Zpět

Placebo efekt našich myšlenek

recenze, Andrea Morkusová, 24.05.2022
Vy jste placebo
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč něčemu uvěříte mnohem snadněji a jinému se vaše mysl urputně brání? Nebo proč se vám stále nedaří zhmotnit přání a představy o vlastním životě? Americký spisovatel a lékař Joe Dispenza, který se do povědomí širší veřejnosti poprvé zapsal díky spolupráci na filmu Co my jen víme, vysvětluje tuto skutečnost placebo efektem naší mysli. Jeho audioknihu Vy jste placebo, kterou si nyní můžete poslechnout v interpretaci Martina Slámy, vydává nakladatelství Anag.
Celá nahrávka je protkána příběhy lidí, kteří prostřednictvím víry v určitý lék nebo vnější událost dosáhli téměř zázračných uzdravení rakoviny, Parkinsonovy choroby, depresí, migrén a mnoha dalších zdravotních problémů, i když samotný lék objektivně žádný účinek mít nemohl. Pro příklad takového uzdravení ostatně Dispenza nemusí chodit daleko – při nehodě, kdy ho ve 23 letech při cyklistickém závodě ve velké rychlosti srazil automobil, si rozdrtil šest obratlů a podle prognóz lékařů již nikdy neměl normálně chodit. Silou své vůle, myšlenek a emocí se však dokázal bez jakékoliv pomoci lékařů vrátit k plnému zdraví.
 
Dispenza jde proto ještě dál a na mnoha dalších příkladech ze své vlastní praxe a kurzů, které po celém světě pořádá, ukazuje, že efekt placeba nemá pouze víra ve vnější zástupné předměty jako jsou ony pilulky bez účinné látky, ale hlavně lidská mysl jako taková. Díky síle naší mysli, emocí a záměrů si tak můžeme zhmotnit život jaký chceme, aniž bychom k tomu potřebovali cokoliv jiného. A to včetně uzdravení z těch nejzávažnějších nemocí. Kromě teoretických částí najdete v audioknize Vy jste placebo i část s meditacemi a praktickými radami k jejich praktikování, která má posluchačům s realizací jejich záměrů pomoci.
 
Poslech audioknihy je místy náročnější na pozornost, neboť větné konstrukce jsou složité a rovněž samotné téma vyžaduje plné soustředění. Snadno se vám tak může stát, že se k jednotlivým pasážím budete muset opakovaně vracet, abyste plně pochopili dosah jejich sdělení. Martin Sláma se nelehkého úkolu interpreta zhostil se ctí a jeho příjemný hlas i výborná intonace zabraňuje monotónnosti poslechu.
 
Odlehčením jsou kapitoly s autentickými příběhy lidí, jejichž poslech už plyne naprosto přirozeně a hladce. Oproti knižní předloze zde byly záměrně vypuštěny příběhy studentů, jejichž nedílnou součást tvořily barevné skeny jejich mozků před a po meditaci, neboť je tato část do audioknižní podoby nepřenositelná. Nutno však dodat, že jejich absence pochopení knihy nijak nevadí.
 

Nejvýraznějším zvukovým prvkem celé audioknihy Vy jste placebo je nezvyklý gong, který v poslechu upozorňuje na důležité myšlenky. Tento nápad, jak stěžejní okamžiky poslechu zdůraznit, funguje opravdu skvěle, a to až do té míry, že se ho z počátku v jinak klidně plynoucím poslechu možná i párkrát leknete.
 
Mezi jednotlivými kapitolami se dočkáte i předělů v podobě jemné hudby s přírodními zvuky, které je ale v celém objemu audioknihy opravdu poskrovnu. Výjimku tvoří až samotné meditace zařazené na jejím konci jako příloha, v nichž dostává uklidňující hudba mnohem více prostoru –⁠ vytváří zde totiž podkres nejen k hlasu vypravěče, ale i k času vaší osobní meditace. Nahrávky těchto meditací pocházejí již z knižní předlohy, ke které jsou rovněž přiloženy.