Zpět

Artemis

Artemis
Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka, která občas doručuje i nelegální, čili lépe zaplacené, zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít.
„Andy Weir je úžasný ,koumák‘. Své hrdiny rád staví do komplikovaných situací, jejichž řešení vyžaduje značnou dávku improvizace, většinou v rámci obecně známých jevů a fyzikálních zákonů, aplikovaných ale na různých místech sluneční soustavy. Vymýšlí smělé i zoufalé kousky a s bravurou kosmického kaskadéra elegantně vybírá krkolomné zákruty svých vyprávění,“ nastiňuje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodává: „K jeho novému příběhu jsme hledali mladý, ale sebevědomě ostřílený hlas, jehož nositelka má vlastní lumpárny a rošťáctví možná už za sebou, ale stále v krvi; narátorku, jež se nezalekne nízké gravitace Měsíce, ale naopak skrze svůj zábavně oprsklý projev zdůrazní posluchačskou přitažlivost Artemidy. Poté, co jsme Jana Zadražila vyslali na Mars, se Tereza Dočkalová stala naší první ženou, která spočinula na Měsíci.“
 

„Bavila mě drzost a ráznost hlavní postavy. Těžké pro mě naopak bylo umět si ve fantazii vytvořit místo pro dlouhé technické popisy způsobu, jak vyřadit na dálku ovládané bagry těžící na Měsíci,“ prozrazuje interpretka Tereza Dočkalová, která se v nahrávce stala hlasem protagonistky, z jejíhož pohledu je příběh vyprávěn. A dodává: „Jazz Bašarová mi byla blízká právě svou drzostí. A tím, že její výchozí pozice v měsíčním městě je ,loser‘ ve špatných životních podmínkách, že aby se měla alespoň jakžtakž dobře, musí se dost otáčet a častěji za hranicí zákona. Troufalá, schopná holka, s arabskými kořeny, pašerák na Měsíci – připadala mi jako komiksově dokonalý prototyp hrdinky, kterou chce být v dětství každá holka, co alespoň jednou hrála s klukama fotbal a pak doma zatajila, že jí schválně zlomili malíček u nohy. Takže mě to samozřejmě bavilo ohromně.“ Herečka sice přiznala, že autorův předchozí román nečetla ani neposlouchala audioknihu, ale viděla jeho filmovou adaptaci. „Film jsem viděla, protože sci-fi a fantasy miluju odmalička. Moje nejoblíbenější je teď zrovna steampunková odnož fantasy,“ líčí Tereza Dočkalová.

Nahrávku doprovází původní elektronická hudba švitořivě pulsující v odlehčené atmosféře Měsíce, promíchaná s nespočtem zvuků a jinglů živoucího organismu Artemidy zanechávajícího odraz každodenního provozu svých obyvatel.
text: OneHotBook
autor
Andy Weir
název
Artemis
režie
Hynek Pekárek
interpret
Tereza Dočkalová, Marek Lambora
délka
9:23
vydavatel
rok vydání
2018