Zpět

Jestřábovy příběhy 2: Audioknihy Jaroslava Foglara

téma, , 26.05.2020
Minule jsme se na tomto místě zabývali zvukovými zpracováními příběhů Jaroslava Foglara, která vznikala v komerčních vydavatelstvích. Zatím největší databázi jeho nahrávek má ovšem ve svém archivu Český rozhlas. Prostřednictvím digitální distribuce je navíc postupně uvolňuje do prodeje.
◄ Předchozí díl článku Jestřábovy příběhy: Audioknihy Jaroslava Foglara
 

Český rozhlas

Foglar psal i sám účinkoval pro Československý rozhlas už koncem 30. let, jeho starší pořady se ale buď nedochovaly, nebo se do dnešního vysílání už nehodí. Z méně známé tvorby se čas od času ve vysílání objevují jak některé méně známé povídky (Boj na Čertovce, Vánoce Gordona Badocka), tak novější pásma s autentickým autorovým hlasem (Černá hodinka s Jestřábem).

Nezapomíná se ani na úspěšnou rozhlasovou hru Chata v jezerní kotlině z počátku 90. let, která bývá často reprízována. Příběh o síle přátelství v sobě nese i některé až hororové prvky, které ve zvukově bohaté dramatizaci obzvláště vyniknou. Mezi mnoha známými hereckými představiteli se mohou posluchači těšit na Jiřího Langmajera, Věru Galatíkovou či Jiřího Bartošku. Tato dramatizace snese svou úrovní srovnání se Záhadou hlavolamu z dílny Supraphonu, kterou jsme zmínili v minulém díle.
 

Jaroslav Foglar na autogramiádě v 80. letech 20. století (foto: archiv Skautská nadace Jaroslava Foglara)

Nejpočetnější a nejčastěji reprízovaný je však soubor dramatizovaných četeb. Ty zpravidla vznikaly v 90. letech jako pětidílné seriály na pokračování pro dětské vysílání. Jejich společným jmenovatelem je hudební doprovod kytaristy Štěpána Raka a hlas vypravěče Alfréda Strejčka. Toho většinou doprovází hlas jednoho či několika dalších herců, představujících zpravidla nejdůležitější postavy příběhů. Jde například o Ondřeje Kepku, Otakara Brouska ml. a další.
 

Na zhruba devadesátiminutové ploše se dostalo na téměř všechny Foglarovy romány. Nechybí tak rané příběhy ze třicátých let, Přístav volá, Boj o první místo či Chata v Jezerní kotlině. Ve většině z nich jde o touhu dospívajících chlapců vyniknout nad svými spolužáky či stát se lepšími hochy, než doposud byli. Dostalo se i na romány z dalších dekád, Když Duben přichází, Tajemná Řásnovka a Dobrodružství v Zemi nikoho. Nechybí ani Foglarův poslední román, Modrá rokle, který původně vycházel jako komiks. Poklad Černého delfína byl pojat oproti ostatním poněkud velkoryseji, protože zde účinkuje více než desítka herců. Kromě dětských představitelů (Václav Jílek či Michal Alexandridis) můžete slyšet například i hlas Václava Knopa.

Foglar se u většiny příběhů vyhýbal pokračováním, několikrát však udělal výjimku. Nepočítáme-li komiks Modrá rokle, který pod tímto názvem vyšel přepracován jako román, dočkaly se (a to hned dvou) pokračování Rychlé šípy. K úvodní Záhadě hlavolamu připsal Foglar ještě Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Hoši od Bobří řeky se kromě stejnojmenné první knihy vrátili ještě ve Strachu nad Bobří řekou, který v rámci Foglarovy tvorby patří k výjimkám – je totiž zasazen do doby válečné okupace a strach z cizích nepřátel i domácích udavačů tvoří jeden ze základních motivů příběhu.
 

Nejplynuleji navázal autor, když se rozhodl dopsat další osudy hrdinů románu Pod junáckou vlajkou v knize nazvané Devadesátka pokračuje. Obě knihy tvoří ucelený příběh, jako by byly napsány zároveň, vznikly však s odstupem mnoha let. Až na Tajemství Velkého Vonta byly všechny tyto příběhy zpracovány v Českém rozhlase jako pětidílné četby, které spojuje hlas hlavního vypravěče, Alfreda Strejčka. Ten rovněž načetl i vybrané kapitoly z Foglarových tábornických povídek nazvaných Tábor smůly.

Z dalších zpracování stojí za zmínku například Hoši od Bobří řeky jako jedenáctidílná četba v podání Ladislava Mrkvičky. Nahrávku z roku 1990 lze zakoupit v digitální podobě. Na závěr bychom měli zmínit i pětidílný výběr z Foglarových vzpomínek, které pod názvem Život v poklusu ožily v rozhlase díky herci Rudolfu Pellarovi.
 


Jaroslav Foglar na táboře ve Sluneční zátoce v roce 1930 (foto: archiv Skautská nadace Jaroslava Foglara)
 

Jak je vidět, či lépe řečeno slyšet, díla Jaroslava Foglara existují ve zvukových zpracováních v mnoha podobách. Posluchač si v mnoha případech může vybrat to zpracování, které mu vyhovuje nejlépe. Ačkoliv si o jeho díle můžeme z dnešního pohledu myslet cokoliv, jedno je jisté: Jaroslav Foglar je a zůstává fenoménem svého žánru dodnes.

Za laskavé poskytnutí archivních fotografií děkujeme Skautské nadaci Jaroslava Foglara.