Zpět

Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice
Slavný historický román z 80. let 17. století, kdy na severovýchodní Moravě řádila inkvizice a došlo k hromadnému procesu s údajnými čarodějnicemi.
Do města Šumperka je povolán inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, v němž používané metody zaručují doznání všech obžalovaných. Uvede do chodu hrozivý mechanismus demagogie, strachu, udavačství, násilí a patologických činů. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům města se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastí obohacení a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky nevinných lidí a zničit své odpůrce. Působivé ztvárnění nelidsky krutých mechanismů ničím nekontrolované moci má neskrývaně nadčasovou platnost.
 

Totéž platí i o filmovém zpracování příběhu Kladivo na čarodějnice. Protože metody navozování atmosféry strachu a vynucování přiznání připomínaly dobu stalinismu, byl film Otakara Vávry, natočený podle knihy, roku 1969 stažen z distribuce a na televizních obrazovkách se objevil až po roce 1989.
text: XYZ
autor
Václav Kaplický
úprava
název
Kladivo na čarodějnice
režie
interpret
délka
7:40
vydavatel
rok vydání
2011
obal
Zdeněk Mareš
zvuk
Martin Kusák
střih
Martin Kusák
mastering
Martin Kusák
výroba
ADK-Prague
katalogové číslo
XYZ - 008