Vánoční vražda
Co se stalo na Vánoce roku 1940 v bohatém domě s dobrou pověstí? Co se stalo na Vánoce roku 1940 v bohatém domě s dobrou pověstí? Co vyšetřila policie a co zjistila P. D. Jamesová?
Vánoční vražda v zamčené knihovně aneb zážitek, který přivedl slavnou spisovatelku P. D. Jamesovou k psaní detektivních příběhů.
Britská autorka Phyllis Dorothy Jamesová (1920–2014) bývá označována za nástupkyni Agathy Christie. Napsala na dvě desítky knih, z nichž většina měla příznivý ohlas. Proslula detektivními romány s postavou mírně rezervovaného, inteligentního a pohledného komisaře Adama Dalglieshe. Popularitu si získala i filmová zpracování jejích napínavých příběhů.
Přestože P. D. Jamesovou bavilo vyprávění příběhů už od dětství, psát začala až v polovině 50. let 20. století. Ve svých detektivkách využila zkušenosti z práce státní úřednice v kriminální sekci ministerstva vnitra. výrazně ji však ovlivnil i vlastní zážitek. Případ z roku 1940 vykresluje v povídce Vánoční vražda jako vzpomínku na své mládí. Nečekaně tehdy ovdověla a babička, s níž se skoro neznala, ji pozvala na oslavu Vánoc. Mladá Phyllis se v babiččině domě setkala nejen s bratrancem Paulem, ale také se vzdáleným příbuzným Rowlandem Maybrickem.
Z přítomnosti žoviálního, neomaleného, sebevědomého mladíka, který přijel ocenit babiččiny staré mince, nebyla Phyllis příliš nadšená. Na klidu jí rozhodně nepřidala skutečnost, že v noci na Hod Boží došlo k vraždě. Zločin se odehrál v zamčené knihovně a na první pohled bylo patrné, že oběť podlehla mimořádně silné ráně, která jí rozdrtila temeno hlavy.
Phyllis si o Vánocích sice neodpočinula, jak by si přála, ale touha rozluštit záhadu ji později přivedla k psaní detektivních příběhů. Jejich děj se zpravidla točí kolem zločinu spáchaného v uzavřeném okruhu lidí.
text: Radioservis