Zpět

Jaké audioknihy vydá Tympanum?

zpráva, , 17.08.2019
Vydavatelství Tympanum na svém webu postupně odkrývá připravované novinky. Na ně i na mnohé další, které jsou v nejbližších týdnech a měsících v plánu, jsme se podívali blíže.
Do prodeje se už už dostává Irčan Charlese Brandta v podání Jana Kolaříka – svědectví o zákulisí mocenských bojů v poválečných Spojených státech. Frank Sheeran líčí svou životní dráhu chlapce z chudé irské rodiny a posléze chladnokrevného zabijáka ve službách mafie.

Na dveře klepe smrt je osmým příběhem ze série s detektivem Royem Gracem ze sussexské kriminálky britského autora Petra Jamese, vychází ovšem jako první audioknižní. Detektiv si v něm musí poradit s ohrožením rockové hvězdy, kterou pronásleduje posedlý fanoušek či fanynka. Čte Martin Siničák.

Další plánovanou audioknihou je Dům Páně Samuela Shema, který ihned po svém vydání v roce 1978 způsobil poprask v amerických literárních i medicínských kruzích. Šokující román s autobiografickými prvky o tom, co se děje ve věhlasné nemocnici, pro Tympanum čte Michal Bumbálek.

Pokud i vy netrpělivě očekáváte šestý román tvůrce Hannibala Lectera v audioknižní podobě, zdá se, že by mohl být připraven spolu s knižní předlohou. Román Cari Mora o zlu, nenasytnosti a temných obsesích od autora bestselleru Mlčení jehňátek bude vyprávět Pavel Nečas.
 

Audiokniha Poslouchání pro duši jsou příběhy italského sběratele moudrostí a poučení Bruna Ferrera. Nabízí duchovní osvěžení a podněty pro všechny milovníky spirituální literatury, rodiče, vychovatele i dospívající. U Tympana vychází ve spolupráci s vydavatelstvím Portál a v interpretaci Simony Postlerové.

Ve stejné koprodukci připravuje Tympanum také audioknihu Cesty z úzkosti a deprese německého psychoterapeuta Heinze-Petera Röhra. Na pozadí grimmovské pohádky Ďábel se třemi zlatými vlasy se autor zamýšlí nad podstatnými prvky pravé životní spokojenosti. Čte Miroslav Černý.

Láska má mnoho nečekaných podob a Robert Fulghum se svými čtenáři od toho nejmladšího, osmiletého, až po nejstaršího, osmadevadesátiletého, odhaluje, že každá z nich je opravdová. Další audiokniha u nás tolik populárního Roberta Fulghuma Opravdová láska vyjde v interpretaci Miroslava Hanuše, Heleny Dvořákové a Marka Němce.

S neméně populárním Paulem Coelhem se setkáme ve zvukovém zpracování jeho starší knihy Rukověť bojovníka světla. V inspirujících krátkých textech vede Coelho posluchače k tomu, aby vyšel vstříc nejistotě života a naplnil svůj jedinečný osud. Čtou Taťjana Medvecká a Marek Němec.
 

Klub nenapravitelných optimistů Jean-Michela Guenassii obdržel v domácí Francii nadšené kritiky i několik literárních cen. U nás vyšel v Argu v roce 2012 a teď se brzy dočká i audioknižní podoby. Bohatý, mnohovrstevnatý román přečte Marek Holý.

Legendární fantasy Les Mytág vtáhne prostřednictvím hlasu Jakuba Gottwalda posluchače do lesa zhmotňujícího postavy z lidských snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu. První díl série Roberta Holdstocka by mohl vyjít už v září.

U plánovaného Zlatého kompasu zatím neznáme ani přibližné datum vydání ani interpreta. Předpokládáme ale, že na audioknižní verzi úvodního dílu fantastické série Phillipa Pullmana, se vyplatí počkat.

Dětští posluchači už mohou vyhlížet audioknihu Pro hrst lentilek. Anotace slibuje zábavnou „báječně čokoládovou“ parafrázi na slavné detektivní romány z doby americké prohibice, která okouzlí nejen děti, ale i hravé dospělé. V režii Zuzany Burianové čte Šárka Vaculíková.
 

Lze předpokládat, že u Tympana vyjde v audioknižní podobě i očekávaná Prašina 2 Vojtěcha Matochy. Ta zatím nemá jasné ani datum knižního vydání, předpokládáme ale, že by se obě verze mohly objevit na pultech knihkupců současně. Vzhledem k úspěchu první Prašiny v anketě Audiokniha roku 2018 předpokládáme i nezměněný tvůrčí tým, tedy interpretaci Matouše Rumla v režii Alexandry Bauerové.

Bez známosti interpreta a termínu vydání v nabídce dětských audioknih objeví také Pidilidi Mary Nortonové, Medvídek Pú Alana Alexandera Milna a nejspíše až v příštím roce Fantastický pan Lišák Roalda Dahla.

Na své si pochopitelně přijdou i početní čtenáři a posluchači historických detektivek Vlastimila Vondrušky, jejichž nahrávky Tympanum vydává v edici Načteno. V blízké době vyjde v interpretaci Jana Hyhlíka Smrt ve Vratislavi ze série Hříšní lidé Království českého, a stejného interpreta budou mít i Boskovická svodnice, Trpké víno a Případ s alchymistou z Letopisů královské komory.
 

České autory v plánované produkci Tympana zastupují Anna Cimma s románem Probudím se na Šibuji, za který obdržela mj. cenu Magnesia Litera 2019 – DILIA Litera pro objev roku, dále pak Aleš Palán se audioknižním zpracováním jeho setkání s šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině, které se stalo Knihou roku Lidových novin, a v neposlední řadě také Jakub Szántó, jehož kniha Za oponou války získala v rámci Magnesia Litery Kosmas cenu čtenářů. Jaká budou a kdy vyjdou audioknižní podoby zatím nevíme.

A ve stručnosti na závěr ještě výčet dalších oznámených audioknižních titulů, u nichž není jasné ani datum vydání ani zatím neznáme interprety: Thomas Michael Keneally: Schindlerův seznam, Steve Berry: Templářské dědictví, Sharon J. Bolton: Už teď jsi mrtvá, Brian Wilson Aldiss: Nonstop, Agatha Christie: Zkouška neviny a Douglas Adams: Restaurant na konci vesmíru.

O všech audioknihách budeme samozřejmě referovat, jakmile budou oznámeny podrobnosti.