Zpět

Audiotéka naživo s Tympanem

zpráva, , 08.10.2015
V ostravském Domě knihy proběhl ve středu 7. října první z plánované řady pořadů s názvem Audiotéka live, s cílem položit základ tradici setkávání příznivců audioknih s jejich tvůrci. Tentokrát přijali pozvání zástupci vydavatelství Tympanum, Karolina Srncová a Tomáš Výchopeň a režisérka Alexandra Bauerová s hercem Martinem Fingerem. Společně představili a pokřtili novinkovou audioknihu Krev elfů.
Tomáš Výchopeň nejprve mluvil o nadšeneckých začátcích vydavatelství před devíti lety a vzpomenul, jak vznikal vůbec první jeho titul Alenka v kraji divů. Dnes má podle něj Tympanum na kontě kolem 180 audioknih o celkové délce přes 1000 hodin na nichž se podílela více než stovka interpretů a režisérů. Karolina Srncová pak mluvila o zaklínačské sáze, jejíž jednotlivé další díly budou vycházet zhruba s půlročním odstupem. Připomněla, že vedle této fantasy série vydalo Tympanum také kompletního Tolkienova Pána prstenů a postupně uvádí na trh další rozsáhlou ságu Hra o trůny.V průběhu večera mohli diváci nad hlavami účinkujících sledovat prezentaci shrnující aktuální i plánovanou produkci vydavatelství Tympanum. Dozvěděli se tak, že v následujících týdnech a měsících vyjde například audioknižní podoba Mlýnu na mumie Petra Stančíka, Chytrých pohádek Jiřího Žáčka či další část Vondruškovy Přemyslovské epopeje a Martinovy Hry o trůny, ale také Seznam smrti Fredericka Forsytha, Ty Caroline Kepnesové nebo Nulté číslo Umberta Eca.

Režisérka Saša Bauerová hovořila především o realizaci aktuálního Zaklínače, pokusila se návštěvníkům pořadu přiblížit úlohu režiséra, srovnávala způsob práce při natáčení audioknih a rozhlasových her a odhadovala, jak časově náročná je příprava jedné audioknihy. „Za jednu čtyřhodinovou natáčecí frekvenci vznikne asi hodina použitelného materiálu,“ řekla. Martin Finger ji doplnil vlastními zkušenostmi z natáčení audioknih, a pokusil se zodpovědět dotaz na rozdíl mezi herectvím na mikrofon a divadelním či filmovým: „V obojím je podstatné nelhat a co nejlépe přenést autenticitu postavy na diváka či posluchače.“Po slavnostním křtu audioknihy Krev elfů pak Břetislav Hanzel, který celým večerem provázel, ještě znovu připomněl čtvrté výročí vzniku Audiotéky a nabídl všem přítomným z narozeninového dortu.

První Audiotéka live byla příjemným a zajímavým setkáním nad fenoménem audioknih. Doufejme, že se její koncept uchytí a že pořad v budoucnu třeba zavítá i do jiných měst.