Zpět

Audiokniha roku 2022: Pro děti a mládež

zpráva, , 03.04.2023
Ocenění Audiokniha roku nezapomíná ani na audioknihy pro děti a mládež. Z těsného souboje vzešla pětice přihlášených nahrávek, které se v této kategorii probojovaly do finále. Pojďme si je společně představit.
V abecedním pořadí první nominovanou audioknihou pro děti je úspěšný titul Ivy Procházkové Myši patří do nebe. Knižní předloha získala před lety ocenění Magnesia Litera a Zlatá stuha, zkrátka nepřišlo ani předloňské filmové zpracování, které získalo Cenu české filmové kritiky za audiovizuální počin roku. Podaří se uspět i zvukové podobě dobrodružství myšky Šupita a lišáka Bělobřicha v podání Ondřeje Brouska z dílny Tympana?
 
 

A stejný vydavatel má na svém kontě i další nominovanou audioknihu, která potěší zejména mladší posluchače. Snové pohádky nazvané O zvířátkách a divných věcech napsal Alois Mikulka a svým laskavým hlasem je převyprávěl Viktor Preiss. V jeho nezaměnitelném podání ožívají nejen zvířátka, ale i všelijaké předměty, například autíčko či parní válec, vydávající roztodivné zvuky, které pobaví nejen děti, ale i s nimi poslouchající rodiče či prarodiče.
 
 

Své želízko v ohni má v této kategorii i vydavatelství OneHotBook, které připavilo poťouchlou grotesku Psí dny. Autorka Jana Jašová se v ní pouští do bláznivého vyprávění, v němž nechybí letní vedra, psí kosmická raketa, či pořádně kousaví padouši. Na zběsilou záchannou misi s bandou hafanů posluchače přenesou protagonisté Petra Špalková a Petr Čtvrtníček, jejichž výkony z režisérské židle hlídala Martina Frejová Krátká.
 
 

Dobrodružný příběh Skandar a zloděj jednorožců potěší zejména starší děti, které se mohou v podání Petra Neskusila zaposlouchat do napínavého fantasy o tom, že jednorožci nejsou milá stvoření z pohádek. Naopak, v knize mladé britské A. F. Steadmanové jde o nebezpečné krvelačné stvůry. Audioknihu doplněnou bohatými zvukovými efekty vydala Audiotéka a Host.
 
 
  
A i poslední nominovaná nahrávka nese na svém přebale logo Audiotéky. Verunka a kokosový dědek Pavla Šruta přichází k mladým posluchačům jako téměř dvouhodinová dramatizace v podání desítky herců. V režii Tomáše Juřičky se vyprávění o trochu zvláštní rodince Hubertových, kterým pošťák na Vánoce přinesl balík z Haiti a v něm toho nejdivnějšího a nejzábavnějšího dědečka na světě, ujali mimo jiné herečtí představitelé Jaromír Meduna, Magdalena Reifová, Ivana Korolová či Barbora Hrzánová. 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.