Zpět

Audioknihy jako na běžícím pásu aneb Nové audioknihy 46/2019

zpráva, , 17.11.2019
Tentokrát je před námi 25 nových audioknih, které vyšly v uplynulém týdnu. Proto to vezmeme doslova jako na běžícím pásu a v abecedním pořadí. Uvidíme, co to udělá.
100 x TGM je zvuková podoba knihy Pavla Kosatíka, kterou s Petrem Čtvrtníčkem a Danou Černou natočil Český rozhlas a nyní vydalo Universum ve spolupráci s Radioservisem jako audioknihu. Recenzi nahrávky stovky Masarykových myšlenek si můžete už teď přečíst na naposlech.cz

1793 je nejen název další audioknihy, ale také letopočet v němž se její děj odehrává. Autor historické detektivky Niklas Natt och Dag za ni obdržel Cenu Švédské akademie krimi literatury za nejlepší debut. Čte Daniel Bambas, vydává OneHotBook a my už ji pilně recenzujeme.

Thriller inspirovaný skutečnými událostmi vězeňské vzpoury v Leopoldově v roce 1990 Amnestie, která rozpoutala peklo, napsal Radovan Dunaj. Jeho filmová podoba je právě teď v našich kinech, tu zvukovou čte Petr Kubes a vydávají Bookmedia pod značkou Audiotéka.

AudioStory přichází s další historickou knihou Hany Whitton ve zvukovém zpracování. Cestu lásky a víry hrdé Přemyslovny Anežka Česká vám zprostředkují Jitka Ježková a Jaromír Meduna. Audiokniha nese označení řady České světice, tak se snad dočkáme i dalších.

Románový debut Jana Svěráka Bohemia o českém režisérovi, který chce natočit hollywoodský film vydal v knižní i zvukové podobě Ikar. Audioknihu čte Kryštof Hádek a patří mezi naše resty z minula. Takže slibuji, že ji brzičko zrecenzujeme.

 


Román Salmana Rushdieho Hanba, který ani ne před měsícem skončil coby četba na pokračování v Českém rozhlasu, si teď může najít cestu k audioknižním posluchačům. V režii Aleše Vrzáka čte Ladislav Frej, vydává Radioservis.

Tajemství meditace, dobrovolnictví, cestování, buddhistické filosofie a také o rovnoprávnosti žen – to všechno je v knize Terezy Vysloužilové Himálaj učitelka života – Ve škole jsme neprobírali. Čte ji Michaela Rykrová a poslechnout si ji můžete na Audiolibrixu.

Mýty, pohádky, legendy a báje z celého světa, převyprávěné Vladimírem Hulpachem znají dobře i čeští audioknižní posluchači. Supraphon tentokrát s Bárou Hrzánovou nahrál jeho Indiánské pohádky. Hudbou a zpěvem doprovází Filip Chmel.

První díl série Třídnice 4.B Michaely Fišarové nese název Kája a Claudie: Hra na štěstí a vypráví o dobrodružství dvojčat, které se rozhodnou řešit svou situaci v rozvedené rodině útěkem z domova. Audioknihu pro děti čtou Linda Rybová a Lukáš Příkazký, vydává Albatros.

Jen 76 minut má audiopovídka mladého dramatika Martina Johanny Každý ve svém o našich sociálních bublinách. V interpretaci Ondřeje Nováka, Kateřiny Bohatové a Jana Kříže vydal sám autor ve spolupráci s Radioservisem.

Román Kulový blesk vznikl před vydáním slavné sci-fi ságy Vzpomínka na Zemi čínského autora Liou Cch’-sina. Lze jej poslouchat nejen jako samostatné dílo, ale také jako předmluvu k této trilogii. Čte Zbyšek Horák, vydává Nakladatelství Host ve spolupráci s Audiotékou.

Vydavatelství Epocha opět s Audiotékou připravilo audioknižní verzi další knihy ze série Františka Kotlety Bratrstvo krve. Řadu Hustejch nářezů teď v interpretaci Richarda Fialy doplňuje Mega hustej nářez. Mimochodem na naposlech.cz si brzy posvítíme na zvukové adaptace díla Františka Kotlety. Těšte se.

Nové povídání o pejskovi a kočičce napsal šéf brněnského dětského Divadla Radost Vlastimil Peška. Jejich vyprávěčem je Josef Dvořák, v dalších rolích účinkují herci právě Divadla Radost, vydává AudioStory a podle recenzenta je o co stát.

Kompozičně pozoruhodný román Probudím se na Šibuji napsala debutující Anna Cima a získala za něj Cenu Jiřího Ortena, Cenu Česká kniha a ocenění Magnesia Litera za Objev roku. Audioknihu čte Anna Kameníková, vydává Tympanum a my už ji recenzujeme.
 

Stejné vydavatelství stojí za zvukovou podobou knihy Aleše Palána Raději zešílet v divočině. Setkání se šumavskými samotáři se v ní posluchačům snaží zprostředkovat Igor Bareš, Norbert Lichý, Jana Stryková, David Novotný a další herci. I recenzi této audioknihy brzy najdete na naposlech.cz.

Co čert nechtěl, zrovna v těchto dnech vydává Supraphon kompilaci komunistických projevů a písní Rudí baviči aneb Soudruzi, dejte se na odchod! Sestřih zvukových záznamů můžeme poslouchat s úsměvem nebo mrazením v zádech.

A abeceda tomu chce, že Rudé baviče následuje Rudý Zeman, takže se mrazení v zádech hned tak nezbavíme. Očekávaný titul investigativního novináře Jaroslava Kmenty čte Jakub Saic, vydává Audiotéka.

Neobyčejnou pohádku o černé magii Spáčka a vřeteno slavného Neila Gaimana připravil v audioknižní podobě Albatros. Jen něco přes hodinu dlouhý fantaskní příběh čte Tomáš Juřička.
 

Stopy dávnej minulosti 10 jsou závěrečným svazkem knižního cyklu Pavla Dvořáka s podtitulem Dějiny Slovenska v příbězích a deseti svazcích. Vydání toho posledního se už Dvořák nedožil a tak ho dokončila jeho žena Daniela. Audioknihu čtou Gabriela Dzuríková a Martin Kaprálik, vydává Publixing a RAK.

Audiokniha Stříbrná cesta je další z našich restů, na které jsme v minulém přehledu nových audioknih zapomněli. Úspěšný krimi debut mladé švédské autorky Stiny Jacksonové čtou Jan Vondráček a Jitka Ježková, vydává Kalibr.

Další z kompletů vydavatelství Supraphon představuje více než 50 hodin nahrávek s Janem Werichem. Titul Suma sumárum zahrnující nahrávky z archivu Supraphonu a soukromých sběratelů sestavil Jakub Kamberský tak, aby komplet obsahoval vše, v čem se autorsky podílel Jan Werich.

Temná dcera je drásavým pohledem do nitra ženy úspěšné italské spisovatelky Eleny Ferrante a čtvrtou její knihou, která se dočkala audioknižní podoby. Tuto vydává Radioservis v interpretaci Heleny Dvořákové.
 

Určitě méně drásavý pohled nabídne Lukáš Pavlásek ve své knize Z deníku ajťáka. Populární stand-up komik, bavič a „tanečník“ se ujal osobité autorské interpretace, což bude jistě legrace. Vydává Supraphon.

Na novou vydavatelskou značku Voxi sdružující audioknižní produkci skupiny Albatros Media zbyla v našem abecedním přehledu poslední dvě místa. Zlomené duše jsou mrazivým thrillerem Simone St. Jamesové, který vám, zejména v interpretaci Dany černé, nedá spát.

Žádný sex a žádný spánek je naopak humorným pohledem Pata Fitzpatricka na útrapy rodičovství. Takový irský Moderní fotr dalo by se říct. Pár dobrých důvodu, proč se na cestě rodičovstvím pořádně zasmát vám přečte Martin Písařík.