Zpět

Forrest Gump

Forrest Gump
„Jedno vám teda povim, bejt idiot neni žádnej med.“ První věta legendárního příběhu o Forrestu Gumpovi hovoří za vše. Neuvěřitelné příhody mentálně postiženého mladíka z amerického jihu zná snad úplně každý.
Forrest dostal jméno po slavném generálovi a jako malý kluk chodil do pomocné školy. V dospělosti ho provázel jeden zvrat za druhým: dostal se na univerzitu, válčil ve Vietnamu, živil se všelijak, aby nakonec i fantasticky zbohatnul.

Román Forrest Gump vznikl na základě historek, které malému Winstonovi (později slavnému spisovateli) vyprávěl jeho otec před spaním. Všechny se točily okolo muže, který je pokládán za idiota, přestože má řadu skvělých vlastností a čistou duši - nebo možná právě proto. Ten muž sice neví nic o světě, ale zato ví, jak být správným člověkem.

Groom očekával okamžitý úspěch knihy, ale ta se bestsellerem nestala. Román se sice slušně prodával a ani u kritiků si nevedl špatně, ale autor chtěl mnohem víc než jen průměrnou knihu. Plánoval se Forrestem proslavit a jeho sen se nakonec přece jen splnil. V roce 1994 byl podle románu natočen jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších filmů všech dob. Film proměnil šest z třinácti nominací na Oscara a měl tak obrovský úspěch, že se celá Amerika rozhodla přečíst si předlohu, podle které snímek vznikl. 
 

A tak se z románu Forrest Gump stala jedna z nejpopulárnějších knih vůbec.
text: Kristián
autor
Winston Groom
název
Forrest Gump
režie
Pavel Kadlec
interpret
délka
8:12
vydavatel
rok vydání
2013
hudba
Radek Trunda, Pavel Kadlec
obal
Helena Hrstková
zvuk
Pavel Kadlec
střih
Pavel Kadlec
mastering
Pavel Kadlec