Zpět

Audioknižní Svět knihy 2015

zpráva, , 13.05.2015
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2015 bude letos výrazně více audioknižní, než tomu bylo v uplynulých ročnících. Nejen, že se v jeho rámci bude konat slavnostní předávání Cen Asociace vydavatelů audioknih – Audiokniha roku 2015, ale návštěvníci budou moci zavítat na stánky hned několika vydavatelů a zúčastnit se bohatého doprovodného programu. Připraveny jsou besedy o audioknihách, křty novinkových titulů, setkání s tvůrci i autogramiády populárních interpretů.
Nejprve tedy seznam vydavatelů audioknih, kteří na Světě knihy 2015 vystavují:

Albatros Media (stánek P208),
AudioStory (stánek L809),
OneHotBook (stánek L511),
Popron music & publishing (stánek L103),
Supraphon (stánek L103),
Tympanum (stánek L706),
Radioservis (stánek L824),
Walker & Volf (stánek P615).

Už ve čtvrtek 14.5. proběhne ve 14.30 ve Velkém sále střední haly slavnostní předání ocenění Český bestseller za rok 2014 udělované nakladatelům a autorům nejprodávanějších knižních titulů vydaných v roce 2014. I letos bude předáno ve spolupráci s Audioteka.cz také ocenění za nejúspěšnější audioknihu. Již pošestnácté tak hosté budou mít příležitost osobně se setkat s významnými autory a nakladateli.

Pravé audioknižní žně ale zažijí návštěvníci Světa knihy v pátek 15.5. Od 13.00 proběhne ve Velkém sále střední haly již vzpomínané předání Cen AVA – Audiokniha roku 2014. Asociace vydavatelů audioknih vyhlašuje výsledky soutěže o nejlepší audioknihu roku 2014 v kategoriích – nejlepší interpret, četba, dramatizace, zvuk, audiokniha pro děti, nejlepší audiokniha roku a cena posluchačů. Ceny předají Zdeněk Svěrák, Martin Stránský, Igor Bareš a další.

V autorském sále levého křídla proběhne v pátek 15.5. od 15.00 hodin beseda Od knihy k audioknize, kterou pořádají společně OneHotBook a Audiolibrix.com. O tom jak se knihy převádějí do zvukové podoby, kolik práce se za tím skrývá a proč je tak skvělé audioknihy poslouchat prozradí spisovatelka Kateřina Tučková i herci Tereza Bebarová, Jiří Dvořák, Jan Vlasák, Jana Stryková, Martin Stránský a Igor Bareš, kteří texty oživují svým hlasem, či režisér audioknih Michal Bureš a další. Chybět nebude ani redakční tým vydavatelství OneHotBook a Jakub Horák z audioknižního průvodce naposlech.cz

Většina z diskutujících se pak přesune do stánku L511, kde od 16.20 hodin proběhne Autogramiáda autorských a hereckých hvězd vydavatelství OneHotBook. Znovu se tedy můžete setkat se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou a interprety Terezou Bebarovou, Janou Strykovou, Jiřím Dvořákem, Janem Vlasákem, Martinem Stránským a Igorem Barešem, kteří vám rádi podepíší své audioknihy.

V pátek ještě od 18.00 proběhne beseda Jak se dělá audiokniha a to na stánku P615 vydavatelství Walker & Volf. Tématem provedou Jiří Walker Procházka a Radek Volf a další zástupci tohoto vydavatelství, kteří pohovoří o výběru titulů, narátorů a vydávání audioknih obecně. Zazní ukázky, historky z natáčení a vše, na co se budete chtít zeptat.

Tympanum připravilo v rámci kampaně Rosteme s knihou program s lákavým názvem Vyrobte si audioknihu s Jiřím Lábusem. Navštívit ho můžete v sobotu 16.5. od 12.00 v Klubu knižních šampionů v pravém křídle. Návštěvníci budou mít možnost si v tvůrčí dílně s Jiřím Lábusem vyzkoušet, jak se audioknihy připravují, zvučí, namlouvají a ilustrují.

Na stánku L511 vydavatelství OneHotBook proběhne v sobotu 16.5. od 14.00 hodin autogramiáda Petry Soukupové, podle jejíchž textů byly natočeny audioknihy Zmizet, Bertík a čmuchadlo a v přípravě je i audiokniha Pod sněhem.

V sobotu ještě od 15.00 hodin proběhne na stánku L511 vydavatelství OneHotBook křest audioknihy Pán ohně s Martinem Myšičkou a Janou Plodkovou. Ti v audioknižní verzi prvního dílu série čínských thrillerů Petera Maye ztvárnili role čínského detektiva Li Jena a sarkastické americké patoložky.

Vedle těchto zmíněných akcí je samozřejmě připraven další „neaudioknižní“ program. Seznámit se s ním můžete na stránkách sk2015.svetknihy.cz