Globální samoobsluha: Jeff Bezos a věk Amazonu
Vyprávění oceňovaného amerického novináře nabízí unikátní vhled do jedné z nejvýznamnějších firem naší doby, jež navždy změnila způsob, jak nakupujeme a čteme, i osobní portrét podnikatele, který ji založil. Obchod Amazon.com začínal s doručováním knížek poštou a vezl se na první vlně internetového nadšení. Jeho zakladatel Jeff Bezos se však nespokojil s pouhým módním on-line knihkupectvím. Chtěl, aby Amazon nabízel neomezené množství zboží i svůdné pohodlí za velmi nízké ceny – aby se stal „obchodem se vším“. Aby svou vizi naplnil, vybudoval vnitrofiremní kulturu plnou neúnavné ctižádostivosti a tajností, do kterých až dosud nikdo nepronikl. Audiokniha je zevrubnou biografií technologického kolosu, který jako jeden z prvních ve velkém vsadil na internet a zvítězil.
Globální samoobsluha je ale víc než jen shrnutí celkem krátké historie původně internetového knihkupectví, které se rychle rozrostlo, pak málem zhroutilo, aby pak opět zopakovalo růst a další posílení pozic.
„Svou knihu jsem nazval 'The Everything Store', protože u Amazonu je těžké stanovit jakékoli limity. Rádi by expandovali do kterékoli dimenze,“ prohlásil autor Brad Stone. Kromě podrobného líčení fungování firmy však také ukazuje jejího šéfa jako člověka i jako – někdy trochu bezcitného – manažera.
„Jeff Bezos má podobně jako další technologičtí vizionáři typu Steva Jobse z Applu či Larryho Page z Googlu velmi vysoké nároky a od ostatních chce, aby jim dostáli. Aby měli úžasné nápady, aby neustále vyvíjeli něco nového, aby se nebáli riskovat. Na zaměstnance, kteří zaostávají za jeho standardy, dokáže hodně tlačit, takže mohou být dost nešťastní,“ neváhá novinář prozradit o objektu svého zájmu, který je jednou z nejdůležitějších osobností digitálního byznysu, jež podstatným způsobem ovlivňuje formování značné částí ekonomiky na příští desetiletí. Audioknihu načetl Martin Stránský, který svým hlasem převedl o zvukové podoby také životopis jiného technologického vizionáře - Steva Jobse.
text: OneHotBook