Zpět

Nejlepší dramatizace

zpráva, , 09.04.2019
Seznamte se s pěti tituly nominovanými na cenu Audiokniha roku 2018 v kategorii Nejlepší audiokniha – dramatizace.
451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky. V dramatizaci Jana Jiráně účinkují Jaromír Meduna, Kamil Halbich, Tereza Bebarová, Jan Hartl a další. Vydalo nakladatelství Plus

Kdo vraždil? Byl to vůbec člověk, nebo symbolický černý jezdec, o němž se v kraji tradují ústně vyprávěné historky? Námětem knihy Jedlová samota je skutečná událost, která se stala v Bavorsku po světové válce. Strhující drama nemilosrdného vyvraždění statkářské rodiny s prvky psychologické studie vydalo v interpretaci Jiřího Dvořáka, Lukáše Hlavici a dalších herců AudioStory.

Víte, kterého z mlynářských bratrů Buryjů miluje na počátku příběhu půvabná vesnická dívka Jenůfa a kterého si nakonec vezme za manžela? A znáte strašné tajemství, které v sobě ukrývá Jenůfina pěstounka, vdova Kostelnička? Na tyto otázky vám odpoví dramatizace Jana Jiráně podle libreta Leoše Janáčka v podání známých českých herců s ukázkami hudebních pasáží jednoho z nejslavnějších děl světové operní literatury. Její pastorkyňu vydal v sérii Nebojte se klasiky Radioservis.

Všechny děti až na jedinou výjimku vyrostou. Tou výjimkou je Petr Pan. Tenhle kouzelný malý vejtaha, který se rozhodl, že se z něj nikdy nestane nudný dospělák, žije na jednom ostrově v tajemné Zemi Nezemi. A nežije tu sám! Kromě dalších kluků Ztraceňáků jsou tu víly, ale taky krvežízniví piráti s kapitánem Hákem v čele. Audioknižní dramatizaci klasického příběhu o nesmrtelné dětské duši, která dřímá v každém z nás, vydalo Tympanum.

Když má mladý gentleman rozum, pořídí si komorníka. A když má štěstí, je tím komorníkem Jeeves. Pět povídek slavného britského humoristy P. G. Wodhouse, ve kterých ožívá svět staré dobré Anglie s mladými pány v kamaších, jejich strýčky, tetami, snoubenkami, komorníky a čaji o páté natočil s Jiřím Suchým z Tábora, Lukášem Hlavicou, Klárou Sedláčkovu Oltovou a mnoha dalšími herci Český rozhlas a jako audioknihu s názvem Případů se ujímá Jeeves vydal Radioservis.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů všech soutěžních kategorií ceny Audiokniha roku 2018 proběhne 24. dubna v pražském kině Atlas.