Zpět

Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce
To bylo tenkrát, když spolu pejsek a kočička hospodařili a chtěli všechno dělat tak, jak to dělají velcí lidé: umývat špinavou podlahu, péci dort, chodit v neděli na procházku, psát dopis nebo hrát divadlo. Ale protože lidmi nejsou, nedopadne všechno vždycky tak, jak by si přáli – jejich svérázná řešení jsou ale pokaždé zábavná a originální. V některých příbězích také pejsek a kočička navštěvují pana Čapka, s nímž hovoří o „vážných věcech“ a pomáhají mu se psaním příběhů pro děti.
Několika generacemi milované pohádky Josefa Čapka o svérázném soužití oblíbených zvířátek Povídání o pejskovi a kočičce ve vydavatelství OneHotBook oživili herci z Dejvického divadla, kteří se ujali jejich nového podání. Text zůstal zachován v původní podobě, takže nechybí postava vypravěče, jímž se stal Ivan Trojan, part pejska si užil Jaroslav Plesl, v kočičku se proměnila Veronika Khek Kubařová a v ostatních rolích účinkují i další členové souboru Dejvického divadla.

„Strašně rádi vymýšlíme a chystáme projekty pro děti. Hrajeme si s celkovou produkcí, rozebíráme možnosti dramaturgie, rokujeme o obsazení, vybíráme ilustrátory, pečlivě zvažujeme grafické ztvárnění obalu, komponujeme hudbu… V tomto případě byla naše mise jasná: aktuální a zábavná nahrávka pro dnešní děti,“ nastiňuje Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dál vysvětluje: „Jako nejvhodnější forma nám přišla dramatizovaná četba kompletní knižní předlohy. Po výběru ústřední dvojice protagonistů jsme chtěli kouzlo z vyprávění umocnit i obsazením role Josefa Čapka ,mentorem‘ dejvického souboru, takže si budete v audioknize vůbec poprvé moci poslechnout Miroslava Krobota. A aby nahrávka co nejvíce chutnala zhýčkaným ouškům malých i velkých posluchačů, přidali jsme všechno, co máme rádi my – Martina Myšičku jako dešťovku, rafana Hynka Čermáka, hlásky dětí v podání Václava Neužila a spoustu dalších překvapení. Výsledek reflektuje invenci a zkušenosti tvůrčího týmu vydavatelství v pečení těch nejlepších audio laskomin.“ Znění vychází z kritického vydání ve Spisech Josefa Čapka a kromě devíti klasických příběhů obsahuje i povídání Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen, které bylo po roce 1948 z politických důvodů vypouštěno. Místo Čapkových všeobecně známých obrázků doprovázejí audioknihu ilustrace výtvarného dua Tomski&Polanski, kteří svou aktuální verzi pojali jako poctu autorovi.
 

„Ty pohádky si pamatuju jak ze svého dětství, tak jako večerníčky, když byly malé moje děti. Těm jsme se ženou Josefa Čapka také před spaním sami četli,“ vzpomíná Ivan Trojan, který se ujal partu vypravěče. Audioknižní kočička Veronika Khek Kubařová k tomu dodává: „U babičky jsme měli tu klasickou knížku s úžasnými ilustracemi. A pamatuju si, jak nám z ní mamka i babička četly. Nejvíce si pamatuju vyprávění O pyšné noční košilce, tu jsem měla asi nejradši.“ Nostalgický vztah má k vyprávění i Jaroslav Plesl: „Na tuhle knížku si nejdřív vzpomenu ve formě večerníčku, ale pak jsme to samozřejmě i četli, měli jsme doma knížku s Čapkovými ilustracemi. Dodnes si pamatuju, jak kočička a pejsek pekli dort a jak si pejsek roztrhl kalhoty, ale ne že bych to uměl zpaměti.“ Samotného autora Josefa Čapka, který vystupuje v příbězích jako postava rozmlouvající se svými výtvory, ztvárnil Miroslav Krobot. „Nejsem si jist, jestli mi knížku četli moji rodiče jako dítěti, ale já jsem ji četl všem třem svým dětem, a protože mám děti narozené poměrně daleko od sebe, četl jsem to v průběhu patnácti let minimálně třikrát. Myslím si, že je to jedna z nejznámějších dětských knížek u nás. Podle mě klasika všech klasik,“ tvrdí herec a bývalý umělecký šéf Dejvického divadla.

Před interprety stál těžký úkol – dát novou podobu notoricky známému vyprávění tak, aby mělo co říci i malým a velkým posluchačům v 21. století. „Nechtěli jsme, aby tohle povídání zůstalo opuštěné na nějakém piedestalu… Takže jsme se z toho nijak nehroutili, řekli jsme si, že zapomeneme na pana Hӧgera – protože na to v téhle situaci musíme zapomenout –, že k textu musíme přistoupit jinak, moderně a dělat si z toho trošku legraci. Jsem rád, že četbu přijali i ostatní kolegové z Dejvického divadla, že všichni mají další, i když menší role, ale jsou skvělí,“ popisuje Jaroslav Plesl. A doplňuje: „Vím, že děti oceňují, když k nim máte spíš dospělácký přístup. S Ivanem a Veronikou jsme se snažili, abychom se nepitvořili a dělali jsme to trošičku, jako když to myslíme vážně, aby vyznívala komika situací – toho, jak se k nim staví pejsek a jak kočička, kteří představují dva různé principy. Pejsek je ten chlapský princip, malinko moula, který ale do všeho hned jde, a kočička je taková jemná, ale trošku potvůrka.“ A měli herci před mikrofonem z pohádek jiný pocit, než když je četli v dětství nebo později svým potomkům? „Rozhodně mě zaujala ta pohádka o 28. říjnu, která se za komunismu neuváděla a v knížce z roku 1956 ani nebyla,“ prozrazuje Ivan Trojan. „Také jsem to neznal a strašně by mě zajímalo, jak se na příběh budou tvářit děti a jak ho budou vnímat jejich rodiče. Líbí se mi, když se téma vzniku republiky objeví v pohádce a pejsek s kočičkou k tomu ještě přistoupí trošku ,po česku‘. Pak mě upoutaly až realistické rozhovory pejska a kočičky s Josefem Čapkem, na které si z dětství nepamatuju, možná jsem to nějak vytěsnil. Za Josefa Čapka mluví Mirek Krobot, takže to bude mít další nečekaný rozměr,“ líčí Jaroslav Plesl.

Povídání doprovází veselé melodické skladbičky, ve kterých si v mixu akustických nástrojů rozverně pohvizduje a mňouká píšťalka, v piruetkách tančí kladívka klavíru, svižné tempo udává zvonivá rytmika, víří chrastítka a vše naoko vážně umravňuje bafající basa.

Osoby a obsazení:
pejsek – Jaroslav Plesl 
kočička – Veronika Khek Kubařová 
vypravěč – Ivan Trojan 
Josef Čapek – Miroslav Krobot
zlý pes – Hynek Čermák
dešťovka – Martin Myšička  
děti – Václav Neužil 
panenka – Marta Issová 
zajíc – David Novotný 
slepice – Lenka Krobotová 
švadlena – Zdenka Žádníková Volencová
text: OneHotBook
autor
Josef Čapek
název
Povídání o pejskovi a kočičce
režie
interpret
délka
1:39
vydavatel
rok vydání
2018
obal
Tomski&Polanski
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK179