Zpět

Svěrák dostane audioknižní cenu

zpráva, , 05.04.2018
Zdeněk Svěrák (foto: Supraphon)
Asociace vydavatelů audioknih letos ocení Zdeňka Svěráka. Autor a interpret řady audioknih tak bude už čtvrtou osobností, která Zvláštní cenu AVA získává.
Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova uděluje Asociace vydavatelů audioknih od roku 2015. Jako první ji získal herec Martin Stránský, o rok později pak herec, divadelní pedagog a režisér Jan Jiráň, a v loňském roce herečka Hana Maciuchová. Jako jedinou zveřejňuje AVA tuto cenu, resp. jejího laureáta, ještě před oficiálním vyhlášením všech výsledků ankety Audiokniha roku.

Přehled všech nominovaných audioknižních titulů a interpretů letošního ročníku jsme přinesli v článku Byly oznámeny nejlepší audioknihy roku 2017.

Význam tvorby Zdeňka Svěráka v oblasti mluveného slova vyzdvihl už náš předloňský tematický článek Audiostopy Zdeňka Svěráka. Jakub Kamberský v něm píše: „Z výčtu je patrné, že zvuková stopa Zdeňka Svěráka je rozsáhlá, ostatně za svou produkci u Supraphonu byl odměněn diamantovou deskou. Važme si toho, není tolik inteligentního a laskavého humoru. Svěráka lze směle řadit po boku takových velikánů, jakými jsou Jan Werich, Miroslav Horníček či Jiří Suchý.​“
 

Lze předpokládat, že Zdeněk Svěrák převezme Cenu AVA za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova osobně v průběhu slavnostního ceremoniálu předávání cen O2 Audiokniha roku 2017, který proběhne 3. května 2018 v pražském Kině Atlas. Předat by mu ji měla loňská laureátka Hana Maciuchová.

Současně s oznámením letošního Svěrákova ocenění spustil hlavní partner ankety O2 Audiokniha roku veřejné hlasování v kategorii Cena posluchačů. Vybírat nejlepší audioknihu z celkem 86 přihlášených je možné do 30. dubna na stránkách www.o2.cz/audiokniharoku, kde zároveň probíhá i soutěž o hodnotné ceny.