Zpět

Audiokniha roku 2022: Dramatizace

zpráva, , 04.04.2023
Protože dramatizace stále patří spíše k výjimečným, nákladným počinům, schází se jich i v anketě Audiokniha roku menší počet, než nahrávek v jiných kategoriích. Oproti předchozímu ročníku tentokrát jejich počet mírně narostl na dvanáct, z nichž vzešlo pět nominací pro finálové kolo.
První z nich patří druhé řadě úspěšného mysteriózního seriálu Kingy Krzemińské Anima 2: Návrat. V loňském roce se prvních deset dílů umístilo mezi dramatizacemi na druhé příčce, když je předstihl konkurent rovněž ze stáje Audiotéky, a zároveň i Absolutní vítěz ročníku 2021, Agent. Desetidílná druhá část trilogie Anima se drží v dobře zajetých kolejích a sází především na bohatý zvukový design a přesvědčivé výkony Jiřího Vyorálka, Vandy Hybnerové či Jana Nedbala. Dosáhne hororově laděné pátrání po zmizelých lidech znovu na medailové umístění v Audioknize roku?
 
 
 
Šance na úspěch má i další titul Audiotéky, pětidílný detektivní cyklus Já, vrah. Vyšetřovatel v podání Davida Švehlíka v něm navštěvuje usvědčené vrahy, aby si od nich nechal vyprávět o okolnostech zločinů, které spáchali. Rád by znal okolnosti jejich příběhů, pohled vrahů na svět a tím snad i zkusil pochopit jejich motivace. Seriál podle skutečných českých případů napsal David Laňka a kromě hlavního protagonisty v něm uslyšíte mimo jiné Annu Fialovou, Cyrila Dobrého či Davida Novotného. Režii měli David Laňka a Martin Müller.
 
 

Zbývající tři nominované audioknihy pocházejí z dílny rozhlasu, který svá dramatická díla vydal ve svém vydavatelství Radioservis. V abecedním pořadí dalšího finalistu tak představuje nové zpracování klasické Molièrovy komedie Lakomec. Harpagona si v něm zahrál Ivan Trojan, kterému v dalších rolích zdatně sekundovali mimo jiné Filip Kaňkovský, Jaromír Meduna či Klára Suchá. Režijně hru nastudoval Lukáš Hlavica.
 
 

A rozhlasovým vysíláním prošel i thriller MADE IN NORWAY, který pro norský rozhlas napsal Vegard Steiro Amundsen. Armádní kapitánka Oda Skarová v něm na misi v Iráku přijde na skutečnosti, které by měly zůstat pod pokličkou. Aby nepřišla o vše, co má, měla by dělat, že si ničeho nevšimla, její svědomí však velí jinak. Napínavou nahrávku režíroval Aleš Vrzák a mezi bohatým hereckým obsazením najdeme jména Jiřího Vyorálka, Igora Bareše či Jany Strykové. Hlavní úlohu Ody Skarové ztvárnila Petra Bučková.
 
 

Poslední nominovaný titul představuje adaptaci divadelního zpracování slavného románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, podle nějž vznikl i oceňovaný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Stejnojmennou rozhlasovou nahrávku režíroval Aleš Vrzák, který do ústřední role excentrického McMurphyho obsadil Jiřího Vyorálka, kterému v dalších úlohách zdatně sekundují Helena Dvořáková, Pavel Šimčík nebo Ondřej Rychlý.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2022, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.