Zpět

Kam povedou kroky Ilan?

recenze, , 05.08.2021
Nasterea
Když zazní slovo Nasterea, fanoušci fantastiky se pravděpodobně rozdělí na dva tábory: pro jeden je to jen „to pokračování Naslouchače“, pro jiné knižní počin roku, na který dlouho a netrpělivě čekali. Čtenáři knih téměř čtyři roky, posluchači audioknih sice o něco méně, přesto se neustálé odsouvání vydání zdálo téměř nekonečné. A teď je konečně třetí díl tady a vrhá své skalní příznivce do dalšího kola agónie čekání na pokračování.
První díl série, Naslouchač, představil dívku Ilan, která má natolik specifické a ženám zapovězené schopnosti, že se musí schovávat nejen pod celotělový hábit, ale navíc i vydávat za chlapce. A zatímco první díl série postupně seznamuje čtenáře a posluchače se světem, který Petra Stehlíková vytvořila, ten druhý s názvem Faja už rozjíždí akci a intriky na plné obrátky a sama Ilan začíná poznávat, že ani její představa o světě nebyla zdaleka kompletní a správná.
 
Pustit se hned do třetího dílu s tajemným názvem Nasterea, jde bez připomenutí předchozích dobrodružství poměrně těžko. Děj se totiž zpočátku odvíjí spíš pomaleji, pracuje s termíny specifickými pro dané prostředí a rozhodně nedávkuje čtenáři nové skutečnosti po lžičkách – musí si veškerými překvapeními projít spolu s Ilan.
 
Vypravěčkou a hlasem Ilan je od počátku audioknižního vydávání v roce 2019 Jitka Ježková. Už tehdy bylo jasné, že se jedná o velmi vhodný výběr vzhledem k mládí protagonistky a barvě hlasu narátorky. Svědčí o tom jistě nejen nominace Ježkové v kategorii Nejlepší interpretka Audioknihy roku 2019, ale také vítězství Naslouchače v kategorii posluchačů od 12 let Cen Bystrouška 2020. Nyní se z Ilan postupně stává mladá žena, už není polekaným dítětem, a tak musela Jitka Ježková do svého projevu zahrnout i emoční výlevy odpovídající dospívající dívce. Zvládá je stejně uvěřitelně jako v případě jiných nástrah předchozích dílů.
 
 

Díky tomu, že je příběh vyprávěn ich formou, není kladen takový důraz na odlišení přímých řečí různých postav. Ježkové se to přesto daří, a to velmi decentním způsobem. Ani mužské charaktery nepřehrává, přesto ty hlavní mají svůj specifický způsob mluvy a jsou pro ucho snadno odlišitelné i bez uvozovacích vět.
 
Atmosféru udržují také dramatické elektronické melodie mezi kapitolami, jediným neduhem této nahrávky se tak jeví fakt, že dotáčky, které jsou poměrně časté, jsou sluchem rozpoznatelné. V jednom místě dokonce finální produkt obsahuje neodstraněný duplicitní úsek. Jedná se pravděpodobně o daň za to, že se vydavatelství Host a Audiotéka snaží přiblížit trendu dostat na trh audioknižní nahrávku společně s tištěnou předlohou nebo jen velmi krátce po ní.
 
Série Naslouchač má být pentalogií. Jsme tedy v polovině Ilanina příběhu a můžeme jen napjatě očekávat, co si pro nás autorka připravila a kdy se finále dočkáme. Skalní fanoušek by vám řekl, že včera bylo pozdě.