Zpět

Byly ohlášeny nominace na Audioknihy roku

zpráva, , 19.03.2019
Asociace vydavatelů audioknih ohlásila nominace na cenu Audiokniha roku 2018 v jednotlivých soutěžních kategoriích. Současně také oznámila, že cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova letos udělí herci Josefu Somrovi.
Osmnáctičlenná odborná porota letos vybírala z celkem 94 přihlášených audioknižních titulů ty nejlepší. Během ledna a února určila v každé z kategorií pětici audioknih, z nichž v dalším kole hlasování vzejdou vítězné audioknihy a interpreti. Další dvě poroty vybírají obdobně vítěze kategorií Nejlepší design a Nejlepší zvukový design, ti ale budou oznámeni až při slavnostním vyhlášení vítězů.

Stejně tak bude oznámen vítěz kategorie Cena posluchačů, v níž rozhodují hlasy veřejnosti. Ta má možnost až do 15. dubna na stránkách www.o2.cz/audiokniharoku vybrat z 93 audioknih tu nejlepší (pozn. jedna přihláška byla v průběhu soutěže vydavatelem stažena). Současně mohou soutěžit o hodnotné ceny.

Na slavnostním vyhlášení vítězů, které se bude konat ve středu 24. dubna 2019 od 15 hodin v pražském kině Atlas bude také sdělen Absolutní vítěz – audiokniha, která se porotě jeví nejlepší napříč kategoriemi. Tamtéž také převezme z rukou Zdeňka Svěráka cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova herec Josef Somr, který náleží ke špičce tohoto žánru. Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové a právě Zdeňkovi Svěrákovi je již pátým laureátem ocenění. Vyhlášení bude moderovat Jan Kovařík. 

V jednotlivých kategoriích tedy byly oznámeny tyto nominace (v abecedním řazení):

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Nejlepší audiokniha – mimo kategorie

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka


Přehled výsledků uplynulých ročníků lze nalézt na stránce naposlech.cz/audiokniha-roku