Zpět

Audiokniha roku

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznu měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.

Audiokniha roku 2019

Asociace vydavatelů audioknih vyhlásila 23. 4. 2020 vítěze dalšího ročníku cen Audiokniha roku 2019. Vzhledem k situaci byly výsledky vyhlášeny on-line formou tiskové zprávy a zveřejněním fotografií a videozáznamů z předávání cen jednotlivým tvůrcům.

 

Audiokniha roku – Absolutní vítěz

 1. Dědina (OneHotBook)
 2. Tobiáš Lolness (Radioservis)
 3. Raději zešílet v divočině (Tympanum)

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

 1. Serotonin (OneHotBook)
 2. Teorie podivnosti (OneHotBook)
 3. Jak voní tymián (Voxi)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

 1. Dědina (OneHotBook)
 2. Raději zešílet v divočině (Tympanum)
 3. Moje matka Marlene Dietrichová (Radioservis, Euromedia Group)

Nejlepší audiokniha – dramatizace

 1. Neviditelný (Radioservis)
 2. Žebrácká opera (Radioservis)
 3. Tobiáš Lolness (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

 1. Za oponou války (Tympanum)
 2. Sapiens – Stručné dějiny lidstva (Bookmedia)
 3. Cesta do pravěku (Supraphon)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

 1. Tobiáš Lolness (Radioservis)
 2. Prašina – Černý merkurit (Tympanum)
 3. Klub divných dětí (OneHotBook)

Nejlepší interpret

 1. Jan VlasákMaigret na dovolené (OneHotBook)
 2. Jan ZadražilMuži ve zbrani (OneHotBook)
 3. Vladislav BenešJak voní tymián (Voxi)

Nejlepší interpretka

 1. Anna KameníkováProbudím se na Šibuji (Tympanum)
 2. Hana MaciuchováKrvavé jahody (Plus)
 3. Helena DvořákováTemná dcera (Radioservis)

Nejlepší design

 1. Adelheid (Tympanum)
 2. Maigret na dovolené (OneHotBook)
 3. Nové povídání o pejskovi a kočičce (AudioStory, Divadlo Radost)

Nejlepší zvukový design

 1. Tobiáš Lolness (Radioservis)
 2. Dědina (OneHotBook)
 3. Jakub a obří broskev (Tympanum)

Cena posluchačů

 1. Jak na sítě (Jan Melvil Publishing)
 2. O králi Parikšítovi (NAMA Production Prague)
 3. Za oponou války (Tympanum)

Minulé ročníky


Porota 2019

Jakub Horák (předseda poroty) – zakladatel ceny Audiokniha roku, šéfredaktor magazínu o audioknihách naposlech.cz

Petr Čapek – zapálený čtenář a posluchač audioknih. Dlouholetý sympatizant a recenzent literatury, komiksu i audioknižní tvorby. Redaktor řady webových magazínů a tvůrce recenzního webu schefikuvblog.eu.

Kamil Fajmon – posluchač audioknih od dětství, recenzent audioknižního průvodce naposlech.cz. Zabývá se také digitalizací a restaurováním archivních nahrávek mluveného slova z magnetofonových pásů, gramofonových desek a magnetofonových kazet.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní blogger a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně, dramaturg, publicista a autor knih zaměřených na animovaný film.

Přemysl Hnilička – knihovník, divadelní vědec, rozhlasový historik a publicista, zakladatel stránky Panáček v říši mluveného slova, bývalý člen Divadla Čára.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU, momentálně na rodičovské dovolené.

Jakub Kamberský – nevidomý publicista na webu naposlech.cz či v týdeníku Rozhlas, dramaturgicky se podílí na audioknižních titulech s archivními nahrávkami, připravuje a moderuje vlastní pořad Trialogy B, kam si zve hosty ze světa rozhlasu, audioknih, divadla a filmu.

Tomáš Králíček – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Michal Mašek – recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Ivan Matějka – novinář, publicista a editor s letitou zkušeností z tištěných médií i z nakladatelské práce. Na práci poroty Audioknihy roku se podílí od počátku.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníkua přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Olga Šubrtová – dramaturg Jihočeského divadla a bývalá rozhlasová režisérka.

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru. Od roku 2017 je členem uměleckého vedení Divadla v Dlouhé.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní blogger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Michal Zahálka – teatrolog, dramaturg a překladatel (zejména) divadelních her z francouzštiny a angličtiny. Od sezony 2018/19 je coby dramaturg členem nového uměleckého vedení Městských divadel pražských.