnar a o vydání se postarala Audiotéka a Host.
 
 

Hned dvakrát stanula na nejvyšší příčte v této kategorii Taťjana Medvecká. Ta skončila hned v prvním ročníku soutěže za četbu poirotovské povídky Druhý gong na děleném 3.-4. místě spolu s Janem Hartlem, protože v prvních dvou letech ještě nebyla oddělena kategorie interpretů a interpretek. Hned poté, co k tomu v roce 2015 došlo, si ale u poroty vysloužila ocenění za výkon v Himmlerově kuchařce,  přičemž si vítězství zopakovala ještě roku 2018 díky interpretaci Dopisů Milady Horákové. Letos ji mezi pětici nominací vynesl první díl ságy Eleny Ferrante Geniální přítelkyně, který načetla pro vydavatelství Tympanum.
 
 

Do pětice nominovaných interpretek se opět po roce dostala i zástupkyně slovenských hereček. Táňa Pauhofová, která loni zaujala svým podáním prózy Kde raky spievajú, postupila do finálového kola za četbu audioknihy Denník Anny Frankovej. Patrně nejznámější deník na světě vydal v plné délce společnými silami Publixing se SLOVARTEM.
 
 

V abecedním pořadí poslední interpretkou je v letošním ročníku Klára Suchá, která pro OneHotBook načetla sci-fi příběh Klára a Slunce. Román Nobelovou cenou ověnčeného britského spisovatele japonského původu Kazua Ishigura o robotce Kláře, která se snaží vyléčit svou smrtelně nemocnou lidskou svěřenku, režíroval Vít Malota. Klára Suchá má za sebou kromě interpretace audioknih i moderování zpráviček na dětském kanále ČT :D, často účinkuje v rozhlase a od roku 2020 je členkou Činoherního studia města Ústí nad Labem.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.