Zpět

Audioknižní cesta Jiřího Lábuse / 3

téma, , 01.05.2021
Jiří Lábus (foto: OneHotBook)
Již podvakrát jsme vám u příležitosti ocenění Jiřího Lábuse Zvláštní cenou Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova nabídli přehled jeho audioknih. Zmapovali jsme snímky vydavatelství Supraphon, Radioservis a Fonia. Dnes souhrn zakončíme audioknižními tituly dalších vydavatelů.

Tympanum

Vydavatelství Tympanum s Jiřím Lábusem spolupracuje téměř od svého založení. V roce 2007, tedy rok po svém vzniku, natočilo Bajky i nebajky Rudyarda Kiplinga. Nahrávka obsahuje celkem pět exotických příběhů plných slovních hříček z prostředí afrického pralesa, jihoamerické Amazonky či z dalekého orientu.

Bajkám se věnuje i Straka v říši entropie z roku 2011. Markéta Baňková napsala příběhy, v nichž zvířata luští záhady existence a fungování světa. Kromě Jiřího Lábuse v audioknize účinkuje Arnošt Goldflam, Ivan Trojan, Barbora Hrzánová, Libuše Švormová a Libuše Šafránková.
 

Nejvíce audioknih z produkce Tympana je v Lábusově podání věnováno britskému herci, scenáristovi a spisovateli dětských příběhů Davidu Walliamsovi, o kterém se právem říká, že je pokračovatelem Roalda Dahla. Od roku 2014 až do současnosti je do audia převedeno celkem deset titulů, třeba Audioknihou roku 2014 oceněná Babička drsňačka zabývající se osamělostí staré ženy trpící rakovinou, Dědečkův velký útěk popisující Alzheimerovu chorobu z neobvyklé perspektivy, Pan Smraďoch situovaný do prostředí bezdomovců, aj.
 

Kromě dětských audioknih se Lábus u Tympana objevil i ve snímku pro dospělé. V roce 2010 se na trh dostal Tracyho tygr Williama Saroyana – v dramatizaci, v níž si Lábus zahrál Valora, dále účinkovali například Vojtěch Dyk (Tracy), Martha Issová (Laura) či Arnošt Goldflam (doktor Pingitzer).

Kristián

Komunikační agentura Kristián, či později vydavatelství Kristián Entertainment nabízí posluchačům hned čtyři tituly s Jiřím Lábusem. V roce 2017 vznikly dvě audioknihy z pera Heleny Beránkové: jednohlasý Kouzelný měsíc obsahuje půvabnou pohádku o malém autíčku, které touží být užitečné, přestože je už staré a odložené, dramatizace Kouzlení vše nezmění je poetickým příběhem malé holčičky Anežky, zaměřeným na překonávání překážek, ve kterém Jiří Lábus ztvárnil Hromáka, výra a ježka.
 

Patrně nejzásadnější audioknihou z produkce Kristiánu je velkolepá dramatizovaná četba Malevil Roberta Merleho, v níž se Jiří Lábus představil jako záporák Fulbert. A výčet uzavřeme četbou Jiřího Lábuse a Jaromíra Meduny z knihy Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek architekta, profesora a autora mnoha odborných publikací Martina Rajniše z roku 2018.
 

Audiotéka

Audiotéka, resp. vydavatelství Bookmedia dalo Jiřímu Lábusovi příležitost v dětem určené nahrávce Příběhy zvířátek, obsahující pět příběhů Rudyarda Kiplinga, Jamese Baldwina a Dhana Gopala Mukerjiho. V koprodukci s vydavatelstvím Audioberg pak Audiotéka nabízí sérii Uzel pohádek – kniha, která byla původně napsána pro děti německých emigrantů, nabízí devět méně známých textů literátů, z nichž většina pochází z prostředí disentu. Jiří Lábus načetl pohádku Co vyprávěl vítr bílé růži Jana Vladislava, Chytrou Marjánu Jana Wericha a Uspávanku Hokusajnem.

V loňském roce se posluchači dočkali audio verze hry Jiřího Havelky Vlastníci, která od odborné poroty získala nominaci na cenu Audiokniha roku 2020 v kategorii dramatizací. Stejně jako ve filmové verzi i zde si Lábus zahrál komunistu Kubáta. Letos se k posluchačům dostala i dramatizace Mistr a Markétka Michaila Bulgakova s šedesáti herci. Jiří Lábus se představil coby Woland, Mistrem byl Martin Myšička, Markétkou Anna Fialová.

Albatros Media

Skupina Albatros Media, jejímiž členy jsou například Albatros, Fragment či Plus, zatím nereedovala nejvýraznější Lábusův audioknižní počin, a to úvodní díl Harryho Pottera z roku 2001. K dispozici jsou ovšem Nejznámější bajky – texty od Ezopa, Jeana de la Fontainea a Ivana Andrejeviče Krylova převyprávěla Jana Eislerová. Nahrávku vydal Fragment v roce 2013.
O pět let později se díky vydavatelství Plus na trh dostala dramatizace 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho. Jiří Lábus v ní ztvárnil Grangera, jeho partnery byli například Kamil Halbich, Jan Hartl či Tereza Bebarová.
 

Další vydavatelé

V roce 2014 natočila Helena Rytířová s Jiřím Lábusem svou vlastní knihu pro dospělé Život byl pes. Poutavé vyprávění psa Voříška jménem Život o psím nitru, které podobné lidskému, předává spoustu drobných poselství i smutného moudra, vydal Chevaliere.

Mezi lety 2014 a 2015 vznikly v T-Soft Eternity dva tituly Michala Vaněčka a Renaty Petříčkové S Blbounem do říše pohádek a S Blbounem za velkým dobrodružstvím. Jeníček a Mařenka se v nich dostanou do říše pohádek, kterou je provází svérázný pták blboun nejapný. Společně se dozví, jak to bylo doopravdy s Šípkovou Růženkou, Červenou karkulkou či Otesánkem
 

V letech 2015 a 2016 vydal Colibris audioknihy Bubákov a Strašákov. Jiří Lábus v nich hrál hajného Moldánka a vyprávěl příběhy o Hejkalovi, o Bílé paní, které strašilo ve věži a o strašidle, které se bálo lidí. Ve stejné době vznikla nahrávka Dušička a Dušinka – ve veselých příbězích o tom, jak se dva duchové rozhodli trošičku potrápit lidi ztvárnil Jiří Lábus postavu vodníka Mokrejše. Na všech třech audioknihách se autorsky podílel Radek Adamec.

V loňském roce vydal Baobab audioknihu Bogdana Trojaka Safíroví ledňáčci a Glutaman. Napínavé dobrodružství pro mládež líčí tajemné pátrání o podivných a ne zrovna etických objevech jistého šíleného vědce. V režii Dimitrije Dudíka kromě Jiřího Lábuse účinkovala Lenka Dusilová.

V roce 2019 natočil Wunderman Napůlkočkanapůlpes Alžběty Stankové a Petra Stančíka – netradiční pohádku o tvoru se psím i kočičím kožíškem, dvěma ocásky, odlišnými tlapkami a se dvěma typy uší. V nahrávce v režii Jana Drbohlava s Jiřím Lábusem účinkovala samotná autorka a Vilma Cibulková.

Petr Stančík je podepsán i pod třemi díly série H2O, kterou v interpretaci Jiřího Lábuse vydává OneHotBook. Čtvrťáci Hubert, Hugo a Ofelie se v nich umí zmenšit a cestovat miniaturní ponorkou. První díl série, H2O a tajná vodní mise, získal Zlatou stuhu za nejlepší prózu pro děti a jeho zvuková podoba získala nominaci na Audioknihu roku 2020. Posluchačům jsou k dispozici i následující H2O a poklad šíleného oka a H2O a pastýřové snů vydal v interpretaci Jiřího Lábuse Onehotbook.
 

Těmito tituly jsme, alespoň pro tentokrát uzavřeli rozsáhlý přehled audioknih s hlasem Jiřího Lábuse. Potvrzuje, že jeho přínos v oblasti mluveného slova je opravdu mimořádný, a že ocenění Asociace vydavatelů audioknih je plně na místě. Gratulujeme, pane Lábusi a těšíme se na další audioknihy.