Zpět

Audioknihy.net a naposlech.cz společně

zpráva, Audioknihy.net, 08.02.2015
Sentimentální ohlédnutí za projektem, který nás chytil za srdce a padla mu za oběť většina našeho volného času posledních pěti let.
Osudným se nám stal předmět Aplikační seminář (familiárně zvaný APLS), který nás měl provázet celým navazujícím magisterským studiem na KISKu (Kabinet informačních studií a knihovnictví). Zahajující víkend v září 2009, tradiční Křižanov, šest lidí, kteří si kápli do noty, a hlavně Bety, která s originálním nápadem zaměřit se na propagaci audioknih přišla. V té době byl u nás totiž poslech mluveného slova na okraji zájmu kohokoliv.

Začínali jsme ve složení (abc pořadí) – Bára, Bety, Kačka, Lukáš, Pavla a Vojta. Čekaly nás dva roky tvrdé práce, chtěli jsme dostat audioknihy do povědomí lidí, chtěli jsme, aby se o nich mluvilo, psalo, aby se více poslouchaly, chtěli jsme změnu. A dosáhli jsme jí! Vytvořili jsme portál Audioknihy.net a ze začátku jsme nedělali nic jiného, než že jsme ho plnili obsahem. Obsáhlým obsahem. Chtěli jsme, aby tu byly dohledatelné všechny česky vydané audioknihy (nebo alespoň většina), aby tu byly obrázky přebalů, ukázky a stručné uvedení posluchače do děje, odkazy na vydavatele a prodejce,... Nebylo toho málo. Potom různé audioknižní články, upozornění na akce a hlavně soutěže! Každý měsíc jsme vymýšleli novou soutěž, abychom přilákali další a další čtenáře (a posluchače) na naše stránky.

Audioknižní desateroČekaly nás také přednášky po celé ČR, články v odborném tisku i populárních médiích, 1300 fanoušků na Facebooku, audioknižní desatero, nezapomenutelné akce (křest Vraždy Rogera Acroyda, Vrah jsi ty!, Audioknižní noc s Andersenem, Hororová noc v knihovně, Březen, měsíc čtenářů, Ptáci, ...), konference Bobcatsss 2011 v maďarském Szombathely a cena za třetí nej poster akce, nahrávka Erotické jednohubky, nahrávání pro UTB Zlín – Tomáš Baťa a jeho Úvahy a projevy se skvělým Alfrédem Strejčkem a Pepou Gurunczem, spolupráce napříč vydavatelskými domy, napříč sdruženími, napříč různými skupinami a mezi nejrůznějšími lidmi.

To, že APLS projekt pokračuje i po skončení studia není samozřejmost. My jsme ale faktor udržitelnosti vzaly vážně a – i když už jen v dámské sestavě – se rozhodly ve spanilé jízdě pokračovat dále. A celkem se dařilo, plány byly velké a nezastavily nás ani změny příjmení, nové adresy a koníčky :) Život jde ale dál, a i když audikonihy budou už napořád naše srdcovka, priority přece jen máme jinde, nekonečná realizace nového webu, který byl třeba jako sůl, je toho živoucím důkazem.

Nechceme toho nechávat, nechceme Audioknihy.net opouštět, nechceme o ně přijít,... Ale tak nějak cítíme, že už jsme to vlastně udělaly, i když ne oficiálně. Proto nás strašně těší, že bude mít náš projekt svého pokračovatele a že tak úplně neskončí a pojede dál, i bez nás.

Díky Bety se totiž Audioknihy.net střetly s naposlech.cz. Mezi těma dvěma přeskočila jiskra, slovo dalo slovo a od prosince 2014 je ruka v rukávu. Audioknihy.net, tak jak je znáte, tedy zcela a naprosto končí. A my se tak s vámi a se slzou v oku loučíme, děkujeme za dlouholetou přízeň, za milá slova, za podporu, za účast na akcích, za žádosti o akce, děkujeme, že jsme tu pro vás mohly být.
 

Bety Škytová

Myšlenka projektu Audioknihy.net se zrodila v mé hlavě a jsem ráda, že do toho všichni po hlavě šli se mnou. Od začátku byl projekt mojí srdcovou záležitostí a taky to tak zůstane. Na starosti jsem měla vedení projektu, komunikaci s vydavatelstvími, články a objíždění institucí s přednáškami. A vlastně tak od všeho něco :-) Bez audioknih nemohu být, takže jsem v týmu vydavatelství Tympanum a od prosince i členem nového projektu naposlech.cz, který jde ve šlépějích Audioknihy.net. Díky všem, kteří nám fandili a podporovali nás, a samozřejmě všem členům týmu Audioknihy.net

Kačka Kapounová

Do září 2012 jsem pracovala v Městské knihovně Ústí nad Orlicí, kde se tak odehrálo několik nezapomenutelných akcí s podporou týmu Audioknihy.net. Mou parketou v projektu byla spolupráce s dalšími knihovnami, osvětová činnost ohledně výhod mluveného slova – přednášky, články a související aktivity. Audioknihy mi ale přinesly především báječné přátele, a to se počítá :) Momentálně si užívám roli mámy – audioknihy jsou mým nejlepším společníkem při kojení a dlouhých jízdách autem.

Bára Buchtová

Audioknížky mě ovlivnily více, než jsem čekala. Měla jsem na starosti PR a propagaci a propagovala jsem audioknížky tak usilovně, až jsem je začala i sama poslouchat a zamilovala jsem si je :-) Na projektu jsem se navíc naučila základy marketingu, a díky tomu jsem se mu pak začala po škole věnovat profesionálně (se zaměřením především na social media marketing). Momentálně pracuji v Moravské zemské knihovně na pozici PR. Audioknížky jsou nadále mým koníčkem a doufám, že se jim budu věnovat i do budoucna.

Pavla Nejedlá

Audioknihy.net nikdy nebyl pouze školní projekt, získat kredity prostě nestačilo. Byla to zábava, byl to můj koníček. Komunikace s vydavatelstvími, články, soutěže, audioknižní akce, to vše mě naplňovalo. Jenže pak přišel další koníček, který navíc přerostl v mé zaměstnání a který můj život začal naplňovat ještě víc. Je mi to líto, ale na Audioknihy.net už mi nezbylo příliš času. Teď se s mým mužem Jindrou věnujeme naplno focení – Photonejedli.cz – a těšíme se na miminko, které přijde v březnu. A pak budeme audioknihy využívat stejně jako Kačka :-)

Lukáš Plch

rojekt Audioknihy.net mě prostě bavil, nebylo to jen právě samotným předmětem projektu, ale také lidmi, kteří se na něm podíleli. Myslím, že se odvedl kus práce, při které byla občas i zábava při příležitosti tematických akcí pro posluchače, předčítání v knihovně, křtu samotných audioknih atd. Přiznám se, že současné době toho času příliš není, ale když má člověk unavené oči po dlouhé práci s PC, tak jsou audioknihy výborná věc, když chcete relaxovat. Zkrátka – ať se knihy přečtou samy ;-)

Vojta Pilař

Byl jsem technickou podporou a spravoval jsem web a všechno kolem něho. Dnes se českým audioknihám nevěnuji, většinou sleduji zahraniční, kolem webu audible.com, protože se věnuji i odborné literatuře, která v podobě audioknih u nás není.