Zpět

Audiokniha roku 2019: Nominace

Asociace vydavatelů audioknih (AVA) oznámila nominace cen Audiokniha roku 2019. Odborné poroty rozhodly o pěti nejlepších audioknihách a interpretech roku 2019 a ze 2. kola jejich hlasování vzejdou vítězové celkem 10 kategorí.
 

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší design

Nejlepší zvukový design


 

Minulé ročníky


Porota 2018

Jakub Horák (předseda poroty) – zakladatel ceny Audiokniha roku, šéfredaktor magazínu o audioknihách naposlech.cz

Petr Čapek – zapálený čtenář a posluchač audioknih. Dlouholetý sympatizant a recenzent literatury, komiksu i audioknižní tvorby. Redaktor řady webových magazínů a tvůrce recenzního webu schefikuvblog.eu.

Kamil Fajmon – posluchač audioknih od dětství, recenzent audioknižního průvodce naposlech.cz. Zabývá se také digitalizací a restaurováním archivních nahrávek mluveného slova z magnetofonových pásů, gramofonových desek a magnetofonových kazet.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní blogger a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně, dramaturg, publicista a autor knih zaměřených na animovaný film.

Přemysl Hnilička – knihovník, divadelní vědec, rozhlasový historik a publicista, zakladatel stránky Panáček v říši mluveného slova, bývalý člen Divadla Čára.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU, momentálně na rodičovské dovolené.

Jakub Kamberský – nevidomý publicista na webu naposlech.cz či v týdeníku Rozhlas, dramaturgicky se podílí na audioknižních titulech s archivními nahrávkami, připravuje a moderuje vlastní pořad Trialogy B, kam si zve hosty ze světa rozhlasu, audioknih, divadla a filmu.

Tomáš Králíček – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Michal Mašek – recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Ivan Matějka – novinář, publicista a editor s letitou zkušeností z tištěných médií i z nakladatelské práce. Na práci poroty Audioknihy roku se podílí od počátku.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníkua přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Olga Šubrtová – dramaturg Jihočeského divadla a bývalá rozhlasová režisérka.

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru. Od roku 2017 je členem uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní blogger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Michal Zahálka – teatrolog, dramaturg a překladatel (zejména) divadelních her z francouzštiny a angličtiny. Od sezony 2018/19 je coby dramaturg členem nového uměleckého vedení Městských divadel pražských.