Zpět

Pozoruhodný projekt jedné knihovny

zpráva, , 27.10.2015
Děti čtou nevidomým dětem
Nevidomí mají často problém dostat se k literatuře. Pro zrakově postižené jsou tu sice služby Knihovny a tiskárny pro nevidomé, která zvukové knihy namlouvá a vyrábí i publikace v bodovém písmu, jejich počet je však oproti titulům, které si mohou přečíst zdraví lidé, zanedbatelný. Jistou náhražkou jsou elektronické knihy, které si takto hendikepovaní jedinci mohou poslechnout prostřednictvím synteticky mluvících programů. Pro mnohé je ovšem tento způsob nestravitelný – hlasové výstupy nemohou nahradit živý lidský přednes.
Lásku ke knihám lze nejlépe vypěstovat v útlém věku. Krajská vědecká knihovna Liberec proto přišla se zajímavým nápadem: co kdyby zdravé děti četly svým nevidomým vrstevníkům současnou dětskou literaturu a aby se jejich snažení dostalo k co možná největšímu počtu posluchačů, nahrálo by se na CD? Myšlenka byla zrealizována v projekt Děti čtou nevidomým dětem, který finančně podpořila řada sponzorů.

Dětští interpreti pocházejí ze základních a středních libereckých škol. Nejprve se musí s knihou seznámit, učitel pak zvolí čtenáře, kteří dokáží srozumitelně číst nahlas a na konkurzu si režisér vybere ty, kteří se pak zúčastní nahrávání. K dětem se tu a tam v interpretaci přidá i nějaký ten dospělý. Natáčení probíhá ve studiu knihovny.

Projekt se snaží zaujmout všechny nevidomé děti v různém věku. Dramaturgický výběr knih i způsob realizace je velmi pestrý. Pro ty nejmenší je přichystána recitace knížky od Jiřího Žáčka Nesedejte na ježka. Výsledek lze zcela právem označit za profesionální, po letech se k nám vrátil styl dětských literárních pásem, které se kdysi natáčely především v Československém rozhlase. Ježek ovšem není jedinou nahrávkou pro předškoláky. Vznikla pro ně ještě audiokniha O kočce Julii. Vypravěčem se stal sám autor knihy Pohádky pro kočku Ludvík Středa a k načítání byl přizván i malíř Milan Janáček. Oba tito pánové podali vysoce kvalitní výkon.

Druháci a třeťáci ocení audiopodobu Sísy Kyselé od Martiny Drijverové. Jedná se zde o kompletně načtenou knihu (Supraphon v 80. letech natočil s Václavem Postráneckým pouze první díl). Ke zdařilým počinům liberecké knihovny pro mladší školní děti patří i knihy zpracované do dramatizovaných četeb. Školníka Kuldu Jedničku od Jiřího Kahouna, Matyldu Roalda Dahla, Začarovanou třídu a Praprázdniny Ivony Březinové by mohl projektu závidět nejeden vydavatel mluveného slova.

Liberec nezapomíná ani na starší dětské posluchače. Pro ně připravil výtečné audiohry se silnými náměty: knihy Ivy Procházkové Soví zpěv a Únos domů a titul Dračí polévka od Aleny Ježkové. Od posledně jmenované autorky jsou zde zastoupeny i vzdělávací tituly Staré pověsti české a moravské a Příběhy českých knížat a králů. Tyto dvě audioknihy jsou si ve svém zpracování velmi podobné, interpreti se zde totiž ve čtení střídají.

K naprosto nepodařeným počinům patří příběh Pět minut před večeří, který napsala již zmíněná Iva Procházková. Při smíchávání mluveného slova s hudbou došlo k velkému nepoměru. Skladby zde ruší a objevují se na nevhodných místech. Nutné je ovšem podotknout, že to byl teprve druhý titul tohoto projektu a každý nějak začíná.

K titulům Ivy Procházkové se liberecká knihovna po čase opět vrátila. Nejnovější audiokniha Uzly a pomeranče pojednává o třináctiletém Darkovi, který se musí vyrovnat se ztrátou zesnulé matky, stará se o mentálně postiženou sestru, bojuje s otcem, který těžkou situaci nezvládá, a zároveň řeší problémy se svou první láskou. Knižní předloha určená starším dětem byla zpracována do dramatizované četby. Dětské talentované hlásky doprovodil vypravěč herec Divadla F. X. Šaldy Martin Polách, který se už v této úloze objevil v několika předchozích titulech, i vysoce kvalitní zvukové efekty a citlivá hudba. Uzly a pomeranče jsou ve zvukové podobě zcela výjimečné – zatímco každou z předešlých dvanácti knih se tvůrci snažili nahrát pouze na jedno hudební CD, tedy s maximální stopáží 80 minut, Pomeranče využily formát mp3 a k posluchačům se tak dostala tří a půlhodinová nahrávka, po obsahové i realizační stránce vysoce kvalitní.

Audioknihy jsou bezplatně poskytovány například knihovně pro nevidomé, speciálním školám pro zrakově postižené, Sdružení organizace nevidomých a slabozrakých v Liberci a dalším organizacím a speciálním školám, které se zabývají i jinak hendikepovanými dětmi, a organizacím, které o nahrávku projeví zájem. Ten, kdo není zdravotně znevýhodněn, si nahrávky může vypůjčit ve zvukových knihovnách. A kdo ví, třeba se brzy dostanou i do běžného prodeje.