Zpět

Nepřeslechnutelný hlas Norberta Lichého

téma, , 19.01.2024
Tento text měl původně vyjít spolu s recenzí titulu Korespondence V+W a být oslavou skromného, neokázalého herectví Norberta Lichého. Osud tomu však chtěl jinak a tematický článek, shrnující dosavadní práci tohoto výjimečného interpreta, je bohužel již také výčtem takřka definitivním. Norbert Lichý bohužel náhle v lednu 2024 zemřel a svět mluveného slova tak už v nacházejících měsících obohatí jen drobné střípky, které ještě před svým odchodem stihl natočit. I tak toho za sebou zanechal víc než dost, k čemu se budou posluchači opětovně rádi vracet.
Začněme tedy netradičně, od konce. V posledních čtyřech letech vznikala pro Tebenas jedna z vůbec nejdelších audioknih, které kdy u nás spatřily světlo světa. Korespondence V+W (někdy uváděná též pod názvem KORESPONDENCE) je více než osmašedesátihodinová nahrávka poválečné písemné komunikace mezi dvěma někdejšími kolegy a celoživotními přáteli Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Dopisů prvně jmenovaného se ujal právě Norbert Lichý, korespondenci druhého jmenovaného načetl Václav Knop, za Zdenku Werichovou pak promlouvala Daniela Kolářová. Dokončením tohoto opus magnum udělal vloni Lichý za svým audioknižním herectvím nepřehlédnutelnou tečku. Byť některé menší texty ještě následně u stejného vydavatele spatří světlo světa, patrně se jim nepodaří Korespondenci V+W zastínit.
 

Norbert Lichý se narodil roku 1959 v Ostravě, kde také více než tři desetiletí působil v Divadle Petra Bezruče. Na těchto divadelních prknech si ostatně v roce 2009 vysloužil i cenu Thalie v kategorii činohra za roli Mendela Singera ve hře Job rakouského autora Josepha Rotha. Že je velkým patriotem dokazoval i častou spoluprací s ostravským rozhlasovým studiem, kde natočil množství především povídek a četeb na pokračování. Mezi kratší prózy patří například texty ruských klasiků Alexandra Sergejeviče Puškina Majitel pohřebního ústavu (1998) a Návštěva muzea (2015) Vladimira Nabokova. V témže roce získal za interpretaci audioknihy Henriho Charrièra Motýlek ocenění Audiokniha roku. Proslulý autobiografický román o nespravedlivém uvěznění a útěku z trestanecké kolonie na Ďáblových ostrovech vydal Radioservis.
 

Nesmazatelnou stopu za sebou nechal i interpretací děl Jana Balabána, především osmidílné četby na pokračování Zeptej se táty z roku 2010. Tu, stejně jako slavné dílo z žánru sci-fi Johna Wyndhama Den trifidů, vydal v roce 2017 Radioservis. Lichý za tuto původně patnáctidílnou četbu získal své druhé ocenění Audiokniha roku v kategorii Nejlepší interpret. Obě nahrávky jsou bohužel z důvodů vypršení autorských práv dnes nedostupné. Zaposlouchat se bohužel nemůžete ani do četby hororové klasiky Kruh, proslavené zejména stejnojmenným filmovým zpracováním. První díl stejnojmenné trilogie načetl Lichý nedlouho po vydání českého překladu v roce 2005.
 

Že se Norbert Lichý nevyhýbal ani různým žánrovým textům, dokazuje i jeho audioknižní tvorba. Pro Supraphon načetl tři soubory povídek Slavné české kriminální příběhyPřípitek s vrahem (slavné české kriminální příběhy) a Staré vraždy (10 československých kriminálních příběhů) I. M. Jedličky, které byly prakticky průkopníky žánru true crime u nás. U stejného vydavatele vznikly i četby detektivních příběhů Michala Sýkory, které mohou posluchači znát i z televizních adaptací. Vyšetřovatelka Marie Výrová ožila v jeho podání v nahrávkách Ještě není konec a Pět mrtvých psů.
 
 
Za svou oblíbenou audioknihu ale označoval sám Lichý jiný supraphonský titul, a to Lassie se vrací. Osmidílnou audioknihu dle bestselleru Erica Knighta, určeného pro celou rodinu, vydal Supraphon v roce 2020. Pro dětské posluchače byla určena i další audiokniha tohoto vydavatelství, a to hodinová dramatizace Malý princ, nebo jen o něco delší Pohádky skřítka Obchodníčka, které vyšly pod značkou QQ studio Ostrava s.r.o.
 
 
Spolu se Zuzanou Truplovou se podílel i na audioknize Životice autorky Karin Lednické, pojednávající o pozapomenuté tragédii této obce ze srpna 1944. Titul byl oceněn v anketě Kniha roku Lidových novin v rámci kategorie non-fiction, mírně zkrácený text vydal jako audioknihu v loňském roce Radioservis. A Lichého jméno bychom našli i mezi interprety titulu Aleše Palána o současných šumavských samotářích a poustevnících, Raději zešílet v divočině, vydaného roku 2019 Tympanem. Jedním z desítky interpretů byl i na nahrávce cirkusových povídek Eduarda Basse Lidé z maringotek (Kanopa, 2022).
 

 
Lichý se nevyhýbal ani spolupráci s menšími vydavatelstvími, některé tituly dokonce natáčel i u sebe doma. Pro vydavatele Franze Gillese von Jilek přečetl vybrané pasáže ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska, konkrétně příběh Růžový palouček a dávné věštby nazvané Ze starobylých proroctví. Ostravské vydavatelství Ova Audio pak s jeho hlasem natočilo Zpověď inkvizitora Michaela Webera. Zcela jiného ražení byla četba vybaných textů Miloslava Švandrlíka, které vyšly u Fonie ve výběrech Humoristické povídkyPoprava na Kramberku a další povídky. Autorem Ladislavem Vostárkem vydaná nahrávka Jen jednou dostat šanci z roku 2023 je především sbírkou historek z muzikantského prostředí. Audioknižní vyprávění textaře a manažera kapel Turbo či Katapult na nahrávce doplňuje i autentický výběr skladeb těchto skupin. Všechny tyto nahrávky ale v jeho očích patrně zastiňovala Smrt je mým řemeslem, kterou pro Audiotéku načetl v roce 2017. Jak se sám svého času vyjádřil, byl to právě román Roberta Merleho, který mu dal nejvíce práce.

Na závěr se obloukem vrátíme ještě jednou k Norbertu Lichému jako Janu Werichovi. V loňském roce vyšla i rozhlasová nahrávka O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha, v níž se stal opět interpretem mužských partů (především těch Werichových). Dikcí velikána československé divadelní a filmové scény v mnohém připomínal. Bylo by jistě zajímavé sledovat, zda by této podobnosti využili i další vydavatelé. I když na tuto hypotetickou příležitost už nikdy nedojde, zůstalo nám dost audioknižních příležitostí, díky nimž bude hlas Norberta Lichého znít i po jeho předčasném úmrtí.