Zpět

Totální rauš

Totální rauš
Komplexní studie drogové problematiky ve třetí říši, která je však velice přístupná a strhující, německého novináře a spisovatele Normana Ohlera.
„Člověk při poslechu této inovativní studie cítí zvláštní pocit odporu a zároveň úžasu ze sdělovaných historických faktů. Je to jako soukromá přednáška zaníceného a nadmíru fundovaného historika, obdařeného skvělým vypravěčským talentem, který ke svému povídání občas kvůli vstřebání množství informací pustí starou gramodesku s dobovou hudbou a pak suverénně pokračuje další nepochopitelnou kapitolou. Tahle literatura faktu je díky podání Vasila Fridricha i zábavné drzosti autora, který údaje zajímavě dávkuje a dává do nečekaných kontextů, nesmírně poutavá a rozvibruje vaši neuronovou síť v nenadálé aktivitě,“ uvedl Martin Pilař, zakladatel vydavatelství OneHotBook.

Údajný abstinent a asketa Adolf Hitler nebyl za 2. světové války opojený pouze mocí, ale i vitaminy, stimulanty, narkotiky nebo farmaceutickými přípravky pro zvířata... Nebyl v tom ovšem sám. Sekretářky díky pervitinu psaly rychleji na stroji a dělníci pracovali vyšším tempem. Metamfetamin se dokonce používal do náhražkové kávy místo kofeinu. Pravidelné příděly tabletek dostával i wehrmacht – vojáci v zákopech vydrželi déle bez spánku, letce zázračně opouštěla únava, ale občas ztráceli přehled o tom, které město zrovna bombardují. 
 

Vypravěčem „drogového“ výkladu válečné historie se stal herec Vasil Fridrich. „Nikdy jsem nepatřil ke znalcům historie nacistického Německa, proto mě spousta faktů překvapila a jiné události se mně zas díky četbě tohoto textu objasnily. Skutečně zarážející je intenzita zásahu drogovou horečkou v předválečném a válečném Německu. O využívání pervitinu pro armádu se toho popsalo už spousty, ale až v Totálním rauši vám dojde, k jak masivnímu zneužívání návykových látek docházelo a jak zhoubný vliv to mělo zejména na elitu, která rozhodovala o osudu celého národa, potažmo celé Evropy,“ líčí narátor. Při četbě pro něj nebyl problém interpretovat studii, která je sama o sobě příběhem a odsýpá skoro jako napínavý thriller, přičemž autorovi při psaní nechyběl ani humor ‒ nejsložitější se ukázala být sama němčina a její názvosloví či vojenské hodnosti. „Pro mě coby ne-němčináře bylo jedno z největších úskalí přelouskat správně legendární nekonečné složeniny, které jsou v jazyce našich sousedů tolik obvyklé. Názvy některých institucí, jako například Reichssicherheitshauptamt nebo Reichszentrale zur Bekämpfung von Rauschgiftvergehen, to byly skutečné lahůdky. Krom těchto výslovnostních nástrah ale vyžadoval text standardní přípravu a bylo mi velkým potěšením jej načíst tak, aby z něj byla zajímavá audiokniha,“ prozradil herec.

Nahrávku v režii Hynka Pekárka provází vyzývavě pompézní symfonická hudba v mixu se staccatově deklamovanými projevy vůdce či útržky sborově zpívaných budovatelských písní o nadřazené říši nebo zrychlenými fragmenty soudobých hrdě nafrněných vojenských pochodů, přičemž celá koláž je překrytá v průzračné mlze syntezátorových oparů.
text: OneHotBook
autor
Norman Ohler
název
Totální rauš
režie
Hynek Pekárek
interpret
Vasil Fridrich
délka
8:03
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Jan Horáček
střih
Jan Horáček
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK134