Zpět

Naposlech TOP 5 2022

zpráva, , 22.01.2023
Spolu s tím, jak otáčíme první stránky v novém kalendáři a zvykáme si na to, že číslovka 2023 už neoznačuje nadcházející, ale aktuální rok, začínají po krátké vánoční odmlce vycházet letošní první nové audioknihy. Zastavme se ale ještě na chvíli u těch loňských. V redakci naposlech.cz jsme pro vás totiž připravili výběr pěti nahrávek, které nás v roce 2022 zaujaly. Podívejte se na náš TOP5 audioknižních tipů, seřazených v abecedním pořadí!
 

Anima 2: Návrat

Druhá řada napínavého dramatického seriálu Anima polské autorky Kingy Krzemińské bezprostředně navazuje na o rok starší úvodní sérii. Dozvídáme se tak více o pozadí podivných událostí, které se odehrály v opuštěné vesnici uprostřed lesů v řídce osídleném pohraničí. Na rozdíl od předchozích dílů, v nichž hororové motivy spíše jen probublávaly pod hladinou detektivní zápletky, se nyní mysteriózní až fantastické prvky doslova prodírají na povrch. Bohatě zvukově zpracovanou nahrávku zdobí kromě atmosféru navozujících ruchů především výkony Jiřího Vyorálka, Vandy Hybnerové, Jana Nedbala a dalších hereckých protagonistů. Naváže Anima 2: Návrat na loňský úspěch předchozí řady, která si v anketě Audiokniha roku 2021 odnesla v kategorii Dramatizace stříbrnou medaili?
  

Klikař Beny

Nejnovější kniha Simony Bohaté přináší příběh, odehrávající se v šedivém a beznadějí čpícím období socialistické normalizace. Jeho hrdina Beny uteče z domova od násilnického otce a připojí se k několika jedincům z okraje společnosti, kteří si ve vysočanské sběrně surovin vytvořili jakési soukromé útočiště před nepřízní osudu. Aby se vyhnul obvinění z příživnictví, chodí předstírat práci do fabriky, kde zároveň fotografuje vše, co kolem sebe vidí. Netuší, že se schyluje k tragédii, která prověří charakter jeho i ostatních dělníků. Audioknihu Klikař Beny pro vydavatelství OneHotBook režíroval Hynek Pekárek a načetl herec Jan Zadražil.
  
 

Kmotr

Kultovní dílo Maria Puza sice už kdysi jako audiokniha vyšlo, nyní ale OneHotBook přichází se zbrusu novou verzí. V režii Michala Bureše se vyprávění ujal herecký bard Oldřich Kaiser, který i v příběhu o sicilské mafii, řádící v newyorských ulicích, dokázal uplatnit svou proslulou hlasovou ekvilibristiku. Dramatický příběh corleonovského rodu, v němž ti, co se nechtějí podřídit jejich pravidlům, končí zpravidla neblaze, patří ke klasice světové literatury. Kdo z posluchačů či posluchaček nezná knihu ani slavné filmové zpracování, má nyní jedinečnou příležitost, jak se s Kmotrem seznámit.
 
 
 

Píseň o Viktorce

Zcela jiného ražení je náš další tip. Píseň o Viktorce je krátká, půl hodiny trvající emotivní nahrávka vydavatelství AudioStory. V ní verše Jaroslava Seiferta, jediného tuzemského nositele Nobelovy ceny za literaturu, citlivě interpretuje pro někoho možná překvapivá herecká osobnost: Miloň Čepelka. Ten svým přednesem básně, v níž autor rozvíjí svou představu o duši známé postavy z Babičky Boženy Němcové, dokazuje, že není pouze komikem z pražského Divadla Járy Cimrmana. Režisérské zásluhy si v tomto případě může připsat Jindřiška Nováková.
  
 

Opona

Závěrem se ještě jednou, i když odlišně, vrátíme do doby komunismu. Dystopický thriller Opona s prvky sci-fi a místy až společenské satiry je prvním románem Ondřeje Hübla. Jeho hrdinové se rozhodnou opustit pohodlí svých životů a využijí nabídky zažít dobrodružství v kulisách stalinismu 50. let. Z původně nevinného výletu do městečka, v němž mají najatí herci navodit atmosféru diktatury, se v momentě, kdy se události začnou vyostřovat, stává nebezpečná hra. Sžíravým humorem okořeněný text, nastolující závažné otázky svobody a přežití v době útlaku, načetl pro OneHotBook Lukáš Hlavica za režijního dohledu Hynka Pekárka.