Zpět

Třiadvacet let s Ladislavem Špačkem

recenze, , 01.04.2013
Deset let s Václavem Havlem
Široká veřejnost mohla poprvé zaznamenat Ladislava Špačka v roce 1990 na obrazovkách Československé televize, kde tehdy pracoval ve zpravodajské redakci. V letech 1992 až 2003 byl mluvčím prezidenta Václava Havla a ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Už v lednu 2004 vtrhl zpět na televizní obrazovky, tentokrát coby průvodce seriálem Etiketa, který seznamoval diváky se základy společenského chování v nejrůznějších životních situacích. Na popularitu cyklu navázal celou řadou knih, jejichž počet již dávno překročil desítku.
Období let, které prožil po boku Václava Havla, donedávna Ladislav Špaček nikterak autorsky nezúročil. Sám říká, že to ani neměl v úmyslu a tento svůj názor že změnil až po Havlově smrti. Během tří týdnů pak sepsal knihu střípků vzpomínek a zajímavostí z období svého působení v roli prezidentského mluvčího. Začátkem roku 2013 vyšlo Deset let s Václavem Havlem také jako nezkrácena audiokniha v autorské interpretaci.

Špaček pro svou vzpomínkovou knihu zvolil úsměvnou, a tam, kde se to hodí, někdy až anekdotickou formu. Sepsané historky se pokusil seřadit do tematických celků a alespoň v náznacích chronologicky. Čtenáři se tak dostávají vzpomínky na první dny na Hradě, na cestování s Havlem, na setkání se světovými osobnostmi nebo třeba na období, kdy byl prezident vážně nemocen. Vše z pohledu zúčastněného člověka, který byl jedním z nejbližších prezidentových mužů. Z pohledu člověka, který celých deset let vyslovoval na veřejnosti myšlenky Václava Havla a jehož vlastní názory veřejnost neznala a ani znát nemohla. Z tohoto úhlu je Špačkova kniha velmi korektní - její autor ani tentokrát nevyjadřuje vlastní mínění, jakoby nikdy nevypadl z role mluvčího prezidenta republiky. Namísto oficiálních postojů ale Špaček zaujímá místo vypravěče příhod ze zákulisí.
 

Audioknižní podobu svých memoárů načetl Ladislav Špaček sám, hlasem zkušeného profesionála zvyklého na objektivy televizních kamer. Pro čtené slovo je ovšem zapotřebí něco jiného než příjemný vzhled a perfektní společenské vystupování. Špačkův výkon je v případě čtené verze jeho Deseti let s Václavem Havlem bohužel na úrovni slabšího průměru. Audiokniha dokáže odhalit mezi interprety opravdové profesionály, jejichž projev není přehnaně strojený a kteří dokáží reprodukovat text tak, že nepůsobí neživě. To bohužel Ladislav Špaček neumí a pokud se v jeho výkonu projeví i sklon k mentorování a přehnaná dikce, může někomu připadat jeho projev dokonce nepříjemný.

Naštěstí sestává kniha Deset let s Václavem Havlem z krátkých oddílů, takže pointa příběhu, je-li jaká, na sebe nenechá dlouho čekat a vše plyne rychlým tempem. Téměř sedmihodinová četba, díky dobře napsaným a vhodně sestaveným vzpomínkám, nenudí. Patří navíc mezi ty, které není třeba poslouchat postupně, neboť každá ze sto třinácti částí tvoří samostatný celek.