Zpět

Plánované audioknihy Radioservisu

zpráva, , 07.09.2019
Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis připravuje pro nejbližší týdnu řadu zajímavých audioknižních novinek. Půjde jak o rozhlasové, tak o čistě audioknižní nahrávky, které v éteru zatím nezazněly.
Září přinese posluchačům například četbu Miroslava Horníčka z jeho knihy Jak hledat slunce z roku 1981. Horníčkovo vyprávění o cestě po Provence vyšlo už dříve digitálně a nyní se dočká i vydání na fyzickém nosiči, což jistě potěší nejednoho příznivce autorovy osobité poetiky.

Podobným případem, tedy již dříve digitálně vydanou nahrávkou, je i rozsáhlá rozhlasová dramatizace Dumasova románu Královna Margot. Ta vznikla v roce 2007 v režii Dimitrije Dudíka, podle textu Michala Lázňovského a v dramaturgii Hynka Pekárka. V původně 12dílné dramatizaci účinkují Andrea Elsnerová v titulní roli a dále např. Otakar Brousek I., Ivan Řezáč, Michal Zelenka, Martin Písařík a další a další.

Dětem je určeno pokračování letos vydané audioknihy Vladana a Prasopes. Ve druhém dílu se intergalaktická strážkyně a její věrný parťák vydávají na další vesmírná dobrodružství. I druhou řadu sci-fi Barbory Haplové, která měla rozhlasovou premiéru v roce 2017, vypráví Tereza Dočkalová.

A mladší posluchače potěší i audiokniha Vlastimila Vondrušky Záhada mrtvého netopýra, která je druhým příběhem ze série historických detektivek pro děti. Stejně jako ten první, Bratrstvo křišťálu, ho přímo pro audioknihu Radioservisu přečetla Eva Josefíková a posluchači se v něm opět setkají s alchymistovou dcerou Fiorellou žijící v rudolfínské Praze.
 

Příznivce detektivek ve stylu Agathy Christie slibuje zaujmout audiokniha Jessicy Fellowessové Mitfordské vraždy. I ona vzniká přímo pro audioknižní vydání, a to v koprodukci Radioservisu a nakladatelství Ikar, které loni vydalo knižní předlohu. Příběh odehrávající se v roce 1919 v jednom anglickém sídle vypráví Jaromír Meduna.

Dalším čistě audioknižním počinem Radioservisu je četba z románu Panský dům německé autorky Anne Jacobsové, který je prvním dílem romantické trilogie. Rodinnou ságu, kterou u nás vydal Knižní klub, čte Pavel Soukup.

V říjnu by se posluchači audioknih mohli dočkat i vydání původně 12dílné rozhlasové četby na pokračování z románu Karla Klostrmanna V ráji šumavském. Nahrávka z roku 1991 vznikla v režii Petra Adlera a v interpretaci Miloše Hlavici, Pavla Pípala, Jany Paulové a Otakara Brouska ml. Zájemcům byla k dispozici v digitálním prodeji, nyní ji Radioservis vydá i na fyzickém nosiči a naváže tak na dříve vydanou audioknihu Ze světa lesních samot.

V rámci tematického Vražedného léta natočil Český rozhlas třídílný seriál Vraždy jako z pohádky podle scénáře Petra Vodičky. Viktor Preiss se v něm spolu s Martinem Písaříkem v rolích kriminalistů snaží vyřešit „záhadu plnou komických situací,“ jak píše anotace. Seriál má svou rozhlasovou premiéru právě v těchto dnech a audioknižní posluchači by se ho měli dočkat už v říjnu.

Na listopad jsou pak zatím oznámeny čtvrté Hurvínkovy příhody, v nichž bude tentokrát pan Spejbl vyprávět klasické pohádky, a také zatím neuvedená rozhlasová verze Žebrácké opery Václava Havla v podání Jiřího Dvořáka, Viktora Preisse, Taťjany Medvecké a mnohých dalších.