Zpět

Audio Respekt

recenze, , 10.04.2014
Respekt
Před několika málo dny došlo k události na českém žurnalistickém trhu dosud neslýchané - dva renomované časopisy začaly vycházet ve zvukové verzi. Nejprve se k tomuto kroku odhodlal podnikatelský magazín Forbes, v dubnu ho následoval týdeník Respekt, na který se v této recenzi zaměřím. K čemu je to dobré, ptáte se? Audioverze časopisu dovoluje proměnu čtenářů v posluchače a umožňuje jim konzumaci obsahu jiným způsobem a při jiných činnostech. Zatímco četba je například při chůzi přinejmenším obtížná a při řízení automobilu už zcela nemožná, poslech může cestování zpříjemnit a vyplnit prázdnou časovou bublinu.
V návaznosti na tento příklad se nabízí srovnání s poslechem rozhlasu - ten, kdo je na cestách zvyklý vnímat zpravodajství z rádia, nebude mít s audioverzí Respektu nejspíš žádné potíže. Naopak ocení, že může poslouchat témata, která ho zajímají, případně se vracet k místům, která přeslechl nebo která si potřebuje připomenout - to je výhoda zvukové nahrávky proti živému rozhlasovému vysílání.

Pokud bychom se měli pustit do srovnání audioverze Respektu s jeho klasickou papírovou podobou, najdeme už mnohem více odlišností než společných prvků. Především je posluchač ochuzen o některé články, které nebyly do audioverze zařazeny - například rozhovory. Zapomenout také může na veškerou grafiku - typografii, fotografie a původní ilustrace, což je zrovna v případě Respektu škoda. Za výhodu audioverze lze, mimo již zmíněného, považovat například zajištěnou výslovnost cizích jmen a výrazů - posluchač ji dostane na zlatém podnosu. Ze všech těchto důvodů lze Audio Respekt považovat především za doplněk klasického časopisu. Ostatně, v rámci předplatného je poskytován zdarma, stačí jen mít účet na audioteka.cz

A jaký vlastně první Audio Respekt je? Velmi povedený. Mé počáteční obavy z kvality provedení se rozplynuly během několika minut. Může za to především dobrý výběr narátorů. Ani Jakub Hejdánek ani Veronika Bajerová se nesituují do rolí vypravěčů, prostě jen předčítají předložený text. Hejdánek na výbornou, Bajerová se ztrátou jedné hvězdičky - rychlost jejího přednesu je sice obdivuhodná, občas ale snižuje přehlednost textu. Oba hlasy jsou pro čtené komentáře velmi vhodné.

Respekt si za dobu své existence vydobyl přední pozici mezi českými periodiky. Na poli nových technologií patřil vždy mezi průkopníky - jako jeden z prvních začal vydávat verzi pro tablety iPad a čtečky Kindle, nyní přichází (i když ne úplně první) s audioverzí časopisu. Jakmile bude technologicky možné skloubit elektronickou a audio verzi do jedné, bude to další krok vpřed.

Jak již bylo řečeno, předplatitelé Respektu získávají jeho audiopodobu jako bonus (více na audioteka.cz/respekt), všichni ostatní ho mohou kupovat exkluzivně na Audiotéce za 42 Kč.