Zpět

Jeden z nich je vrah?

recenze, , 18.02.2020
Nevítaný host
Víkendovou dovolenou dokáže zkazit ledacos. Třeba když vás sněhová bouře odřízne od světa – žádný internet, elektřina ani mobilní signál. V tomto starosvětském venkovském hotýlku ale navíc došlo k nehodě, při níž zemřel jeden z hostů. Šlo ale opravdu jen o náhodu nebo o promyšlenou vraždu?
Desítka hostů, několik málo členů personálu. Zkrátka uzavřený okruh osob, pro něž si autorka Shari Lapena připravila velmi nepříjemný víkendový pobyt ve starém ponurém domě. Nevítaný host, třetí z jejích literárních výtvorů, se od předchozích dvou thrillerů v lecčems liší. Zatímco v nich šlo o osobní příběhy manželských párů, skrývajících temná tajemství, tentokrát se atmosféra vyprávění podobá klasickému schématu detektivek z první půlky minulého století.

Nečekejte však žádnou Agathu Christie, i když paralela s Deseti malými černoušky napadne asi ledaskoho. Shari Lapena se sice detektivnímu schématu velmi přiblížila, nenabídne však potřebné množství stop, které by umožňovaly čtenářům tipovat, jak se události seběhly. Nezbývá tak než se jen nechat unášet proudem vyprávění a být překvapeni tím, jaké rozuzlení si autorka vymyslela. Občas by tento proud mohl být o něco silnější, protože v několika zdlouhavějších pasážích připomíná tempo příběhu spíše stojatou vodu než dravou řeku, jakou by si současná thrillerová zápletka zasloužila.
 

Pokud si Nevítaného hosta pořídíte ve formě audioknihy, dostane se k vám dramatizovaná četba z dílny Kalibru. Společnost vám během dramatického víkendového pobytu bude dělat herečka Martina Hudečková a její kolega Libor Hruška. Pokud jste slyšeli některou z dříve vydaných audioknih Shari Lapeny, budete jejich hlasy dobře znát. Vzhledem k většímu počtu postav, které se střídají ve vyprávění, budete muset tentokrát dávat trochu větší pozor, kdo z nich má právě slovo. Ani jeden z herců se příliš nesnaží o důkladnější vzájemné odstínění jednotlivých postav, soustředí se spíše na momentální náladu společnosti či rozpoložení konkrétního jedince. Jejich výkony jsou standardně profesionální, přesně v duchu jejich předchozích nahrávek.

Změny vyprávějících postav, už tak zřetelné díky střídání interpretů, jsou navíc rozlišeny i pomocí doplňujících melodií. Režisér Jan Drbohlav spolu s autorem hudby Petrem Hanzlíkem použili k oddělení dějových linií různé krátké jingly, v nichž údery perkusí doznívají s ozvěnou, dokreslující tíživou náladu. Napínavější momenty podbarvuje jednoduchý kytarový riff, zatímco konce kapitol jsou opatřeny zvláštními táhlými nápěvy. Ty mají někdy formu jakéhosi halekání, které by ale spíše sedělo do vyprávění z prostředí tyrolských kopců.

Nevítaný host představuje příjemný, nenáročný detektivní thriller, z nějž na vás dýchne něco z dob dávno minulých. Pokud však čekáte, že se Shari Lapena stane novou Christie, či doufáte alespoň ve svižné tempo, známé z jejích předchozích čistě thrillerových příběhů, možná vás autorčina třetí kniha trochu zklame. Nevítaný host zůstal někde na půl cesty mezi napětím a staroanglickou detektivkou a bude tak zajímavé, jak na zpětnou vazbu od fanoušků zareaguje sama spisovatelka ve svém příštím příběhu.